Na konferencji w Waszyngtonie o kłamstwach krążących wśród zagranicznej opinii publicznej oraz o promowaniu polskiej racji stanu opowiadali prof. Grzegorz Berendt (historyk, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), prof. Krystyna Zamorska (literaturoznawczyni, Queens College), Stefan Komar (działacz polonijny, oficer nowojorskiej policji i inicjator akcji zwalczania terminu "polskie obozy śmierci") oraz Alberto Trujillo (prezes stowarzyszenia Historical and Cultural Association "Poland First to Fight").
German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny
Obraz II wojny światowej w świecie hiszpańskojęzycznym
Panel dyskusyjny otworzył Alberto Trujillo z wystąpieniem o mitach wokół udziału Polski w II wojnie światowej, które są powtarzane w świecie hiszpańskojęzycznym. Należą do nich m.in. rzekome szarże kawalerzystów na niemieckie czołgi, pomijanie sowieckiej napaści z 17 września 1939, przedstawianie Polaków jako antysemitów lub mylenie powstania w getcie z Powstaniem Warszawskim.
Jego zdaniem zniekształcona historia II wojny światowej wynika m.in. z niedostatecznej liczby tłumaczeń książek i filmów historycznych na język hiszpański. Obecnie dostępna literatura często opiera się na przekłamanym obrazie Polski. Problemem jest również rosyjska propaganda i wciąż powszechne pozytywne postrzeganie komunizmu, co prowadzi do negowania zbrodni sowieckich i paktu Ribbentrop-Mołotow.
Alberto Trujillo dostrzega jednak coraz częste inicjatywy współpracy polsko-hiszpańskiej w obszarze polityki historycznej, która jego zdaniem może przynieść pozytywne skutki.
Jak można zwalczać zniekształcanie historii?
Panel dyskusyjny skupił się na dwóch zagadnieniach: popularyzowaniu polskiego doświadczenia podczas II wojny światowej i zwalczaniu przekłamań historycznych, takich jak głośna ostatnio sprawa błędnych map w dokumencie Netflixa.
Netflix i jego mapy. Historia błędów i kłamstw
Prof. Grzegorz Berendt stwierdził, że Polska powinna wykorzystać wszystkie możliwe środki przekazu do popularyzowania własnej historii. Z kolei prof. Krystyna Zamorska zauważyła, że w Stanach Zjednoczonych część z błędów ma źródło w niewiedzy, ale niektóre są powtarzane celowo. Powiedziała, że należy zwiększyć aktywność w zagranicznych mediach i podkreślać, że Holokaust nie byłby możliwy bez wybuchu wojny i był prowadzony na terenie znajdującym się pod niemiecką okupacją.
W części dotyczącej prostowania kłamstw o polskiej historii prof. Grzegorz Berendt stwierdził, że nie da się zapobiec takim sytuacjom, ale można na nie reagować i wyjaśniać medialne błędy i manipulacje. Alberto Trujillo powiedział, że najbardziej efektywną metodą jest bojkot ekonomiczny i rezygnacja z subskrybowania Netflixa. Stefan Komar zaznaczył, że musimy umieć przedstawiać nasze racje i demaskować przyklejane łatki. Powiedział, że należy dotrzeć do zagranicznej opinii publicznej i wejść z nią w dialog.
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny
O polskiej historii w Stanach Zjednoczonych
Międzynarodowa konferencja "Poland First to Fight" odbyła się w dniach 18-20 listopada 2019 roku w Waszyngtonie w budynku prestiżowego Krajowego Klubu Prasy (National Press Club). Wzięli w niej udział historycy, publicyści, filmowcy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i innych krajów.
Jej celem było zaprezentowanie Polski międzynarodowemu środowisku naukowemu jako ofiary nazistowskiego i komunistycznego totalitaryzmu. Podczas obrad poruszono takie tematy jak m.in. walka Polaków na frontach, germanizacja polskich dzieci, II wojna światowa w grach komputerowych, pakt Ribbentrop-Mołotow czy zbrodnia katyńska.
Trzydniowa konferencja "First to Fight" została zorganizowana w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Była oddolną inicjatywą obywatelską środowisk polonijnych, przygotowaną we współpracy z polskimi i amerykańskimi historykami.
IAR/sa