Polskie Radio
Section05

dług publiczny

Główny ekonomista resortu finansów: wpływy do budżetu w roku 2023 będą większe, ale nastąpi wzrost wydatków na zdrowie i wojsko

-Założenia dotyczące wzrostu PKB  i stanu budżetu na rok 2023, musiały się zmienić z powodu takich czynników jak m.in. wojna na Ukrainie - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski Ministerstwo Finansów deficyt budżetowy inflacja tarcza antyinflacyjna wojna na Ukrainie

Eksperci: większe wydatki z budżetu są uzasadnione, ale tylko wtedy gdy wspierają gospodarkę

Przyszłoroczny budżet państwa z pewności nie będzie łatwy i będzie obarczony wydatkami pomocowymi tak dla gospodarstw domowych jak i dla przedsiębiorstw. Te drugie muszą być wspierane przez rząd, aby nie zastopować wzrostu naszej gospodarki w przyszłości. Co więcej, nie powinniśmy oglądać się na zgodę w tym zakresie ze strony UE - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu studiów Podatkowych i wykładowca UW.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski deficyt budżetowy inflacja

Główny ekonomista resortu finansów: tegoroczny PKB będzie wyższy niż planowany na 3,8 procent

- Sytuacja budżetu państwa jest bardzo dobra. Największe wyzwania dopiero przed nami w roku 2023, bo wpłynie na to spowolnienie gospodarcze, co zmniejszy wpływy do budżetu, a państwo będzie miało duże wydatki np. na dodatki węglowe i tarczę antyinflacyjną  - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski deficyt budżetowy podatki tarcza antyinflacyjna

Eksperci: w wakacje Polacy postanowili wydawać pieniądze, a oszczędzać dopiero jesienią

Na razie Polacy gremialnie korzystają z wakacji. Widać tu wyraźną poprawę sytuacji materialnej przede wszystkim rodzin z małymi dziećmi, których stać na wakacje  – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" dr Artur Bartoszewicz z SGH. Zdaniem dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Wydziału ekonomii UW już we wrześniu może okazać, że trzeba będzie oszczędzać z powodu cen żywności, opału oraz inflacji. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja wakcje obligacje Krajowy Program Odbudowy ceny żywności

Olbrzymie zainteresowanie obligacjami. Znacznie zwiększono pulę do sprzedaży papierów jednorocznych

Ministerstwo Finansów zwiększyło z trzech do siedmiu miliardów złotych wartość wystawionych w czerwcu do sprzedaży jednorocznych obligacji (ROR 0623). Media donoszą, że szaleństwo zakupów dotyczy wszystkich typów obligacji oszczędnościowych. Mimo intensywnych zakupów papierów powinno wystarczyć dla wszystkich chętnych, a ich lipcowe emisje będą jeszcze atrakcyjniejsze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów obligacje PKO BP finanse osobiste oszczędności oszczędzanie

Eksperci: chcąc hamować inflację musimy ograniczać konsumpcję

Niemal 14 proc. inflacji i jej systematyczny wzrost oznaczają konieczność zdecydowanej ingerencji, w tym zacieśniania polityki monetarnej i fiskalnej. Musimy ograniczyć konsumpcję, zachęcić do oszczędzania. Do tego konieczne jest staranie o jak najmniejsze obniżanie wzrostu gospodarczego poprzez inwestycje, choć ten spadek jest nieunikniony - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja deficyt budżetowy pkb

Eksperci: spowolnienie gospodarcze jest pewne, ale będzie ograniczać inflację

Dużą wartością jest to, że rząd przedstawił w wieloletnim Planie Finansowym Państwa realny obraz naszej gospodarki, finansów i rynku pracy. Kolejne miesiące to z pewnością będzie czas wolniejszego wzrostu. To jednak będzie oznaczało hamowanie inflacji co też jest celem polityki rządu i NBP - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW i Mateusz Walewski, główny ekonomista BGK.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb inflacja wojna na Ukrainie podatki

Eksperci: przesuwamy się w górę w rankingu wysokości dochodów na głowę mieszkańca

PKB na głowę mieszkańca jest w Polsce coraz wyższe. Właśnie przeskoczyliśmy Portugalię a tuż przed nami Hiszpania. Nie oznacza to jednak zamożności obywateli, bo nasz kapitał narodowy dopiero budujemy. Jednak nasza przedsiębiorczość powoduje, że możemy przesuwać się w rankingu coraz wyżej. Potrzebne są tylko dogodne warunki ze strony państwa - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Przemysław Kwiecień  z firmy XTB i dr Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Unia Europejska obligacje finanse Portugalia Węgry gus bank światowy