Polskie Radio
Section05

antysemityzm

Czy w amerykańskiej popkulturze istnieje negatywny stereotyp Polaka? Konferencja historyczna w USA

"W omawianym stereotypie Polacy są bydlakami. Są fizycznie silni, tępi, gwałtowni, płodni, anarchistyczni, brudni, a ponadto wyjątkowo nienawistni. To uprzedzenie opiera się na istniejących od wieków wyobrażeniach odnoszących się do Europejczyków ze Wschodu" - pisała prof. Danusha V. Goska w książce o stereotypie Polaka w amerykańskiej popkulturze.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA

Jan Parys: Donald Tusk wytrwale starał się szkodzić Polsce

- Przez ostatnich osiem lat Donald Tusk uważał, że jego misją jest atakowanie polskiego rządu. Nie chciał zrozumieć, że robiąc to atakuje również Polskę. Stawiając absurdalne zarzuty niewątpliwie obniżał jej rangę za granicą - powiedział Jan Parys, były szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Jan Parys Donald Tusk polityka Izrael demokracja

Atak na synagogę w Halle. Niemieccy Żydzi żyją w strachu

- Gdyby to, co zdarzyło się w Halle, zdarzyło się tutaj, byłaby masakra - mówi cytowany w reportażu opublikowanym na portalu dw.com Alexander Wassermann, przewodniczący gminy żydowskiej w Dessau. Artykuł opisuje historię członków tej gminy, którzy żalą się, że mimo próśb władze nie chcą im pomóc. A niemieccy Żydzi apelują o pieniądze na zabezpieczenie synagogi, bo boją się że po zamachu w Halle może zostać zniszczona.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy strzelanina Halle Żydzi

Komentarz Dnia: antysemityzm w Niemczech, PO i emerytury esbeków, wspomnienia o prof. J. Szyszko

Gośćmi "Komentarza Dnia" byli: Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska") i Marek Król ("Sieci", "wPolityce.pl"). Publicyści dyskutowali m.in. o terrorystycznym ataku w pobliżu synagogi w niemieckim Halle, a także o Grzegorzu Schetynie, który broni byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Publicyści wspominają również zmarłego prof. Jana Szyszko.
Zobacz więcej na temat:  Nasz komentarz Jan Szyszko Niemcy terroryzm Grzegorz Schetyna służba bezpieczeństwa