Polskie Radio
Section05

infografika

"Burzy wszelkie zasady parlamentaryzmu". Stanisław Karczewski o głosowaniu w Senacie

- Głosowanie ws. ustawy o wyborach korespondencyjnych było nagle i niespodziewane, marszałek Senatu Tomasz Grodzki na Konwencie Seniorów zapewniał, że głosowanie będzie w środę po południu. To burzy wszelkie zasady parlamentaryzmu - powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski z PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA legislacja Stanisław Karczewski polityka Senat głosowanie korespondencyjne

Marszałek Sejmu zapowiada wniosek do TK. "Zapytam, czy przesunięcie wyborów będzie zgodne z konstytucją"

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że skierowała do szefa PKW pismo z pytaniem, czy PKW jest w stanie zorganizować wybory 10 maja. Zapowiedziała też, że rano skieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem, czy przesunięcie terminu wyborów będzie zgodne z konstytucją.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Elżbieta Witek Marszałek Sejmu wybory w Polsce głosowanie korespondencyjne wybory prezydenckie 2020

W Polsce wyzdrowiało ponad 4 tys. osób. 189 nowych zakażeń, zmarło kolejnych 16 osób

Wykryto 189 nowych przypadków zakażeń koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Resort podał także, że z powodu wirusa SARS-CoV-2 zmarło kolejnych 16 osób. Do tej pory z choroby COVID-19 udało się wyleczyć 4 tys. 280 pacjentów.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus wirus pandemia epidemia COVID-19 Ministerstwo Zdrowia zdrowie bezpieczeństwo społeczeństwo POLSKA

Ziemia bez człowieka? "Odetchnęłaby z ulgą"

Kilka lat temu ewolucjoniści i klimatolodzy z Uniwersytetu w Arizonie przedstawili swoją prognozę losów naszej planety. Według niej - na skutek ostrych zmian klimatu spowodowanych działalnością człowieka, a także z powodu zmian w samej planecie - takich, jak np. wędrówki kontynentów, Ziemia może stać się planetą zamieszkałą przez niespotykane dzisiaj gatunki flory i fauny, ale... bez człowieka.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Ziemia planeta ludzie NAUKA

Janusz Kowalski: dzięki Baltic Pipe od 2023 r. na terytorium Polski nie będzie gazu z Rosji

- W 2003 roku budowę Baltic Pipe wstrzymał rząd SLD, a pięć lat później koalicja PO-PSL. Dopiero zwycięstwo Andrzeja Dudy oraz PiS w 2015 roku sprawiło, że otworzyła się na nowo możliwość zbudowania korytarza do transportu gazu z kierunku norweskiego - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski. Gościem "Debaty Jedynki" był także Jan Filip Libicki, senator PSL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Baltic Pipe gazociąg północny gaz ziemny infrastruktura Jan Filip Libicki Michał Rachoń

Druga fala zachorowań na COVID-19 jesienią? Wirusolog: niekoniecznie

– We wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Szwecji i Wielkiej Brytanii, już obserwuje się bardzo istotny spadek liczby zakażeń – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wirusolog, prof. Włodzimierz Gut. – Moment, w którym ten spadek zaczyna sięgać jednej czwartej liczby dotychczas występujących przypadków, wskazuje, że zakażenia mogą się skończyć, zanim zacznie się cokolwiek więcej – ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce Kuba Strzyczkowski

Prezes Gaz-Systemu: Baltic Pipe idzie w poprzek uzależniającym szlakom

- Do niedawna Europa Środkowa i kraje bałtyckie miały dostęp do gazu tylko ze wschodu. Baltic Pipe daje dostęp do innych źródeł gazu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu, operatora polskiej infrastruktury gazowej. - Będzie można wykorzystać sytuację geograficzną i możliwość obrotu gazem do budowania lepszej pozycji Polski - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Baltic Pipe energetyka bezpieczeństwo energetyczne Błażej Prośniewski