Polskie Radio
Section05

96 lat temu plac Saski w Warszawie przemianowano na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tle rozegrał się dramat rozłamu w PPS

Wniosek o zmianę nazwy głównego placu stolicy, który od trzech lat - w związku z utworzeniem Grobu Nieznanego Żołnierza - był miejscem celebrowania świąt narodowych, doprowadził do ostatecznego rozłamu w klubie radnych Polskiej Partii Socjalistycznej. Wydarzenia z 8 listopada 1928 roku stanowią też kamień milowy w krzepnięciu władzy sanacyjnej i kształtowaniu się kultu Marszałka. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Pałac Saski Józef Piłsudski Dwudziestolecie międzywojenne II RP II Rzeczpospolita Tomasz Arciszewski

"Każda książka jest przygodą". Józef Hen o życiu i o pisaniu

– Nie można sobie powiedzieć: teraz napiszę arcydzieło. Wtedy to na pewno nie będzie to. Arcydzieło powstaje mimochodem – mówił Józef Hen w Polskim Radiu w 2013 roku. Znakomity twórca chętnie dzieli się na antenie swymi wspomnieniami, opowieściami i refleksjami.
Zobacz więcej na temat:  Józef Hen historia Polski historia PRL KSIĄŻKA książki literatura proza Tadeusz Boy-Żeleński Warszawa Żydzi Holokaust II wojna światowa pisarz

Operacja Torch. Lądowanie aliantów w Afryce Północnej

8 listopada 1942 roku setki amerykańskich i brytyjskich barek desantowych przybiło do brzegów Algierii i Maroka kontrolowanych przez kolaboracyjny francuski rząd Vichy. Po kilku dniach francuskie posiadłości w północnej części Czarnego Lądu były opanowane. Do sukcesu sprzymierzonych przyczyniła się w znacznym stopniu operująca tu polska sieć wywiadowcza.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Afryka Północna Francja Algieria Maroko Casablanka

Hanna Skarżanka. "Miała w sobie tę iskrę cygańską"

- Hanka była w najwyższym stopniu profesjonalistką, a jednocześnie miała w sobie tę iskrę cygańską. Tę odrobinę szaleństwa, tę wspaniałą fantazję i odwagę, bez której wszelka sztuka jest niemożliwa. Gdy pojawiała się scenie, towarzyszyła jej niezwykła atmosfera, za każdym razem tworząca się na nowo na oczach publiczności - ocenił Wojciech Młynarski na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Hanna Skarżanka aktor aktorzy aktorstwo piosenka FILM TEATR II wojna światowa Armia Krajowa KULTURA

Na palmejskim bruku

8 listopada 1838 r. Chopin, George Sand ze swymi dziećmi, po nocnej podróży morskiej, dotarli do słonecznej Palmy. Humory im dopisywały do momentu, w którym odkryli z przerażeniem, że w miejscowości tej nie ma hoteli. Zmuszeni zostali do zatrzymania się w oberży przy Calle de la Marina, pachnącej czosnkiem, pełnej robactwa, gdzie „skorpion w zupie nie mącił apetytu tubylców”. Dzięki listom polecającym do konsula francuskiego, największego bankiera na Majorce, George udało się wynająć dwa maleńkie pokoiki nad sklepem bednarza. Jedynymi dźwiękami dochodzącymi z dołu był uporczywy odgłos młotków i pił. Pisarka tak opisała pierwszy dzień na wymarzonej wyspie: „Dwa małe, nieumeblowane pokoiki, w złej dzielnicy, gdzie cudzoziemcy powinni się cieszyć, jeżeli uda im się dostać składane łóżko z brudnym, twardym materacem i wiklinowe krzesło, a do tego strawę, w której pieprzu i czosnku ile dusza zapragnie”. Podczas pobytu w Palmie Chopin zapomniał o miejskim szyku i kabrioletach, zdzierając na tamtejszym bruku eleganckie paryskie obuwie. (md)
Zobacz więcej na temat: 

naked relaxing – „dj to również artysta”

naked relaxing jest jednym z najciekawszych młodych twórców, nie tylko jeśli chodzi o techno, ale i szeroko rozumianą elektronikę o klubowym rodowodzie. Jest zwolennikiem tezy, że dj to również artysta, który używa metafor muzycznych, żeby sprzedać jakąś historię. Przy okazji znany jest ze swojej ekspresji w czasie setów, dzięki której publiczność inaczej odbiera to, co płynie z djki – „Set djski to spektakl”.
Zobacz więcej na temat: