Polskie Radio
Section05

broń

Zełenski ostro o Polsce. Wylicza, jakiej pomocy nie otrzymał

Prezydent Wołodymyr Zełenski skrytykował partnerów z NATO za "niedotrzymywanie zobowiązań" ws. pomocy wojskowej. Szczególnie mocno oberwało się Polsce. Polityk wskazał między innymi, że Warszawa nie przekazała Kijowowi samolotów MiG, a także nie chce zestrzeliwać rosyjskich pocisków, zmierzających w stronę zachodnich obwodów Ukrainy.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Europa Wołodymyr Zełenski USA POLSKA

Zełenski do Trumpa: NATO lub broń nuklearna

 - Które państwa zrezygnowały z broni nuklearnej? Tylko Ukraina. Które państwa dzisiaj walczą? Tylko Ukraina - powiedział w czwartek Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent przyznał też, że rozmawiał z Donaldem Trumpem, któremu przedstawił jedyne - jego zdaniem - rozwiązanie, które mogą uchronić Ukrainę przed rosyjską agresją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 wojna 2022 wojna 2023 Wołodymyr Zełenski Rosja Władimir Putin Donald Trump NATO broń nuklearna USA Unia Europejska Belgia Bruksela

Polsce brakuje kluczowej amunicji. Tak zrezygnowano z dostaw

Polska mogła mieć tysiące dodatkowych sztuk amunicji o kalibrze 155 milimetrów. MON w ubiegłym roku zrezygnowało jednak z dostaw, twierdząc, że "zamówienie nie leży w interesie Sił Zbrojnych" - informuje Wirtualna Polska. Amunicja taka, wykorzystywana między innymi w armatohaubicach Krab, jest deficytowa w całym NATO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo

Czy powinniśmy mieć łatwiejszy dostęp do broni?

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie liczba wydawanych pozwoleń na broń w Polsce znacznie wzrosła. Dlaczego? Czy możliwość posiadanie broni w domu i możliwość skorzystania z niej w każdej chwili sprawi, że poczujemy się bezpieczniej? A może jednak broń w rękach Polaków to zagrożenie? Na te pytania odpowiedzi szukali goście audycji "Bez tabu". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka bezpieczeństwo strzelectwo prawo Jakub Jamrozek

Taką broń można mieć bez zezwolenia. Policja protestuje

Dostęp do broni czarnoprochowej ma zostać ograniczony. Pilnych zmian chce policja, a MSWiA przymierza się do nowelizacji prawa. Broń czarnoprochowa to jedyny rodzaj broni, który można kupić w Polsce bez zezwolenia. Policja podkreśla, że jest ona niezwykle niebezpieczna i przypomina, że z takiej broni zabito niedawno funkcjonariuszy we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  policja polska bezpieczeństwo POLSKA społeczeństwo MSWiA prawo przepisy

Nasze niematerialne: Rusznikarstwo artystyczne i historyczne – wyroby według tradycyjnej szkoły cieszyńskiej

Tradycje wyrobu broni w Cieszyńskim mają swe korzenie w drugiej połowie XVI stulecia, a kunszt z jakim broń ta była wykonywana przyniosła rozgłos miejscowym rzemieślnikom nawet poza granicami ówczesnej Europy. Tutejsi rusznikarze wyspecjalizowali się w wyrobie małokalibrowej strzelby myśliwskiej tzw. ptaszniczki, która służyła do polowań na ptaki siedzące. Broń cieszyńskich mistrzów wyróżniała się specyficznym mechanizmem zapalającym tzw. zamkiem kołowym, a także unikatową dekoracyjnością. Dzięki połączeniu perfekcji wykonania elementów strzelniczych z unikatowym zdobnictwem, ptaszniczka wykonywana przez tutejszych mistrzów została nazwana cieszynką. [mat. NID]
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music dziedzictwo narodowe Narodowy Instytut Dziedzictwa śląsk Cieszyński

Czy myśliwi powinni przechodzić okresowe badania lekarskie?

"Kierowcy, żołnierze, policjanci robią badania lekarskie. Dlaczego myśliwy ma nie przechodzić badań?" - takie pytanie zadał wiceminister klimatu i środowiska. W rękach myśliwych w Polsce jest około 70 proc. całej broni palnej, a samych myśliwych jest około 130 tysięcy. Gościem "Tylko szczerze" był Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski zwierzęta leśne Radosław Ślusarczyk myśliwi

"Obrażanie ofiar wojny, narzędzie Kremla". Skandal w Wenecji

"Rosyjscy żołnierze, którzy dopuszczają się okrucieństw na Ukrainie, powinni być przesłuchiwani nie na prestiżowych festiwalach filmowych, ale na ławie oskarżonych" - napisało MSZ Ukrainy, w reakcji na film pokazywany w Wenecji. Chodzi o "dokument", kręcony na okupowanych przez Rosję terenach. Sprawa wywołała skandal, gdyż produkcja jest sposobem wybielania i tuszowania rosyjskich zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Iran Rosja ŚWIAT wojsko