Polskie Radio
Section05

Borys Niemcow

NASZ WYWIAD Kara-Murza: Kreml truł męża dwa razy, przypominał ośmiornicę

- Wątroba, nerki, serce, płuca: to wszystko po prostu się wyłączyło i nie działało. Władimir wyglądał jak ośmiornica, ponieważ był podłączony do tych wszystkich maszyn, które zapewniały, że każdy narząd pracuje - wspomina żona Władimira Kara-Murzy, Jewgienija Kara-Murza. Po pierwszym otruciu spędził w śpiączce trzy tygodnie. Obecnie jest w więzieniu na Syberii, gdzie od ponad 250 dni nie miał kontaktu z żadnym innym więźniem.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Władimir Putin Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie NASZ WYWIAD

Kuzyn Niemcowa o Putinie. "Na razie potrzebuje Łukaszenki"

- W 2018 roku pisałem, że program Władimira Putina na następną kadencję to wojna. Teraz, jeśli nikt go nie powstrzyma, zmierza do globalnej katastrofy - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Igor Eidman, rosyjski socjolog, historyk, dziennikarz, były doradca polityków liberalnych w Rosji, kuzyn Borysa Niemcowa. Jak mówił, plany Władimira Putina w odniesieniu do Białorusi i Ukrainy są bardzo przejrzyste. Potwierdzają je relacje jego tzw. technologów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja prawa człowieka ŚWIAT Europa Władimir Putin wybory w Rosji

TYLKO U NAS "Nie zdołałem ich przekonać, jak groźny jest Kreml". Kara-Murza nie bał się, opowiadał Polskiemu Radiu o próbach otrucia

- Winię siebie tylko za jedną rzecz, że nie zdołałem przekonać polityków demokratycznych państw i moich rodaków do tego, jakim zagrożeniem jest reżim na Kremlu dla Rosji i świata - mówił w ostatnim słowie przed sądem skazany na 25 lat więzienia Władimir Kara-Murza, opozycjonista rosyjski, były współpracownik Borysa Niemcowa. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2023 TYLKO U NAS

8,5 roku więzienia za informowanie o zbrodniach Rosji w Buczy. Bloger i polityk sprzeciwiał się wojnie

Sąd w Moskwie skazał opozycyjnego polityka i blogera Ilję Jaszyna na 8,5 roku kolonii karnej. Za poinformowanie w streamie wideo o zbrodniach rosyjskich wojskowych w Buczy postawiono mu zarzut "świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji". - Sąd jest zbytnim optymistą co do perspektyw Putina - ocenił Jaszyn na kanale Telegram.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Władimir Putin wojna na Ukrainie Ilja Jaszyn Europa wojna 2022

NASZ WYWIAD 15 lat od otrucia Litwinienki. Kuczyński: tego typu operacji możemy się spodziewać także w przyszłości

- Rosja, wbrew podpisanym dokumentom międzynarodowym, nie zrezygnowała z prowadzenia prac nad bronią chemiczną i biologiczną. Skrytobójstw, również z użyciem trucizn, możemy spodziewać się więcej, także w najbliższych latach - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. Wschodu z Warsaw Institute, autor książki "Jak zabijają Rosjanie". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Aleksander Litwinienko rocznica Kreml Władimir Putin Moskwa Siergiej Skripal Anna Politkowska zabójstwo FSB KGB

NASZ WYWIAD Przyjaciela Niemcowa Kara-Murzę truto dwa razy. "Kreml zatrudnia szwadron zabójców, jak z KGB, to świat Orwella"

