Polskie Radio
Section05

długi

Kiedy upadłość konsumencka się opłaca?

W całym ubiegłym roku upadłość konsumencką ogłosiło blisko 4,5 tys. osób. W marcu tego roku padł nowy, miesięczny rekord - upadłości było blisko 550. Z czego wynikają te wzrosty i w jakiej sytuacji ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe, a kiedy zupełnie się nie opłaca, wyjaśnia w „Pogotowiu konsumenckim” Sławomir Grzelczak, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
Zobacz więcej na temat:  upadłość konsumencka upadłość Dominik Olędzki Aleksandra Tycner

Ruszyło Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów 2017

Dla przedsiębiorcy pierwszy kwartał to czas na rozliczenie i podsumowanie wcześniejszego roku. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą muszą do 30 kwietnia złożyć zeznanie podatkowe, a spółki prawa handlowego do 31 marca powinny sporządzić bilans za poprzedni rok. Przy tej okazji widać wyraźnie, ile pieniędzy z wystawionych w ubiegłym roku faktur nie wpłynęło faktycznie do kasy przedsiębiorstwa.
Zobacz więcej na temat:  firmy firma

Upadłość konsumencka: ostatnia deska ratunku bije rekordy

W marcu padł rekord, jeśli chodzi o liczbę osób ogłaszających upadłość konsumencką. Było ich 546, czyli o 35 więcej niż w rekordowym do tej pory październiku 2016 roku. Eksperci podkreślają jednak zgodnie, że nie są to dane niepokojące, a normalny element gospodarki, a ogłoszenie upadłości dla wielu osób jest jedyną szansą na wydostanie się z poważnych tarapatów finansowych.
Zobacz więcej na temat:  upadłość konsumencka upadłość finanse Dominik Olędzki Sylwia Zadrożna Elżbieta Szczerbak

Długi alimentacyjne sięgają już 11,15 mld zł

Długi alimentacyjne sięgają już 11,15 mld złotych. To równowartość prawie połowy rocznych wydatków na rządowy program „Rodzina 500 plus”. Z analizy Krajowego Rejestru Długów wynika, że najgorszymi rodzicami są mieszkańcy tzw. Ziem Odzyskanych, gdzie odsetek dłużników alimentacyjnych jest ponad 2 razy wyższy niż na Podkarpaciu czy w Małopolsce. To efekt słabych więzi społecznych na północy i zachodzie Polski – efekt powojennej fali migracji.
Zobacz więcej na temat:  alimenty