Historia

Czy w amerykańskiej popkulturze istnieje negatywny stereotyp Polaka? Konferencja historyczna w USA

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 06:10
"W omawianym stereotypie Polacy są bydlakami. Są fizycznie silni, tępi, gwałtowni, płodni, anarchistyczni, brudni, a ponadto wyjątkowo nienawistni. To uprzedzenie opiera się na istniejących od wieków wyobrażeniach odnoszących się do Europejczyków ze Wschodu" - pisała prof. Danusha V. Goska w książce o stereotypie Polaka w amerykańskiej popkulturze.
Uczestnicy konferencji międzynarodowej historycznej Poland First To Fight
Uczestnicy konferencji międzynarodowej historycznej "Poland First To Fight"Foto: Marek Wałkuski

Na konferencji "Poland First to Fight" wystąpiła prof. Danusha V. Goska, autorka książki "Biegański. Stereotyp Polaka bydlaka w stosunkach polsko-żydowskich i amerykańskiej kulturze popularnej". Prof. Goska jest wykładowcą literatury na Uniwersytecie Wiliama Patersona w New Jersey w Stanach Zjednoczonych.

Prof. Danusha V. Goska zaznaczyła, że jej wystąpienie będzie odbiegać od pozostałych, ponieważ nie zamierza opowiadać o faktach, ale o pamięci i postrzeganiu historii.

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Stereotypy wciąż mają się dobrze

Podkreśliła, że tworzenie stereotypów i posługiwanie się nienawiścią dotyczy wszystkich ludzi. Podobnie do chrześcijańskich uprzedzeń wobec Żydów, wśród niektórych żydowskich środowisk powstał negatywny stereotyp Polaka.

Nazywa go "stereotypem Biegańskiego". Nazwa została zaczerpnięta od nazwiska jednej z postaci ze słynnej powieści "Wybór Zofii", autorstwa Williama Styrona. Biegański jest brutalnym, tępym i zezwierzęconym antysemitą. Stereotyp powstał na podstawie wielowiekowych uprzedzeń wobec osób z Europy środkowo-wschodniej i szczególnie upowszechnił się w przeciągu XX wieku.

Prof. Danusha V. Goska przedstawiła zróżnicowanie w pokazywaniu postaw Żydów i Polaków. Wątki żydowskie w dyskursie publicznym są zazwyczaj traktowane bardziej indywidualnie i delikatnie, z kolei stereotyp Polaka jest nierozerwalnie łączony z tożsamością etniczną i religijną oraz utożsamiany z całością populacji. Według Danushy V. Goski tę różnicę oddaje sposób opowiadania o postawach obu narodów w czasie II wojny światowej.

Kiedy mówi się o żydowskich kolaborantach, współpracujących z Sowietami, zawsze podkreśla się, że były to pojedyncze jednostki, które zdecydowały się na to pod wpływem konkretnych warunków, nie związanych z ich tożsamością etniczną czy religijną. W przypadku antysemickich aktów Polaków stwierdza się zaś, że są uniwersalne i leżą w naturze Polaków. Ich źródłem ma być katolicyzm i prymitywne usposobienie. To nie niektórzy z Polaków są antysemitami, lecz wszyscy posiadają wrodzoną niechęć do Żydów.

Badaczka podkreśliła, że tylko niektóre środowiska posługują się "stereotypem Biegańskiego", ale jednocześnie zaznaczyła, że jest on mocno zakorzeniony w zachodniej opinii publicznej. Uważa, że wykorzenienie go jest trudnym zadaniem, w którym dość słabo pomaga nawet osobisty kontakt z Polakami znacznie odbiegającym od wizerunku utrwalonego w uprzedzeniach.

O polskiej historii w Stanach Zjednoczonych

Międzynarodowa konferencja "Poland First to Fight" odbyła się w dniach 18-20 listopada 2019 roku w Waszyngtonie w budynku prestiżowego Krajowego Klubu Prasy (National Press Club). Wzięli w niej udział historycy, publicyści, filmowcy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i innych krajów.

Jej celem było zaprezentowanie Polski międzynarodowemu środowisku naukowemu jako ofiary nazistowskiego i komunistycznego totalitaryzmu. Podczas obrad poruszono takie tematy jak m.in. walka Polaków na frontach, germanizacja polskich dzieci, II wojna światowa w grach komputerowych, pakt Ribbentrop-Mołotow czy zbrodnia katyńska.

Trzydniowa konferencja "First to Fight" została zorganizowana w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Była oddolną inicjatywą obywatelską środowisk polonijnych, przygotowaną we współpracy z polskimi i amerykańskimi historykami.

IAR/sa

Zobacz więcej na temat: HISTORIA antysemityzm
Czytaj także

Antysemityzm, czyli Polacy przeciw Polakom

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 15:00
- Jak można wyliczać, ilu Polaków i ilu Żydów zginęło podczas wojny? To obywatele jednego kraju, którzy tu się kształcili i płacili podatki - pyta autorka "Tajemnicy Pana Cukra".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dobry maharadża", który przejął się losem polskich sierot. Konferencja historyczna w USA

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 06:00
W czasie II wojny światowej indyjski arystokrata zaopiekował się blisko tysiącem polskich sierot, które opuściły ZSRR. O jego historii opowiedziała Anu Radhu, reżyserka filmu dokumentalnego "A Little Poland in India".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie dzieci, które miały stać się Niemcami. Konferencja historyczna w USA

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 05:56
W czasie II wojny światowej Niemcy porywali polskie dzieci, które trafiały do niemieckich rodzin, aby stać się Niemcami. Zrabowanych dzieci mogło być od kilkudziesięciu do nawet ponad 200 tysięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak walczyć ze zniekształcaniem historii? Konferencja historyczna w USA

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 06:00
Historia II wojny światowej często ulega przypadkowym lub celowym wypaczeniom w zagranicznych mediach oraz opinii publicznej. O tym, jak można prostować błędy historyczne, rozmawiali uczestnicy międzynarodowej konferencji "Poland First to Fight".
rozwiń zwiń