Polskie Radio
Section05
Donald Trump

James Comey krytykuje prezydenta Trumpa w nowej książce

W Stanach Zjednoczonych ukazuje się dziś kolejna książka zawierająca bardzo surową ocenę prezydenta Donalda Trumpa. Jej autorem jest odwołany w maju zeszłego roku przez prezydenta Trumpa były szef FBI James Comey. Publikacja wywołała bardzo ostrą reakcję amerykańskiego prezydenta. O książce Comeya mówili w audycji Spojrzenie Na Wschód Michał Baranowski (German Marshall Fund) i dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FBI Donald Trump USA Stany Zjednoczone James Comey

Szef OPCW: w Dumie ostrzelano przedstawicieli ONZ

Szef OPCW Ahmet Uzumcu podał w środę, że poprzedniego dnia w syryjskiej Dumie ostrzelano zespół specjalny ONZ. Sprawdzał on, czy w miejscu ataku chemicznego, którego miały dokonać siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada, jest obecnie bezpiecznie dla misji OPCW. O działaniach mających wyjaśnić czy w Dumie doszło do ataku chemicznego mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Robert Ciastoń z Fundacja Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  ONZ Syria Baszar al-Assad Donald Trump

Reakcja świata na naloty państw zachodnich w Syrii

Połączone siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku z 7 kwietnia w mieście Duma na wschód od Damaszku; zginęło wówczas ponad 60 osób. Operacja koalicji rozpoczęła się o godz. 4 czasu lokalnego w Syrii (godz. 3 w Polsce). Siły zbrojne USA podały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims. O rozpoczęciu operacji - spodziewanej od kilku dni - poinformował jako pierwszy prezydent USA Donald Trump. 
Zobacz więcej na temat:  Syria Wojna w Syrii Donald Trump USA Stany Zjednoczone Wielka Brytania Francja ŚWIAT

„Strzelano tak, by nie wejść w interakcję bojową z Rosją”

Resort obrony USA oświadczył, że sobotnie naloty na Syrię miały przekazać syryjskiemu reżimowi jasny i jednoznaczny komunikat oraz powstrzymać użycie broni chemicznej w przyszłości. Do zaatakowania trzech celów w Syrii użyto 105 pocisków. Na temat ataku wymierzonego w reżim Baszara el-Asada mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria USA Rosja Donald Trump Baszar al-Assad Andrzej Talaga broń chemiczna