Polskie Radio
Section05

Jerzy Illg

"Miłosz w Kalifornii" Cynthii Haven. Jak wyglądało życie noblisty na emigracji?

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku. W związku z przypadającym w tym roku Rokiem Miłosza powstają nowe książki poświęcone poecie oraz specjalne wydania jego dzieł. Jedną z publikacji zasługujących na uwagę jest "Miłosz w Kalifornii" amerykańskiej badaczki Cynthii Haven. O szczegółach rozmawialiśmy z krytykiem literackim, wydawcą i przyjacielem noblisty, Jerzym Illgiem. 
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Magda Mikołajczuk literatura emigracja USA poezja

Debata Dwójki: co nam zostało z Miłosza? "Jego teksty stają się na nowo aktualne" [WIDEO]

Na Zachodzie wydawane są kolejne książki poświęcone Czesławowi Miłoszowi i jego twórczości. Także w Polsce coraz więcej osób wraca do jego poezji. Prof. Andrzej Franaszek ocenił w trakcie Debaty Dwójki, że jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest aktualność twórczości poety. Wraz z nim udział w dyskusji w Programie 2 Polskiego Radia wzięli: Jerzy Illg, prof. Ewa Kołodziejczyk i Natalia Malek.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Debata Dwójki Czesław Miłosz poezja Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Ewa Kołodziejczyk Natalia Malek Andrzej Franaszek KULTURA

Jerzy Illg: Rok Miłosza będzie pełny wspaniałych wydarzeń

- Festiwal Miłosza zacznie się 30 czerwca i potrwa prawie tydzień. Wznawiamy dwa tomy ważnych esejów ze znakomitymi rekomendacjami. Wstęp do "Ziemi Ulro" napisała Olga Tokarczuk, a do "Zniewolonego umysłu" Timothy Snyder. Będzie też interesująca książka "Czesław Miłosz: A California Life" Cynthii Haven, badaczki z zachodniego wybrzeża USA, która popularyzuje wiedzę o Miłoszu od lat - mówił w Dwójce Jerzy Illg, redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego "Znak" o planach obchodów Roku Miłosza.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Dorota Gacek Rok Miłosza Dwójka KULTURA

Zmarł Ireneusz Kania, wybitny tłumacz. "Był fenomenem, mędrcem obdarzonym fantastycznym poczuciem humoru"

- Ireneusz Kania był zjawiskiem, jakiego kula ziemska nigdy wcześniej nie nosiła. Tłumaczył z dwudziestu kilku języków, wszystkich europejskich oczywiście, ale również był to sanskryt, tybetański, chiński, hebrajski, starogrecki, nowogrecki, te języki nie miały przed nim tajemnic. Jego dorobek liczy blisko 200 pozycji, to w naszej kulturze coś absolutnie niebywałego - mówił w Dwójce Jerzy Illg.
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Kania tłumacz tłumaczenie Bartosz Szydłowski Dwójka Jakub Jamrozek Dorota Gacek