Polskie Radio
Section05

elektrownia atomowa

Globalny renesans energetyki jądrowej. PIE: do 2050 r. moc zainstalowana wzrośnie dwukrotnie

We wrześniu tego roku pracę wznowił japoński reaktor Tahakama 2. Znajdujący się w prowincji Fukui reaktor PWR o mocy 780 MWe to 12. jednostka, która została ponownie przyłączona do sieci w ramach wznawiania działania energetyki jądrowej w Japonii po awarii w Fukushimie. Renesans przeżywa także europejska wielkoskalowa energetyka jądrowa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa

Rzecznik rządu: kandydatka do Sejmu z list KO dyskutuje o rezygnacji z budowy elektrowni jądrowej

Urszula Zielińska, kandydatka do Sejmu z list KO, dyskutuje o rezygnacji z budowy elektrowni jądrowej, którą realizujemy z naszymi amerykańskimi partnerami; czy wyście poszaleli w tej "koalicji chaosu"? - zapytał we wtorek Platformę Obywatelską rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  koalicja obywatelska Piotr Müller energetyka rząd rząd Mateusza Morawieckiego kampania wyborcza

Premier: koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego. "Skrajna nieodpowiedzialność"

Premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do wypowiedzi poseł KO, że jej opcja polityczna będzie brała pod uwagę odstąpienie od umowy na zaprojektowanie elektrowni jądrowej stwierdził, że "koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego, to skrajna nieodpowiedzialność".
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne inwestycje premier Mateusz Morawiecki wybory w Polsce wybory 2023 POLSKA polityka koalicja obywatelska

Poseł KO o zerwaniu umowy na budowę elektrowni jądrowej. "Kontrakty gazowe z Rosją - witajcie z powrotem!"

"Putin zaciera ręce", "Wieloletnie umowy gazowe z Rosją - witajcie z powrotem!", "Tusk grabarzem polskiej energetyki". Tak politycy i publicyści komentują słowa kandydatki Koalicji Obywatelskiej Urszuli Sary Zielińskiej, która uważa, że należy się dowiedzieć, na ile zobowiązująca jest umowa dot. budowy elektrowni jądrowej w Polsce i jakie groziłyby kary za odstąpienie od niej. Poseł KO odniosła się w ten sposób do planów budowy elektrowni jądrowej w Choczewie na Pomorzu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomorskie energetyka Radosław Fogiel polityka koalicja obywatelska

ANALIZA Energetyka jądrowa wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Korzyści jest wiele

Rozwój energetyki jądrowej może znacząco wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, wspierając suwerenność gospodarczą i polityczną. Budowa bloków jądrowych umożliwi także ostateczne wyłączenie wysłużonych, wysokoemisyjnych bloków węglowych oraz zastąpienie ich nowoczesnymi jednostkami jądrowymi o zerowej emisji. Co więcej, rozwój energetyki jądrowej pozwoli ustabilizować ceny energii elektrycznej, na którą popyt w kolejnych latach będzie stale rósł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa zysk ekologia emisja co2

Elektrownie jądrowe w Polsce. Minister Sasin: inwestycje USA i Korei uzupełniają się

- Inwestycje dotyczące budowy w Polsce elektrowni jądrowej z Amerykanami i elektrowni z partnerami koreańskimi uzupełniają się - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zwrócił uwagę, że każda z tych elektrowni zapewni kilkanaście procent zapotrzebowania energii w kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Jacek Sasin energia elektryczna energia atomowa Ministerstwo Aktywów Państwowych

Westinghouse gwarantem nowoczesności polskiej elektrowni atomowej. Najnowsza technologia AP1000

27 września 2023 roku, Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel podpiszą umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. W grudniu 2021 roku, Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA infrastruktura