Polskie Radio
Section05

katastrofa boeinga nad Donieckiem

NASZ WYWIAD Wyrok ws. MH17. Prof. Marcinko: sądy krajowe mogą karać winnych zbrodni, nawet jeśli na razie nie można osądzić Kremla

- Rozprawa ws. MH17 to pierwszy krok i dowód, że można osądzać osoby winne zbrodni, nawet jeśli na razie nie udaje się pociągnąć do odpowiedzialności Kremla - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl prof. Marcin Marcinko z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  MH17 Boeing Ukraina Rosja infografika serwis wschodni ONZ wojna 2022 Holandia prawo NASZ WYWIAD Międzynarodowy Trybunał Karny

"Daje poczucie, że sprawiedliwości stało się zadość". MSZ o wyroku haskiego sądu ws. lotu MH17

"Wyrok sądu w Hadze w sprawie tragicznego lotu MH17 daje poczucie, że sprawiedliwości stało się zadość. W tym przeświadczeniu, pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie dokonane na Ukrainie powinno być wspólnym celem społeczności międzynarodowej" - oświadczyło w piątek polskie MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Boeing Ukraina katastrofa samolotu Rosja sąd MH17 MSZ POLSKA służby i bezpieczeństwo infografika

Kary dożywotniego więzienia za zestrzelenie samolotu pasażerskiego nad Ukrainą. Sąd nie miał wątpliwości

Sąd okręgowy w Hadze skazał dwóch Rosjan, Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie w 2014 r. nad wschodnią Ukrainą samolotu MH17 linii Malaysian Airlines. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi. Czwarty oskarżony w sprawie, Rosjanin Oleg Pułatow został uniewinniony.
Zobacz więcej na temat:  Boeing Ukraina Malezja katastrofa samolotu ŚWIAT Holandia Europa Rosja sąd MH17

ANALIZA Wyrok w sprawie MH17, zestrzelonego nad Ukrainą. Proces obnażył światu skrywaną prawdę o Rosji

Proces w sprawie MH17 nie tylko ujawnił kulisy zbrodni - zestrzelenia samolotu, ale i obnażył wiele dowodów zaangażowania Rosji w wojnę na wschodzie Ukrainy, począwszy od 2014 roku. Śledztwo dostarczyło także wiedzy o tym, w jaki sposób Rosja kontrolowała wydarzenia w tzw. samozwańczych republikach na terenie Ukrainy. To doświadczenie może dać społeczności międzynarodowej impuls do znalezienia skutecznych sposobów wyciągnięcia konsekwencji wobec Moskwy za popełnione przez nią zbrodnie i metod ochrony przed kolejnymi aktami agresji Kremla.
Zobacz więcej na temat:  MH17 Boeing ANALIZA Ukraina Rosja infografika serwis wschodni ONZ wojna 2022 Holandia

"Kolejny krok do prawdy i sprawiedliwości". Holandia pozwie Rosję za tragedię MH17

17 lipca 2014 roku maszyna malezyjskich linii lotniczych leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Samolot został zestrzelony przez rosyjski system rakietowy Buk z terenów wschodniej Ukrainy kontrolowanych przez rosyjskich separatystów. Zginęło 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii. Rosja wciąż nie przyznaje się do odpowiedzialności za tę tragedię, choć tropy coraz wyraźniej prowadzą do samego Kremla. W Amsterdamie w czerwcu wznowiono proces ws. MH17.
Zobacz więcej na temat:  MH17 Boeing ANALIZA Ukraina Rosja infografika

ANALIZA Śledztwo ws. MH17. Nie tylko Buk, którym zestrzelono samolot. Rosjanie wysyłali wiele ciężkiego uzbrojenia do walk z Ukrainą

- Przejęte rozmowy telefoniczne wskazują na to, że wyrzutnia Buk, z której zestrzelono samolot MH17 z 298 osobami została przewieziona na okupowane terytoria Ukrainy z Rosji. I tam też wróciła – mówili śledczy podczas trwającego pod Amsterdamem procesu. Omawiano także próby falsyfikacji przez Rosję dowodów wideo, np. poprzez sfabrykowanie nieistniejącej tabliczki z nazwą ulicy.
Zobacz więcej na temat:  MH17 Boeing ANALIZA Ukraina Rosja infografika

ANALIZA Kreml próbował winić Kijów za śmierć 298 osób z MH17. Moskwę zdemaskował Bellingcat. Trwa proces

Rosja wciąż nie przyznaje się do odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu MH17. Jednak tropy dotyczące zestrzelenia samolotu MH17 i śmierci 298 osób prowadzą coraz wyraźniej do samego Kremla. W Amsterdamie wznowiono właśnie proces ws. MH17. Podczas pierwszego dnia posiedzenia śledczy prezentowali m.in. metodykę zbierania dowodów. Zgromadzono olbrzymie ilości danych, do ich opracowywania wykorzystano m.in. algorytmy uczenia maszynowego. 
Zobacz więcej na temat:  MH17 Boeing ANALIZA Ukraina Rosja infografika

TYLKO U NAS Zestrzelony samolot MH17. Nowe nagrania o Szojgu i doradcy Putina

Bliskie związki urzędników Kremla z donieckimi bojownikami prowokują pytania m.in. o rolę władz na Kremlu w rozmieszczeniu rosyjskiej wyrzutni BUK, z której zestrzelono samolot MH17 - stwierdza międzynarodowy zespół śledczy. Publikuje nowe nagrania i apeluje o pomoc świadków. Wcześniej już ustalono, że wspomniana wyrzutnia BUK, z której ostrzelano cywilnego boeinga, pochodziła z 53 rosyjskiej brygady w Kursku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Holandia Australia MH17

Media wskazują na udział władz Rosji w zestrzeleniu Boeinga nad Donbasem

Minister obrony Rosji i były szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa mogli mieć związek z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad Donbasem - podały rosyjskie media niezależne. Rozgłośnie Svoboda i Echo Moskwy powołują się na dane opublikowane przez międzynarodową grupę śledczą badająca przyczyny tragedii z 17 lipca 2014 roku. W katastrofie zginęło 297 osób.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donbas Donieck katastrofa samolotu

Po nitce do Kremla. "Etapowe" śledztwo ws. zestrzelenia MH17

Pięć lat temu, 17 lipca 2014 roku, boeing malezyjskich linii lotniczych MH17 został zestrzelony pociskiem Buk nad terytorium kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Pocisk, który wystrzelono, należało do 53. rosyjskiej brygady przeciwlotniczej stacjonującej w Kursku. Międzynarodowe śledztwo jest w toku i tropy wiodą do Moskwy i to na same szczyty władz. Mowa jest o pierwszych zarzutach dla czterech osób.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Holandia

ANALIZA Po nitce do Kremla. "Etapowe" śledztwo ws. zestrzelenia MH17

Pięć lat temu, 17 lipca 2014 roku, boeing malezyjskich linii lotniczych MH17 został zestrzelony pociskiem z wyrzutni Buk nad terytorium kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Pocisk, który wystrzelono, należało do 53. rosyjskiej brygady przeciwlotniczej stacjonującej w Kursku. Międzynarodowe śledztwo jest w toku i tropy wiodą do Moskwy i to na same szczyty władz. Mowa jest o pierwszych zarzutach dla czterech osób.
Zobacz więcej na temat:  ANALIZA Rosja Ukraina Holandia