- Tak jak w powieści George’a Orwella "Rok 1984" było Ministerstwo Prawdy, które zajmowało się propagandą, było Ministerstwo Pokoju, które prowadziło wojny, tak u nas w Rosji Służba ds. Obrony Ustroju Konstytucyjnego FSB zajmuje się organizacją politycznych morderstw, a Instytut Kryminalistyki FSB, który powinien zapobiegać przypadkom użycia zakazanych rodzajów broni, sam stosuje nowiczok w celu fizycznej eliminacji oponentów Putina – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Władimir Kara-Murza, przyjaciel Borysa Niemcowa, który dwukrotnie z trudem przeżył próbę otrucia. Obie wyżej wspomniane jednostki FSB uczestniczyły w zamachach na jego życie. Niektórzy z zabójców z tego samego "szwadronu śmierci" brali też udział w próbie otrucia Aleksieja Nawalnego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Kara-Murza: prosimy wolny świat, by nazywał place przy ambasadach Rosji imieniem Niemcowa. W kraju nie możemy go uczcić

- Władza Rosji daje do zrozumienia, że nie pozwoli, by czcić pamięć Borysa Niemcowa w ojczyźnie. Z miejsca jego zabójstwa sprząta się kwiaty, znicze, nie pozwala się na tablicę pamiątkową. Dlatego stwierdziliśmy, że zwrócimy się do polityków, parlamentarzystów i liderów wolnego świata i poprosimy ich o to, by zrobili to, czego nie możemy zrobić u siebie w ojczyźnie – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl współpracownik i przyjaciel Borysa Niemcowa, Władimir Kara-Murza. Zaznaczył, że obecnie w czterech stolicach świata są place i ulice Niemcowa przy ambasadach Rosji. - Mam wielką nadzieję, że Warszawa będzie kolejną taką stolicą - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD

Rosjanie uczcili Borysa Niemcowa. Tysiące ludzi w kolejce, by złożyć kwiaty w miejscu zabójstwa

Akcje upamiętniające byłego wicepremiera Rosji, a później jednego z przywódców opozycji antykremlowskiej, Borysa Niemcowa odbyły się w sobotę w wielu miastach Rosji. W Moskwie na miejscu zabójstwa polityka złożyli kwiaty dyplomaci państw UE, w tym Polski. W ciągu czterech godzin hołd zamordowanemu opozycjoniście oddało ponad 7 tysięcy ludzi, którzy ustawili się w kolejce na Moście Moskworeckim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa opozycja

NASZ WYWIAD Przyjaciel opowiada polityczną historię Niemcowa. "Nie można ściskać ręki Putina, bo będzie więcej mordów, otruć, ofiar"

- Znakiem firmowym Władimira Putina są morderstwa jego głównych oponentów, polityków numer 2 w Rosji. Borys Niemcow był najsilniejszym politykiem w kraju po Putnie. Dziś jego miejsce zajął Aleksiej Nawalny – mówi Siergiej Aleksaszenko z Fundacji im. Borysa Niemcowa. B. wiceminister finansów Rosji opowiedział portalowi PolskieRadio24.pl o drodze politycznej Niemcowa, z którym latami współpracował  – od 30-letniego gubernatora, możliwego następcy Jelcyna, po krótki epizod współpracy w sojuszu z Jedną Rosją po walkę opozycyjną, w tym współpracę z Nawalnym.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Borys Niemcow mógł żyć wygodnie jak jego koledzy w koncernach, wybrał wolność. Wciąż myślę o jego motywacji"

- Borys Niemcow mógł wieść bogate, wygodne życie jak wielu jego towarzyszy z lat 90. Są teraz szefami koncernów rosyjskich. Od lat zastanawiam się, dlaczego podjął inną decyzję – mówi portalowi PolskieRadio.pl prof. Andriej Makaryczew z Uniwersytetu w Tartu. Naukowiec zaczynał swoją karierę w Niżnym Nowogrodzie, tam, gdzie zaczęła się historia polityczna Borysa Niemcowa. Prof. Makaryczew zauważył, że niestety w Rosji fizyczna eliminacja opozycji stała się częścią polityki. I nawet kwiaty dla zmarłego polityka są odbierane przez Kreml jako wyzwanie. 27 przypada 6. rocznica śmierci Borysa Niemcowa, został zastrzelony niedaleko murów Kremla w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja opozycja demokratyczna Raport Białoruś Białoruś Europa ŚWIAT