"Wszech czasów", "wszechwiedzący", "wszechwiedza" W których połączeniach cząstkę "wszech" zapisujemy rozłącznie, a w których łącznie? Z czego wynika ta różnica? Zobacz więcej na temat:
"Udawać Greka" Dlaczego osoba, która udaje, że nie jest w czymś zorientowana, "udaje Greka" (a nie np. "Niemca" czy "Holendra")? Odcinek o pochodzeniu popularnego zwrotu. Zobacz więcej na temat: Niemcy
"Na klubie", "na rządzie", "na finale" Dlaczego akceptujemy wyrażenia "na radzie pedagogicznej", "na plenum", a "na klubie" czy "na finale" budzą nasze wątpliwości poprawnościowe? Zobacz więcej na temat:
"Wsie jaja" Czy nazwa "wsie jaja" jest poprawna? Odcinek o kreatywności PR-u branży nabiałowej. Zobacz więcej na temat:
O przymiotniku, którego nie można przywołać Odcinek o przymiotniku używanym jako zamiennik słowa "fajny" – przez część Polaków uważany za zwykłe, ekspresywne słowo; przez inną część – za wyraz wulgarny. Zobacz więcej na temat:
"Socjalizm – w socjalizmie" Jaką postać miejscownika mają słowa zakończone na "zm”, "zma”, "sma”: "socjalizm”, "plazma” itp.? Zobacz więcej na temat: socjalizm
"Czyj?” – "kogo?” Dlaczego jedynym poprawnym sposobem pytania o posiadacza jakiejś rzeczy jest "Czyje to jest?”. Zobacz więcej na temat:
"Poplecznik” Kim jest "poplecznik” i jaki ma on związek z "plecami”? Skąd się wziął popularny zwrot "mieć (szerokie) plecy”, znaczący "mieć duże wpływy’? Zobacz więcej na temat:
"Kto zacz", "co zacz" Czym jest słowo "zacz" w wyrażeniach "kto zacz", "co zacz" i skąd się ono wzięło? Zobacz więcej na temat:
"Wiatrem podszyty" Co znaczy wyrażenie "wiatrem podszyty" i skąd się ono wzięło? Zobacz więcej na temat:
"Walidacja" Jak sobie radzimy z terminami specjalistycznymi, z którymi spotykamy się w każdym tekście? Zobacz więcej na temat:
"Procent", "promil" Kiedy odmieniamy słowo "procent", a kiedy "promil" – w połączeniu z liczebnikami? Zobacz więcej na temat:
"Kulturalny", "kulturowy"; "katastroficzny", "katastrofalny" Czym się różni "awans kulturalny" od "kulturalnego awansu" i czy jest on tym samym co "awans kulturowy"? Dlaczego sytuacja w kraju ogarniętym wojną domową jest "katastrofalna", a nie "katastroficzna"? Zobacz więcej na temat:
"Weź i zrób", "weź, zrób!" Czy zdania "Weź, skocz po piwo!", "Wziął i się obraził" są poprawne? Po co dodajemy w nich "wziąć"? Zobacz więcej na temat:
Bardzo groźna kariera pewnego wulgaryzmu na "z" - Część osób ten wyraz obraża i oburza, ale dla wielu, w tym dla niektórych celebrytów i dla młodzieży, stał się zwykłym przymiotnikiem – mówi językoznawca Katarzyna Kłosińska. Czy to znaczy, że za kilka lat dzisiejsze wulgaryzmy będą powszechnie dopuszczalnymi wyrazami? Zobacz więcej na temat: Dyktando POLSKA
Teresa Lipowska w Jedynce: grałam służącą, kapustę… Znana i uwielbiana przez widzów aktorka obchodzi właśnie jubileusz 55 lat pracy. Jak przyznała w Jedynce, radio to bardzo ważna cześć jej pracy. Dlaczego? Zobacz więcej na temat: Teresa Lipowska POLSKA Karolina Rożej
Co znaczył "przekąs"? "Powiedział to z przekąsem"? Jaki ma to związek z "zakąską" i "przekąską"? Zobacz więcej na temat: przekąski zakąski
"Darmo", "za darmo", "na darmo" Czy wyrażenie "za darmo" jest poprawne? Czym się różni "za darmo" od "na darmo"? Co znaczył dawny "darmobit"? Zobacz więcej na temat: POLSKA