Polskie Radio
Section05

GospodarkaPR24

Coraz więcej Polaków ogłasza upadłość konsumencką

W 2016 roku ogłoszono w Polsce 3591 tzw. upadłości konsumenckich. To o 70 proc. więcej, niż rok wcześniej. Takie dane podał Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Z opinii Ośrodka wynika, że wzrost wiąże się z obowiązującymi od 2015 roku przepisami, które złagodziły warunki ubiegania się o uzyskanie upadłości. O szczegółach mówił w Polskim Radiu 24 mecenas Jarosław Chałas.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 upadłość konsumencka kredyt upadłość

Rządy Pieniądza: problem zadłużenia kraju. Dyskusja ekspertów

Zysk Banku Centralnego wyniósł w 2016 roku ponad 9 mld zł, co stanowi jeden z najlepszych wyników w historii. Ponadto, do rządu docierają inne pozytywne wieści – o niższym deficycie wydatków publicznych, niższym bezrobociu, wyższej ściągalności podatków i powrocie inwestorów na polski rynek obligacji. Jednocześnie pojawia się jednak problem rosnącego zadłużenia. O jego źródłach rozmawiali w programie Rządy Pieniądza prof. Robert Gwiazdowski (Uczelnia im. Łazarskiego), ekonomista dr Przemysław Kwiecień (X-trade Brokers) i Piotr Kuczyński (Xelion).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse Piotr Kuczyński inwestycje NBP

Projekt ustawy o małej działalności gospodarczej

W czwartek Ministerstwo Rozwoju zaprezentuje ostateczną wersję projektu ustawy o małej działalności gospodarczej. Celem jest likwidacja ryczałtowych składek ZUS i NFZ i zastąpienie ich daniną pobieraną w zależności od przychodu. O tych zmianach rozmawiali goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Zuber (publicysta ekonomiczny), Cezary Mech (b. wiceminister finansów) i Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia praca ZUS urząd skarbowy składka zus

„Centralny Port Lotniczy to cywilizacyjna konieczność"

- Dotychczas osobno rozpatrywano kolej, osobno drogi i lotnictwo. Nawet w samym lotnictwie, oderwanym od innych gałęzi transportu, nie było żadnej strategii – powiedział w kontekście Centralnego Portu Lotniczego Mariusz Szpikowski z Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. Gośćmi Pulsu Gospodarki byli także Rafał Milczarski (Polskie Linie Lotnicze LOT) i Marek Serafin (ekspert portalu lotniczego PRTL.pl). ).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 transport lotnictwo

Program 500 Plus: większa swoboda finansowa polskich rodzin

Dzięki programowi 500 Plus część rodzin mogła spłacić nieobsługiwane wcześniej zaległości, innym udało się nie wpaść w problemy finansowe – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor podsumowującego rok 2016. O skutkach programu 500 Plus mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Hildebrand z BIG InfoMonitor.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 finanse Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wakacje

Prognoza Moody's. „Gospodarce pomaga wysoka konsumpcja”

Agencja ratingowa Moody’s podwyższyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na ten rok, który ma wynieść 3,2 proc. Wicepremier Mateusz Morawiecki stwierdził, iż to i tak prognoza zbyt ostrożna, ponieważ budżet zakłada wzrost PKB o 3,6 proc. O szacunkach nt. wzrostu gospodarczego mówili w audycji Puls Gospodarki Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG; Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego; Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rating Polski rating

"Centralny Port Lotniczy i szybkie koleje są powiązane"

Projekt kolei dużych prędkości miał łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław. Na tych trasach prędkość podróżna miałaby wynosić do 300 km/h, tak jak to jest pomiędzy Barceloną i Madrytem. - Budowa kolei dużych prędkości jest nierozerwalnie związana z powstaniem Centralnego Portu Lotniczego - tak o obu projektach infrastrukturalnych mówił w Polskim Radiu 24 Marcel Klinowski z Fundacji Projektów Obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lotnictwo kolej lotnisko w Modlinie samoloty

Zabraknie pieniędzy na emerytury? "Jest czego się bać"

W 2018 roku na wypłatę emerytur może zabraknąć nawet 63 mld zł – poinformowała Rzeczpospolita. Ten czarny scenariusz przygotowany w ZUS to efekt najnowszej prognozy wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument ten, jak poinformowali dziennikarze Rzeczpospolitej, trafił w piątek na biurko premier Beaty Szydło. O tych prognozach rozmawiali w programie Puls Gospodarki Monika Kurtek (Bank Pocztowy), Marek Siudaj (Gazeta Bankowa) i Wojciech Warski (BCC).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia finanse ZUS zus składki emerytura

Bank Światowy chwali polską gospodarkę. Komentarze

Bank Światowy chwali polską gospodarkę. W opublikowanym raporcie "Lekcje z Polski, Wnioski dla Polski" wskazano, że rozwój gospodarczy Polski w ostatnich latach okazał się ogromnym sukcesem. Zaznaczono jednak, że potrzebne są dalsze reformy. O opinii rozmawiali w Pulsie Gospodarki Piotr Soroczyński (KUKE), Rafał Sadoch (Dom Maklerski mBank) i Sławomir Horbaczewski (ekonomista).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bank światowy ekonomia

Ograniczenia handlu w niedziele. Komentarze ekspertów

Rada Ministrów rekomenduje dalsze prace nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Rząd jednak zgłosił do niego kilkanaście uwag - poinformował na konferencji prasowej rzecznik rządu, Rafał Bochenek. O inicjatywie w Polskim Radiu 24 mówili Alfred Bujara (NSZZ „Solidarność”) i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rząd Beaty Szydło handel Solidarność handel w niedzielę Jeremi Mordasewicz e-handel handel w internecie