Polskie Radio
Section05

inflacja

Wakacje kredytowe 2024. W wtorek rząd zajmie się projektem ustawy

Rada Ministrów na zpalanowanym we wtorek posiedzeniu zajmie się między innymi projektem zakładającym przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok. Rząd zdecyduje także ostatecznie o utworzeniu Ministerstwa Przemysłu z siedzibą w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rząd RP rząd banki społeczeństwo finanse kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy stopy procentowe stopy rynkowe ceny mieszkań rata kredytu przemysł

Eksperci: wysoka waloryzacja emerytur to efekt wciąż wysokiej inflacji

Podwyżka rent i emerytur, z której zawsze cieszą się świadczeniobiorcy wynika ze zwykłego algorytmu bazującego na wróżcie inflacji i podwyżkach wynagrodzeń. O tym trzeba pamiętać, bo przecież cały czas chcemy inflację zmniejszać, żeby nie drenowała naszych kieszeni. Z drugiej strony zmniejszając ją poprzez tarcze osłonowe sami z naszych podatków za te tarcze płacimy. Stajemy, więc przed dylematem czy tak postępować nadal, choć szok cenowy różnie odbija się na różnych grupach społecznych i już decyzję rządu jest to, kogo i w jakim stopniu wspierać i na ile daje na to szansę sytuacja budżetu państwa - wskazywali goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Adam Ruciński ze spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura senior wynagradzanie

Eksperci: inflacja jeszcze będzie rosła i obniżki stóp procentowych w lutym byłyby błędem

Inflacja w drugim półroczu wzrośnie nawet do 7 procent i musimy cały czas przypominać, że to trzy razy więcej niż dopuszcza cel inflacyjny NBP. Wzrostowi inflacji sprzyjać będzie nie tylko likwidacja tarcz osłonowych, ale także boom konsumpcyjny związany z dopływem, do gospodarstw domowych dodatkowych pieniędzy poprzez podwyżki wynagrodzeń - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów publicznych i Marek Zuber z Akademii WSB.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe elektrownie wiatrowe inwestycje oszczędzanie zielona energia

Mateusz Morawiecki zaapelował do rządu: przygotujcie ścieżkę amortyzującą szoki cenowe

Wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki zaapelował do rządzących, aby przygotowali ścieżkę amortyzującą szoki cenowe. Jak stwierdził, zamrożenie cen energii powinno zostać przedłużone na kolejne pół roku lub do lipca 2025 r. Zapowiedział też projekt przedłużający obowiązywanie tarczy energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość ceny rząd POLSKA polityka

Eksperci: w ostatnich latach mocno zubożeliśmy, choć płace cały czas rosną, ale nie dla wszystkich

Dobrobyt gospodarki bierze się z pracy. Gdy ludzie jej nie mają albo ją porzucają, dobrobyt znika. Z drugiej strony dobry rynek pracy, to kolejne żądania płacowe, a drogi pracownik, to wyższe koszty dla firmy i wyższe ceny. Na szczęście w Polsce wraz z płacami, rośnie wydajność pracy. Niższymi kosztami pracy coraz trudniej nam rywalizować, ale zbliża się rewolucja na rynku pracy, czyli szerokie zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, wykładowca SGH i honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) oraz dr Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wynagrodzenia regiony pracodawcy robotyzacja

Szansa na drugą w ciągu roku waloryzację rent i emerytur. Resort rodziny chce rozwiązań systemowych

Pracujemy nad stworzeniem mechanizmu drugiej waloryzacji rent i emerytur tak, by przy określonym wskaźniku inflacji była ona przeprowadzana nie tylko w marcu, ale jeszcze raz w roku, na przykład we wrześniu - powiedziała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA waloryzacja emerytur Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej senior społeczeństwo

Nowy prezydent Argentyny chce ultraliberalnych reform. Część z nich blokuje Sąd Najwyższy

W trzy tygodnie po Izbie Pracy również argentyński Sąd Najwyższy w wydanym w poniedziałek postanowieniu odrzucił możliwość rychłej realizacji niektórych ultraliberalnych elementów radykalnej reformy państwa, którą nowy prezydent Argentyny, Javier Milei, zamierza dokonać za pomocą "dekretu o pilnej konieczności", (DNU), budzącego również ostry sprzeciw części społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Argentyna Ameryka Javier Milei Ameryka Południowa

Eksperci: finansowe publiczne są bezpieczne ale zawieszenie sytuacji z budżetem państwa zrodzi niepotrzebny chaos

Budżet na 2024 r. nie jest łatwy a do tego musiał być bardzo szybko opracowany. Jeśli teraz zostanie skierowany przez prezydenta do TK to powstanie jeszcze większe zamieszanie choć do załamania finansów publicznych oczywiście nie dojdzie. Gdyby do Trybunału trafiła też ustawa okołobudżetowa, chaos będzie jeszcze większy i np. podwyżki dla budżetówki będą musiałyby być odroczone w czasie. Zaszliśmy w tym zbyt daleko - oceniali goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek z Wydziału Ekonomii UW i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski deficyt budżetowy pkb

Eksperci: inflacja się utrwala także z powodu transferów społecznych czy administracyjnego mrożenia cen

Wszystkie analizy wskazywały, że inflacja na początku  2024 roku będzie niska, co po części jest też efektem wysokiej bazy sprzed roku. Jednak w kolejnych miesiącach ten aspekt odpadnie, a rezygnacja z osłon dotyczących cen żywności czy energii spowoduje, że będziemy musieli pogodzić się nie tylko ze wzrostem inflacji, ale również z jej utrwaleniem się na dłuższy czas, także z powodu kolejnych transferów społecznych. Na powrót do celu inflacyjnego przyjdzie poczekać nawet do roku 2026 - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprisie Institiute i Marek Zuber (akademia WSB).  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Adam Glapiński NBP Rada Polityki Pieniężnej