Polskie Radio
Section05

gaz

"Najpierw zabezpieczenie własnych potrzeb". Jasne stanowisko Polski ws. dzielenia się gazem

Jak mówiła w Luksemburgu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, najpierw konieczne jest zabezpieczenie krajowych potrzeb, a dopiero potem możliwe jest dzielenie się gazem z innymi państwami. Szefowa MKiŚ oświadczyła też, że Polska czeka na konkrety ze strony Komisji Europejskiej, dotyczące pułapów cenowych na gaz. Więcej w relacji Beaty Płomeckiej, korespondentki Polskiego Radia w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa energetyka Ministerstwo Klimatu i Środowiska Anna Moskwa Unia Europejska GOSPODARKA

Kolejny ważny krok ws. połączenia PKN Orlen i PGNiG. Daniel Obajtek: celem silny multienergetyczny koncern

- Celem połączenia PKN Orlen z PGNiG jest stworzenie silnego multienergetycznego koncernu, który będzie skutecznie konkurował na europejskim rynku. Tylko razem tak duże spółki są w stanie zaangażować zasoby niezbędne do realizacji dużych projektów inwestycyjnych - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen PGNiG lotos POLSKA społeczeństwo Daniel Obajtek bezpieczeństwo energetyczne

PR24 Porozumienie ws. cen gazu. Szczęsnowicz: UE wreszcie zobaczyła, że polityka Niemiec nie jest prounijna

- To dobrze wróży Unii, jeśli potrafi wznieść się ponad ideologię i strach przed Niemcami, które są bardzo bezwzględne w swojej polityce międzynarodowej - mówił w Polskim Radiu 24 Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska Codziennie").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja GOSPODARKA prąd energia elektryczna Unia Europejska Antoni Trzmiel Polska w Unii Europejskiej ŚWIAT Europa Niemcy

Porozumienie unijne ws. limitów cenowych na gaz. Beata Płomecka o kulisach szczytu

Ponad 10 godzin trwały obrady unijnych przywódców, którzy ostatecznie ustalili tymczasowe wprowadzenie limitów cenowych na gaz. Atmosfera była jednak gorąca. - Na szczyt w Brukseli  jechały dwa obozy - wyjaśniła w Programie 1 Polskiego Radia brukselska korespondentka Beata Płomecka. - 15 krajów na czele z Polską, Włochami, Grecja i Belgią chciało limitów cenowych na gaz. Po drugiej stronie były Niemcy wspierane przez Holandię - mówiła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Beata Płomecka gaz ziemny cena

Kryzys energetyczny. 40 mld euro unijnego wsparcia dla gospodarstw domowych i firm

Unia Europejska uruchomi 40 miliardów euro na wsparcie gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm w związku z kryzysem energetycznym. Jak wyjaśniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, środki pochodzą z poprzedniego wieloletniego budżetu Wspólnoty z niewykorzystanej puli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen energetyka GOSPODARKA

Porozumienie ws. cen energii. Unijni przywódcy: Europejczycy wkrótce zobaczą efekty

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapewnili, że Europejczycy wkrótce zobaczą efekty porozumienia w sprawie cen energii. Nocą przywódcy krajów UE porozumieli się w sprawie "pilnego" opracowania limitu cen gazu, a także ograniczenia wpływu błękitnego paliwa na ceny energii elektrycznej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska energia energetyka Europa GOSPODARKA

"Działania państwa terrorystycznego". Premier Morawiecki w Brukseli o atakach Rosji na ludność cywilną

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas szczytu Rady Europejskiej przywódcy państw unijnych będą rozmawiali o kolejnym pakiecie sankcji na Rosję. Dodał, że Polska będzie się domagać, aby Rada Europejska w jak najmocniejszych słowach potępiła Rosję za działania na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja Mateusz Morawiecki energetyka sankcje sankcje Unii Europejskiej Komisja Europejska

Polska chce zmian w pakiecie energetycznym KE. Chodzi m.in. o limity cenowe na gaz

Polska będzie zabiegać o zmiany w pakiecie energetycznym opublikowanym wczoraj przez Komisję Europejską - zapowiadają polscy dyplomaci w Brukseli. Nie wszystkie pomysły są dla Warszawy do zaakceptowania. Komisja zaproponowała wczoraj między innymi wspólne zakupy gazu i zwiększoną solidarność między krajami polegająca na dzieleniu się gazem. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka energetyka Komisja Europejska