Polskie Radio
Section05

inflacja

Eksperci: wysoka inflacja bazowa i zapowiadane wydatki budżetowe nie podwyższą inflacji, ale wyhamują jej spadek

To, że KE podwyższyła prognozy inflacji w Polsce na przyszły rok wynika przede wszystkim z tego, że cały czas nie jesteśmy w stanie zapanować na wysoką inflacją bazową. Dlatego nawet jeśli zejdziemy do jednocyfrowej inflacji w przyszłym roku to dłużej utrzyma się ona na poziomie podwyższonym, także ze względu na zapowiadany wzrost transferów społecznych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA 500+ vat budżet Polski

Premier Morawiecki: inflacja będzie spadać bardzo szybko, być może do wartości jednocyfrowej w tym roku

- Inflacja będzie spadać bardzo szybko, być może do jednocyfrowej w tym roku - powiedział w poniedziałek w Polsat News premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że "na bliskim horyzoncie czasowym widoczne są pozytywne zjawiska gospodarcze." Wskazał na jednoczesny spadek inflacji i wzrost tempa tworzonych miejsc pracy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 500+ premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo PiS GOSPODARKA

Donald Tusk chce wprowadzenia 800+ w czerwcu. Andruszkiewicz: miał osiem lat na realizowanie swojej polityki

– Donald Tusk jako lider polityczny jest zupełnie niewiarygodny. Miał wiele lat, kiedy mógł realizować swoje postulaty prorodzinne, a tego nie robił. Będąc teraz w opozycji, może sobie żądać wszystkiego – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Adam Andruszkiewicz z PiS.
Zobacz więcej na temat:  500+ rząd pieniądze Donald Tusk Adam Andruszkiewicz Dariusz Wieczorkowski POLSKA polityka Trójka

Paweł Borys o inflacji: skala dodatkowych wydatków nie zmieni trendu spadkowego

Zapowiedziane w weekend nowe wydatki fiskalne nie powinny zmienić trendów inflacyjnych w Polsce, wskaźnik CPI pod koniec 2023 r. zejdzie poniżej 10 proc., a w 2024 r. obniży się poniżej 5 proc. - ocenił prezes PFR Paweł Borys. Jego zdaniem, dodatkowy impuls fiskalny może podbić wzrost PKB Polski w 2024 r. o ok. 0,5 pkt. proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA 500+ POLSKA rynek pracy wzrost gospodarczy

"Recesja i wzrost bezrobocia". Była członek RPP o skutkach wejścia Polski do strefy euro

Była członek Rady Polityki Pieniężnej Elżbieta Chojna-Duch mówi, że wejście do strefy euro i większa od dotychczasowych skala podwyżek stóp procentowych doprowadziłoby w Polsce do kryzysu gospodarczego. Elżbieta Chojna-Duch jest jednym z panelistów drugiego dnia konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości, która odbywa się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  konwencja PiS POLSKA stopy procentowe NBP GOSPODARKA

Eksperci: przyszłość polskich firm zależy od tego, jak szybko odrodzi się wzrost gospodarczy

Liczba upadłości przedsiębiorstw w Polsce nie jest duża, choć po części wynika to również z naszego prawa dającego możliwość wyporu innej drogi likwidacji firmy. Niestety sporo jest też zawieszeń działalności, z którymi nie wiadomo co będzie w przyszłości. Duże znaczeni z pewnością będzie miało to, co dalej będzie się działo z gospodarką, czy w nadchodzących kwartałach zacznie się odbijać. Liczymy na to, ale problemów jest wiele, np. walka z inflacją - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma pkb Główny Urząd Statystyczny

Ekspert PKO BP: jednocyfrowa inflacja w Polsce na koniec roku jest możliwa

- Jednocyfrowa inflacja jest możliwa w ostatnim kwartale i będzie to raczej bliżej 9 proc. W tym roku nie należy oczekiwać jednak recesji, a wzrost gospodarczy wyniesie 0,5-1 procent - powiedział Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP komentuje sytuację na rynku po decyzji RPP w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie1 Polskiego Radia ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank centralny

Eksperci: inflacja może falować, więc nie ma przestrzeni do obniżania stóp procentowych

W kolejnych miesiącach utrzyma się spadkowa tendencja, jeśli chodzi o inflację, co jednak nie oznacza spadku cen. Do celu inflacyjnego będzie dochodzić powoli przez kolejne dwa a może nawet cztery lata. Powoduje to także bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Mogą też wystąpić czynniki, wywołujące falowanie inflacji, pozwalające na zwiększanie konsumpcji. Na razie więc nie ma przestrzeni do obniżania stóp procentowych - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes PTE i wykładowca SGH oraz dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe NBP Rada Polityki Pieniężnej