Polskie Radio
Section05

gaz

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Są uchwały ws. portu LNG i importu węgla

Ministrowie chcą usprawnienia dostaw węgla do Polski. Rząd przyjął uchwałę intencyjną w sprawie zwiększenia przepustowości polskich portów morskich i możliwości korzystania z portów w innych krajach - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Przyjęta została też uchwała dotycząca budowy falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk, co jest ważne przy powstaniu portu LNG.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka węgiel gaz ziemny energetyka GOSPODARKA LNG

Porozumienie ws. oszczędności gazu. Anna Moskwa: jesteśmy dobrze przygotowani do zimy

Jak mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, dzisiejsze porozumienie dotyczące oszczędności zużycia gazu jest dla Polski satysfakcjonujące, bo nie przewiduje obowiązkowych redukcji. - Jesteśmy, jeśli chodzi o gaz, przygotowani do zimy - dodała. Szefowa MKiŚ uczestniczyła w unijnej naradzie w Brukseli, podczas której zatwierdzono awaryjny plan gazowy na wypadek wstrzymania dostaw surowca z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska POLSKA energetyka gaz ziemny Unia Europejska Europa GOSPODARKA

Gazowy plan awaryjny UE. Małecki: na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo energetyczne Polski

– Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem tego, że na pierwszym miejscu stoi bezpieczeństwo energetyczne Polski, a później możemy mówić na partnerskich zasadach o wsparciu innych krajów – mówił w "Trójkowym komentarzu dnia" wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Odniósł się tym samym do porozumienia w Unii Europejskiej w sprawie gazowego planu awaryjnego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Trójka energia energetyka Ministerstwo Aktywów Państwowych Maciej Małecki rząd Unia Europejska gaz ziemny

Unijny kompromis w sprawie gazu. Płomecka: solidarność, ale nie na zasadzie wymuszenia i obowiązku

- Nikt nie kwestionował tego, że trzeba zmniejszyć zużycie gazu. Polski przemysł już to robi, a magazyny są pełne na wypadek srogiej zimy. Nikt też nie kwestionował, że trzeba będzie pomóc niektórym państwom, gdy zajdzie taka potrzeba. Żaden rząd nie zgodzi się jednak na obowiązkowość, gdy w grę wchodzi kwestia zabezpieczenia energetycznego danego państwa - mówiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska energetyka

Porozumienie w UE ws. gazowego planu awaryjnego. Poseł KO: transformacja energetyczna powinna też dotyczyć gazu

- Norwegia wszystkiego nie zapewni. Powiększenie gazoportu to melodia przyszłości. Zmuszeni jesteśmy szukać innych rozwiązań niż gaz. Może nam przybyć instalacji w postaci farm wiatrowych, ale bilansu nie wywrócą. Transformacja energetyczna musi być prowadzona z wyprzedzeniem, w perspektywie nawet trzech dekad - mówił w Polskim Radiu Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Komisja Europejska energetyka ŚWIAT

Kryzys energetyczny w Europie. Wiceminister klimatu i środowiska uspokaja: Polska jest zabezpieczona

- Jest zapewnione bezpieczeństwo jeżeli chodzi np. o rynek gazu. Tego nie mogą powiedzieć inne kraje europejskie. 11 krajów nie spełnia w tej chwili wymagań magazynowania gazu na poziomie 80 proc. - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyka Unia Europejska wojna na Ukrainie Rosja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Gazowy plan awaryjny. Szefowa KE: znaczący krok w obliczu groźby całkowitego zakłócenia dostaw

- Dzięki tej decyzji Europa jest przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego - podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, odnosząc się do porozumienia unijnych krajów ws. gazowego planu awaryjnego. Informuje z Brukseli korespondentka IAR Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Europa Ursula von der Leyen gaz ziemny Rosja energetyka GOSPODARKA Beata Płomecka ŚWIAT