W obronie polskich spółgłosek miękkich Dlaczego niektórzy, szczególnie w rozmowach z dziećmi, mówią "swiat”, "snieg”, "czesc” zamiast "świat”, "śnieg”, "cześć”? Zobacz więcej na temat: dzieci
"Piąć się" - "pięcie"; "miąć" - "mięcie", "kląć" - "klęcie" itd. Jak tworzymy rzeczowniki od czasowników, które w odmianie mają "n" lub "m", nieobecne w bezokoliczniku? Czy od czasowników "wsiąść”, "iść" itp. tworzymy rzeczowniki? Zobacz więcej na temat:
Litera "x" Dlaczego w polskich wyrazach nie używamy litery "x"? Jak się zachowuje "x" na końcu nazwy? Zobacz więcej na temat:
"Widoczność" - "widzialność" Kiedy mówimy o ograniczonej "widoczności", a kiedy - o dobrej "widzialności"? Jaka jest różnica między "widocznym" a "widzialnym"? Zobacz więcej na temat:
"We czwartek" - "w czwartek", "ze sobą" - "z sobą" Dlaczego mówimy "we Wrocławiu", ale "w Warszawie"? Jak jest poprawnie: "we czwartek" czy "w czwartek", "ze sobą" czy "z sobą"? Zobacz więcej na temat: Warszawa Wrocław
"Ten sędzia", "ta sędzia", "ta sędzina" Jak mówimy o kobiecie, która wykonuje zawód sędziego? Kim jest "sędzina"? Odcinek o "podwójnym życiu" rzeczowników "sędzia" i "sędzina". Zobacz więcej na temat:
Podwójna negacja Czy zdanie "Nikt mnie nie lubi" znaczy "nie ma takiej osoby, która mnie lubi" czy "nie ma takiej osoby, która mnie nie lubi"? Czy możliwe jest żeby "nikt" znaczyło tyle co "wszyscy"? Zobacz więcej na temat:
"Mnie" - "mi", "tobie" - "ci"… Dlaczego "mi", "ci", "mu" itd. – użyte na początku zdania – źle brzmią? Dlaczego drażnią nas zaimki długie ("jemu", "tobie" itd.) użyte w środku zdania? Zobacz więcej na temat:
A propos, vis a vis, vice versa Jak wymawiać obcojęzyczne zwroty i wyrażenia? Jak ich używać? Zobacz więcej na temat:
Nazwiska "Gołąb", "Kozioł", "Bober” itp. Dlaczego wiele nazwisk jest tożsamych z nazwami pospolitymi? Jak się takie nazwiska odmieniają? Zobacz więcej na temat:
"Długopis” – nie mam "długopisu”; "pisak” – nie mam "pisaka” Odcinek o nieustających kłopotach z końcówką dopełniacza rzeczowników męskich nieżywotnych. Zobacz więcej na temat:
"Sweter" - "swetra", "kisiel" - "kisielu" Odcinek o kłopotach z "e" ruchomym oraz o związkach "kisielu" z "kiszeniem" i … "kiszką". Zobacz więcej na temat: kisiel
"Raz” – "jeden” Czy posługiwanie się słowem "raz” przy odliczaniu jest poprawne? Zobacz więcej na temat:
"Modowy", "urodowy", "pogodowy" Czy przymiotniki "modowy", "urodowy", "butowy", "kawowy" są utworzone poprawnie? Co nas może w nich drażnić? Zobacz więcej na temat:
"Zniknąć" Czy możemy "zniknąć kogoś" albo "zniknąć coś"? Co może zniknąć w czasowniku "zniknąć"? Zobacz więcej na temat:
"Jadę do Tych" czy "Jadę do Tychów"? Jaką formę dopełniacza mają nazwy "Tychy", "Otrębusy", "Bieszczady"? Zobacz więcej na temat:
"Uodporniać", "wypogadzać się", "udrożniać" Skąd się biorą błędne formy typu "uodparniać"? Co wnosi zamiana "o" na "a" w wielu czasownikach? Zobacz więcej na temat: