Polskie Radio
Section05

budżet Polski

Minister finansów: naszym celem na ten rok jest utrzymanie optymalnego tempa wzrostu gospodarczego

- Naszym celem na ten rok jest utrzymanie optymalnego tempa wzrostu gospodarczego; łączymy w budżecie odpowiedzialne podejście do polityki wydatkowej z kontynuacją programów społecznych oraz ochroną osób najbardziej dotkniętych kryzysem - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, minister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Magdalena Rzeczkowska pkb

Eksperci: osłabiona gospodarka będzie się trzymać, ale gospodarstwa domowe mogą słabnąć

Początek roku to zapewne wysoka inflacja i niższy wzrost gospodarczy. Jednak w niewielkim stopniu PKB nadal będzie rósł, a ceny od wiosny zaczną spadać. Wtedy zaczną być widoczne istotne spadki konsumpcji spowodowane dużymi zimowymi wydatkami na ciepło, energię i paliwa, chyba że rząd nas pozytywnie zaskoczy i jednak wprowadzi minimalne stawki VAT 5 lub 8 proc., a nie maksymalne 23 proc. - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz prof. Konrad Raczkowski, dyr. Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja pkb wzrost gospodarczy konsument vat energia elektryczna

Artur Soboń: od wiosny inflacja będzie hamować i na koniec roku będzie jednocyfrowa

- Wszystkie oznaki, jakimi dysponujemy, patrzac na gospodarkę, wskazują, że w II kwartale 2023 r. inflacja będzie hamować i na koniec roku będzie jednocyfrowa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Artur Soboń. Wskazując dwie przyczyny spowolnienia wzrostu cen, zapewnił, że "o recesji nie ma mowy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Świątek Artur Soboń inflacja społeczeństwo

Eksperci: założenia przyszłorocznego budżetu w znacznym stopniu zależą od otoczenia zewnętrznego

Przyszłoroczny budżet państwa jest dość optymistyczny jak na okoliczności zewnętrzne, ale dobrze, że urealniono go w stosunku do wcześniejszych założeń, choćby w kwestii inflacji. Ma on szansę na realizacji, jeśli nie dojdzie do jakichś nieprzewidzianych szoków związanych z eskalacją wojny na Ukrainie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie dla młodych oszczędzanie inflacja deficyt budżetowy dług publiczny

Przyjęcie ustawy budżetowej. Müller: dowód na to, że Zjednoczona Prawica ma stabilną większość w Sejmie

- Budżet państwa jest de facto najważniejszą ustawą w ciągu każdego roku. Dzisiaj akurat emocje skupiają się wokół innych tematów, ale większość parlamentarna przegłosowała kluczową ustawę, która definiuje funkcjonowanie państwa" - powiedział dziennikarzom w Sejmie rzecznik rządu Piotr Müller. - To jest bardzo dobra informacja i potwierdzenie, że jest stabilna większość, która funkcjonuje w ramach Zjednoczonej Prawicy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm Piotr Müller zjednoczona prawica budżet

Politycy o ustawie budżetowej na 2023 rok. Rzecznik PiS: gwarantuje realizację naszych obietnic

Sejm uchwalił budżet na 2023 rok. - To bardzo dobry, zbilansowany budżet. Gwarantuje realizację naszych obietnic i programów społecznych, o których mówiliśmy w ostatnich miesiącach - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik PiS Rafał Bochenek. Opozycja zapowiada, że będzie chciała poprawić ustawę budżetową w Senacie. 
Zobacz więcej na temat:  PiS Ministerstwo Finansów służba zdrowia rząd

"W grudniu z PFR popłyną pierwsze 2-3 mld zł". Paweł Borys o prefinansowaniu KPO

- W grudniu popłyną pierwsze 2-3 mld zł z PFR na realizację inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. W jego ocenie inflacja pod koniec przyszłego roku mocno spadnie do poniżej 10 proc., a w perspektywie 2024 roku może wynieść poniżej 5 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej Krajowy Plan Odbudowy infrastruktura

Magdalena Rzeczkowska w "Handelsblatt": jesteśmy blisko porozumienia z KE

- W budżecie na 2023 rok uwzględniliśmy już pieniądze z UE, ponieważ powinniśmy je otrzymać. Podejmujemy wszystkie konieczne kroki, aby osiągnąć porozumienie z KE i jesteśmy już bliscy tego - powiedziała w rozmowie z niemieckim "Handelsblatt" minister finansów Magdalena Rzeczkowska. - Nie czekamy na pieniądze - zaznaczyła podkreślając, że najpilniejsze projekty są już finansowane przez Polski Fundusz Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Ministerstwo Finansów Magdalena Rzeczkowska fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy infografika gospodarka polska GOSPODARKA

Prof. Modzelewski: nie mamy nadmiernego zadłużenia, a tym bardziej nie grozi Polsce bankructwo

Nie ma absolutnie żadnych powodów, aby twierdzić, że Polsce grozi bankructwo, a oszczędności Polaków są w jakikolwiek sposób z tego powodu zagrożone. Co więcej, nadwyżka w budżecie państwa nie jest sztuczna. Nieuzasadnione są też zarzuty o nadmiernym zadłużaniu się Polski, bo jest to dług jak na obecne czasy przyzwoity, a w patrząc na inne państwa europejskie nawet znacznie niższy. Nie oznacza to jednak, że nadchodzący rok nie będzie trudny, bo na pewno będzie i będzie wymagał szukania przez państwo dodatkowych dochodów - mówił w audycji Rządy Pieniądza były wiceminister finansów prof. Witold Modzelewski (UW, Instytut Studiów Podatkowych).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów dochody wydatki dług publiczny pkb finanse publiczne

Eksperci: polski dług jest stabilny i uzasadniony, choć trzeba zastanowić się nad oszczędnościami

Polskie zadłużenie ani nie jest jakieś szczególnie wysokie na tle innych państw, ani nie ma złej struktury. W pewnym stopniu musimy plasować go na rynkach zagranicznych, a teraz ten poziom będzie się już stabilizował. Poprawia się też rentowność naszych obligacji. Oczywiście powinniśmy przejrzeć wydatki państwa od kątem oszczędności, podobnie zresztą jak wydatki indywidualnych gospodarstw domowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii Rynkowych PKO BP i Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja długi inwestycje obligacje