Capella Cracoviensis. 6 lat i 108 symfonii Haydna

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 16:50
- Tylko bardzo nieliczne orkiestry zrealizowały dotychczas taki projekt. Wydaje mi się, że my jesteśmy w stanie doprowadzić to do końca - mówił Jan Tomasz Adamus, dyrektor zespołu, który zmierzy się z wszystkimi symfoniami austriackiego kompozytora.
Audio
  • Rozmowa z Janem Tomaszem Adamusem, dyrektorem Capelli Cracoviensis (Wybieram Dwójkę)
Capella Cracoviensis
Capella CracoviensisFoto: Piotr Kucia/materiały prasowe

Płytowy Trybunał 1200.jpg
Płytowy Trybunał wybrał najlepsze nagranie oratorium Haydna

- Zaplanowaliśmy to przedsięwzięcie na sześć lat, zanosi się na jakieś trzydzieści sześć koncertów, średnio trzy symfonie na koncert - opowiadał dyrygent. Jak podkreślał, każdy koncert będzie wzbogacony o muzykę kameralną, mszę czy koncert fortepianowy. - Chodzi o to, by cechą rozpoznawcza tego projektu była szeroko pojęta ciekawość świata, repertuaru i ludzi – tłumaczył gość Dwójki.

W rozmowie również o okolicznościach, w których odbywać się będą koncerty (symfonia "Poranek" zabrzmi o szóstej rano w jednym z malowniczych krakowskich kościołów), o gościach, którzy są zaproszeni do współprowadzenia koncertów, czy - ogólniej - o "kultywowaniu dzieła muzycznych gigantów".

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Jan Tomasz Adamus (dyrygent, dyrektor Capelli Cracoviensis)

Data emisji: 9.05.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został zrealizowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/bch

Czytaj także

Alexander Gavrylyuk: moim celem jest służba muzyce

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 12:00
- Staram się grać bez eksponowania ego. My, wykonawcy, po prostu łączymy świat muzyki, świat tworzony przez kompozytorów, z jej odbiorcami - mówił w Dwójce ukraińsko-australijski pianista, który wystąpił z recitalem na 72. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płytowy Trybunał wybrał najlepsze nagranie oratorium Haydna

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 18:00
Jury w składzie Dorota Kozińska, Kacper Miklaszewski i Wojciech Michniewski uznało, że najlepszą interpretację "Siedmiu ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu" zaproponował Frans Brüggen.
rozwiń zwiń