Polskie Radio
Section05

Estonia

"Ważne dla nas jest wzmacnianie bezpieczeństwa"

Priorytety polityki zagranicznej m.in. to wzmacnianie bezpieczeństwa, monitorowanie sytuacji na Wschodzie. Powinniśmy zbliżyć się do rozwoju infrastrukturalnego Europy Zachodniej - to może być dziejowa misja Trójmorza - o tym mówił m.in. prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu na naradzie ambasadorów. Podkreślał, że trzeba wzmacniać pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Rosja Ukraina Beata Szydło

Manewry Zapad 2017. Czy państwa bałtyckie są zagrożone?

W dniach 14 – 20 września przeprowadzone zostaną na Białorusi manewry Zapad 2017. Ćwiczenia przyjmowanie są z niepokojem w Polsce, a także w krajach bałtyckich. O realnym zagrożeniu wobec Litwy, Łotwy i Estonii ze strony Rosji mówił w audycji 7 Dni Wschód Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 armia wojsko Rosja Zapad 2017 Litwa Łotwa Białoruś manewry Zapad 2017 ćwiczenia wojskowe Finlandia

Budowa Nord Stream 2. KE odrzuca propozycję Estonii

Komisja Europejska zareagowała sceptycznie na propozycję Estonii w sprawie negocjacji dotyczących budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego. Estonia, która w tym półroczu kieruje pracami Unii zasugerowała, by wytyczne dla Komisji do rozmów z Rosją na temat Nord Stream 2 poszerzyć. Chodzi o to, by objąć nimi nie tylko ten rurociąg, ale wszystkie połączenia do Unii, w tym także cały import rosyjskiego gazu do Europy.
Zobacz więcej na temat:  gazociąg północny Komisja Europejska ŚWIAT

Estonia przeciw karom za nieprzyjmowanie uchodźców

Estonia, która od przedwczoraj kieruje pracami Unii, jest przeciwna karom finansowym nakładanym na kraje, które odmawiają przyjmowaniu uchodźców. Potwierdził to w rozmowie z Polskim Radiem minister spraw zagranicznych Estonii Sven Mikser. Propozycja sankcji jest zapisana w projekcie nowego prawa azylowego, który Komisja Europejska opublikowała wiosną ubiegłego roku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa uchodźcy imigranci w Europie Unia Europejska

Estonia bliżej Wyszehradu w sprawie kryzysu migracyjnego

Estonia, która od soboty przez pół roku będzie kierować pracami Unii Europejskiej, zamierza doprowadzić do porozumienia w sprawie sposobów na rozwiązanie kryzysu migracyjnego. Zapowiedział to premier tego kraju, na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Juri Ratas dał do zrozumienia, że bliższe jest mu stanowisko Grupy Wyszehradzkiej. O możliwościach Estończyków w audycji Świat w Powiększeniu mówiła dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  Wyszehrad Unia Europejska grupa wyszehradzka imigranci w Europie uchodźcy Włochy Niemcy Komisja Europejska