Polskie Radio
Section05

finanse publiczne

Eksperci: zawsze różnie liczono dług i zawsze były rozbieżności, nic teraz nie ukryto

Mamy różne metody liczenia długu i zawsze były rozbieżności w jego liczeniu. Nie ma więc powodów do twierdzenia, że teraz coś szczególnie jest poukrywane, choć prawdą jest i to, że od czasu pandemii te rozbieżności wzrosły. Uznano, że były wówczas nadzwyczajne potrzeby. Na pewno konieczna jest konsolidacja finansów publicznych, żeby nie dochodziło do nieefektywnego wydawania pieniędzy, co jest bardziej możliwe przy mniejszej kontroli, a z taką mamy do czynienia w rozmaitych funduszach - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor biura Strategii Rynkowych PKO BP i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja zatrudnienie rynek pracy deficyt budżetowy Ministerstwo Finansów BGK

Dyskusja o stanie finansów publicznych. Prezes PFR: nie można tworzyć wizji Armagedonu

"Z rosnącym niepokojem obserwuję "tiktokową" dyskusję nt. stanu finansów publicznych. Początkowy teatr o dziurze czy pustej kasie wydawał się tylko polityczny, teraz staje się niebezpieczny. Zwracam uwagę osobom tworzącym te przekazy, że zaraz wejdą na grabie!" - napisał Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, na platformie X.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse budżet Polski POLSKA

Spadają ceny zbóż po dobrych zbiorach. Konieczne przedłużenie zakazu importu z Ukrainy

Polska przedstawiła na spotkaniu z Komisją Europejską i przedstawicielami państw najnowsze dane dotyczące żniw i cen zbóż. Przekonuje o potrzebie przedłużenia zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy po 15 września przynajmniej do końca tego roku i wprowadzenia unijnych subsydiów dla tranzytu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy przez terytorium krajów przygranicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pieniądze finanse infografika rolnictwo zboże

Eksperci: więcej zapłaconych składek do ZUS to efekt inflacji i wzrostu płac

Choć łącznie zapłaciliśmy w 2022 roku ponad 50 mld więcej składek do ZUS to nie oznacza to, że wzrosła relacja naszych składek do dochodów. Udział ten jest zbliżony to tego sprzed ośmiu lat - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu. Zdaniem prof. Michała Mackiewicza z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, nasze obciążenia podatkowe rosną, bo finansowane są z nich rozmaite działania prospołeczne rządu. Stwierdził też, że należałoby zadbać raczej dofinansować o usługi publiczne niż te transfery finansowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura składka zus inflacja ZUS

Budżet 2022 r. Minister finansów w Sejmie: poziom długu obniżył się w stosunku do PKB

Pomimo wzrostu zadłużenia w wartościach bezwzględnych państwowy dług publiczny i dług sektora instytucji rządowych i samorządowych na koniec 2022 r. obniżyły się w stosunku do PKB - podkreśliła w Sejmie minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zapewniła, że nie ma mowy o ukrywaniu długu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski dług publiczny Magdalena Rzeczkowska Ministerstwo Finansów finanse podatki vat cit samorząd pit społeczeństwo POLSKA

Zasady przyznawania dodatkowych środków dla samorządów. W Sejmie debata nad nowelizacją budżetu

Wiceminister finansów Sebastian Skuza powiedział, że dodatkowe środki dla samorządów z budżetu państwa będą przyznawane na podstawie algorytmu, a nie subiektywnej decyzji urzędników. W Sejmie odbyło się drugie czytanie nowelizacji tegorocznego budżetu i projektu ustawy okołobudżetowej. Przepisy ponownie trafiły do sejmowej komisji finansów publicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Sejm POLSKA pkb