Polskie Radio
Section05

finanse publiczne

Ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich: plany rządu mogą skutecznie pomóc małym firmom

Pomysły rządu Donalda Tuska takie jak np. płatny urlop dla przedsiębiorców, krótsze kontrole skarbowe dla mikrofirm oraz kasowy PIT, to koncepcje na które latami czekały rzesze przedsiębiorców - powiedział Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny pkb NBP

"Konsumpcja i solidne inwestycje". OECD prognozuje odbicie PKB Polski w 2024 r.

Realne PKB Polski może wzrosnąć o 0,4 proc. w 2023 r. ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflacją i restrykcyjną politykę monetarną, zaś w 2024 r. wzrost powinien odbić do 2,6 proc. - prognozuje OECD w najnowszym raporcie. W 2025 roku organizacja spodziewa się wzrostu realnego PKB na poziomie 2,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OECD pkb inflacja deficyt budżetowy dług publiczny rynek pracy

Prof. Modzelewski: rezygnacja z zerowego VAT na żywność i hamulca dla cen energii będzie negatywnie oddziaływać

Należy utrzymać zerowy VAT na żywność oraz ceny energii, gdyż w przeciwnym razie ubożejące już społeczeństwo zubożeje jeszcze bardziej. Wtedy jeszcze zmniejszy się konsumpcja, która stanowi motor rozwojowy naszej gospodarki. Mamy też prawo oczekiwań wprowadzenia 60 tys. kwoty wolnej w PIT , bo to jedna z wyborczych obietnic. I nie ma problemu, żeby wprowadzić ją nawet w trakcie roku gdyż to zmiana korzystna dla podatników - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca UW i były wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse energia ceny żywności

Eksperci: inflacja będzie jednocyfrowa, ale podwyższona przez dłuższy czas

Po najnowszych wskaźnikach inflacji widać, że będzie się ona utrzymywała na poziomie ok. 5 procent, jeszcze w przyszłym roku. A to nakazuje ostrożność  w podejmowaniu decyzji, także co do poziomu stóp procentowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Intitiute.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny

Eksperci: nasza gospodarka zbiera dobre oceny, choć wiszą nad nią pewne zagrożenia

Stan gospodarki można oceniać z różnych perspektyw. Np. poziom inwestycji można liczyć w kwotach nominalnych i tu będą one niemal dwa razy wyższe niż 8 lat temu. A można patrzeć procentowo oceniając je przez pryzmat szans na dalszy wzrost PKB i tu będą o 3 proc. mniejsze. Za istotne uznać też należy porównania do całego otoczenia gospodarczego i sytuacji innych gospodarek, a na tym tle wypadamy pozytywnie, co potwierdzają dane KE czy międzynarodowe ratingi - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Piotr Krysiak, prezes Instytutu Myśli Szchumana i dr Cezary Mech, doradca prezesa NBP. Ten ostatni dostrzegł jednak niepokojące sygnały związane głównie z demografią i planowaną transformacją energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb wzrost gospodarczy inflacja inwestycje

PR24 Prof. Krysiak: budżet jest w dobrej kondycji, opozycja szuka uzasadnienia do redukcji programów społecznych

Prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana stwierdził w Polskim Radiu 24, że opozycja może wywoływać emocje wokół sytuacji finansów publicznych po to, żeby w przyszłości uzasadnić likwidowanie lub "reformowanie" świadczeń społecznych, jak 13. czy 14. emerytura.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA polityka rząd opozycja Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski

"Budowa nowej koalicji na wielkim oszustwie wobec Polaków". Soboń: nazywam to kłamstwem założycielskim

Kłamstwo o złej sytuacji budżetowej Polski ma być usprawiedliwieniem dla zaniechania realizacji zobowiązań wyborczych naszych konkurentów - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że PiS będzie pokazywało, w jaki sposób KO, Lewica i Trzecia Droga oszukują Polaków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów budżet Polski deficyt budżetowy Artur Soboń opozycja POLSKA polityka

"Polska jest najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE". Andrzej Śliwka: w ciągu 8 lat podwoiliśmy budżet

- Skumulowany wzrost gospodarczy na przestrzeni 8 ostatnich lat pokazuje, że w Unii Europejskiej nie ma szybciej rozwijającej się gospodarki niż Polska - powiedział wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Zaznaczył, że w tym roku polska gospodarka wygenerowała 3,6 bln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski deficyt budżetowy Ministerstwo Aktywów Państwowych wydatki dochody

Opozycja mówi o "złej sytuacji" finansów państwa. Andrzej Śliwka: robią to, by nie realizować swoich obietnic

- Politycy opozycji sugerujący, że sytuacja finansów publicznych jest zła, szkodzą Polsce. Mówienie takich rzeczy jest po prostu nieodpowiedzialne. Jeśli opozycja dojdzie do władzy, będzie twierdziła, że nie ma pieniędzy na realizację ich obietnic wyborczych - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł elekt Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Śliwka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Śliwka opozycja

Budżet Polski nie jest zagrożony. Minister finansów: są powody, by patrzeć w przyszłość z optymizmem

Międzynarodowe agencje ratingowe nie znajdują powodów do niepokoju, utrzymują nasze ratingi i ich perspektywy na stabilnym poziomie - przekazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zapewniła, że wykonanie budżetu na rok 2023 r. nie jest zagrożone.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Magdalena Rzeczkowska budżet Polski finansowanie rating rating Polski obligacje POLSKA pkb

Eksperci: zawsze różnie liczono dług i zawsze były rozbieżności, nic teraz nie ukryto

Mamy różne metody liczenia długu i zawsze były rozbieżności w jego liczeniu. Nie ma więc powodów do twierdzenia, że teraz coś szczególnie jest poukrywane, choć prawdą jest i to, że od czasu pandemii te rozbieżności wzrosły. Uznano, że były wówczas nadzwyczajne potrzeby. Na pewno konieczna jest konsolidacja finansów publicznych, żeby nie dochodziło do nieefektywnego wydawania pieniędzy, co jest bardziej możliwe przy mniejszej kontroli, a z taką mamy do czynienia w rozmaitych funduszach - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowych PKO BP i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja zatrudnienie rynek pracy deficyt budżetowy Ministerstwo Finansów BGK