Piosenki na 100-lecie: Chór i Orkiestra Polskiego Radia "Do roboty"
Utwór został skomponowany dla rewii "Warszawa w kwiatach", a jego premiera odbyła się 7 marca 1929 w teatrzyku Morskie Oko. Jako pierwsza "Tango milonga" zaśpiewała Stanisława Nowicka wspomagana przez tercet w składzie: Eugeniusz Bodo, Witold Konopka i Ludwik Sempoliński. - Potencjał kompozycji dostrzegli m.in. właściciele firmy Wiener Boheme Verlag. Po zakupieniu praw do rozpowszechniania utworu w Austrii z tekstem Fritza Löhnera-Bedy i pod zmienionym tytułem "Oh Donna Clara" stała się ona światowym przebojem - opowiada dziennikarz i współtwórca cyklu "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski".
Dlaczego "Tango milonga" było pierwszym utworem, który wywołał dyskusję o prawach autorskich? W repertuarze których polskich artystów znalazła się ta piosenka i jak "Tango milonga" trafiło do kina? O tym m.in. w nagraniu audycji.
***
"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki.
"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.