Polskie Radio
Section05

ANALIZA

"Wrogie narracje" Orbana. Zarobili krocie na propagandzie

Rządzący od 14 lat Viktor Orbán za wielkie pieniądze używa influencerów, aby wzmacniać partyjny przekaz w mediach społecznościowych - alarmują węgierscy dziennikarze śledczy. Ustalili, że Facebook i Google zarobiły ponad milion euro na "wrogich narracjach" zawierających kłamstwa o pomocy Ukrainie czy Donaldzie Tusku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Węgry dezinformacja Viktor Orban technologie media społecznościowe google Facebook influencerzy GOSPODARKA

ANALIZA Sercem jest artykuł 5. Co ustala Traktat Północnoatlantycki?

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Fundamentem NATO jest obrona zbiorowa. Jest ona zapisana w artykule 5. Traktatu  Północnoatlantyckiego. Na mocy tego zapisu atak na jedno z państw NATO jest traktowany jako napaść na cały sojusz. Traktat zawiera w sobie także inną kluczową zasadę, którą wyraża motto NATO: "Animus in consulendo liber". Przypominamy, co ustala dokument, który leży u podstaw działań sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Rosja USA Stany Zjednoczone NATO Polska w NATO

ANALIZA Jak silne jest NATO? Ważne są armie narodowe, ich potencjał

Trzy miliony stoją na straży tarczy Sojuszu - przekazał w styczniu przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO gen. Rob Bauer. Siła NATO to przede wszystkim armie i uzbrojenie jego poszczególnych krajów. Jeśli jednak państwa zgadzają się na udział w danej operacji, udzielają wsparcia wojskowego na zasadzie dobrowolności.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Rosja USA Stany Zjednoczone NATO Polska w NATO

ANALIZA Dziesięć rund rozszerzania NATO. W drodze kolejni kandydaci

Drzwi NATO są i pozostają otwarte dla każdego kraju europejskiego, który jest w stanie podjąć zobowiązania wynikające z członkostwa oraz przyczynić się do bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim - tak zakłada polityka Sojuszu. Jest ona zapisana w artykule 10. Traktatu Północnoatlantyckiego stanowiącego sojusz. Na członkostwo w NATO liczą obecnie Ukraina, Gruzja, Bośnia i Hercegowina.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Rosja USA Stany Zjednoczone NATO Polska w NATO

ANALIZA Najważniejsze szczyty NATO. Ten w Warszawie zmienił sojusz

Szczyt NATO to forum, na którym sojusz podejmuje i ogłasza najważniejsze decyzje. Biorą w nim udział szefowie rządów i głowy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kiedyś organizowane rzadziej, w obliczu rosyjskiego zagrożenia stają się coraz częstsze. Przypominamy niektóre z ważniejszych szczytów NATO. Najbliższy odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 9-11 lipca, w 75 rocznicę podpisania paktu. Przełomowe ustalenia zapadły m.in. na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Ukraina Rosja USA Stany Zjednoczone NATO Polska w NATO

ANALIZA Naddniestrze prosi Rosję o pomoc. Mołdawia znów ma kłopot

Władze samozwańczego państwa Naddniestrze poprosiły Rosję o pomoc w rozwiązaniu konfliktu gospodarczego z Mołdawią. - Każda z próśb o aneksję czy uznanie niepodległości mogłaby sprawić, że Ukraina uznałaby Naddniestrze za realne zagrożenie, i doprowadzić do interwencji Kijowa, przed którą Rosja by go nie obroniła - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Kamil Całus, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Mołdawia naddniestrze Ośrodek Studiów Wschodnich Europa Wschodnia

ANALIZA Drony w głębi Rosji i nowa strategia obronna Ukrainy. Kijów pokazuje, że sukces w wojnie z Moskwą wciąż jest możliwy

W ostatnich dniach ukraińskie drony uderzały w zakłady zbrojeniowe, gazoport i bazy paliw w głębi Rosji. Ta operacja ukraińska w nowym stylu i jej sukces mają przypominać Zachodowi, że warto zainwestować w pomoc Ukrainie. Kijów chce dowieść, że Rosję można pokonać i daje do zrozumienia, że jest partnerem, który przyjmie skuteczną strategię obronną. Eksperci ostrzegają, że alternatywą jest wzrost zagrożenia ze strony Rosji, która szykuje się do kolejnej fali agresji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2024 USA relacje polsko-ukraińskie

ANALIZA Czym jest NoName? Kreml używa tych hakerów jako tuby propagandy, a jednocześnie dokonuje groźniejszych aktów cyberagresji

Grupa hakerów NoName, która na krótko zablokowała dostęp do stron rządowych Szwajcarii po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Davos, działa jak tuba propagandowa Kremla, uderzając w rządy państw popierających Ukrainę poprzez ataki DDoS. Jednocześnie Rosja przeprowadza inne, znacznie groźniejsze operacje w cybersferze, takie jak uderzenie w operatora mobilnego Ukrainy Kyivstar z 24 milionami abonentów. Moskwa coraz intensywniej prowadzi wrogą działalność w cybersferze, szukając sposobów na zakłócanie funkcjonowania społeczeństw zachodnich, realizując poprzez swoje ataki różne cele.
Zobacz więcej na temat:  hakerzy Rosja bezpieczeństwo w intenecie cyberbezpieczeństwo ŚWIAT Europa haker cyberatak

ANALIZA Nieustające ćwiczenia, straszenie bronią jądrową. Rosja po cichu pogłębia integrację wojskową z Białorusią

Ćwiczenia wojskowe sił zbrojnych Moskwy i Mińska, prowadzone na poligonach na całej Białorusi, są przedłużane nieprzerwanie od ponad półtora roku. Alaksandr Łukaszenka przekazał mediom w ostatnich dniach, że zakończył się proces przenoszenia na Białoruś rosyjskiej taktycznej broni jądrowej. Jej rozmieszczenie zapowiadał wcześniej Władimir Putin. Co wiadomo o nieustających manewrach na Białorusi i jakie są najnowsze doniesienia na temat rosyjsko-białoruskiej współpracy wojskowej?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Białoruś wojsko ćwiczenia wojskowe Raport Białoruś

ANALIZA To armagedon, miliony bez wypłat albo na tymczasowych urlopach. Czym jest shutdown, ile może trwać, jakie ma skutki?

W Stanach Zjednoczonych na razie nie doszło do shutdownu. Jego widmo zostało odsunięte na początek nowego roku. Porozumienie zatwierdziły bowiem obie izby Kongresu, ustawę o budżecie tymczasowym podpisał także prezydent Joe Biden. Wynegocjowane rozwiązanie nie uwzględnia pakietu pomocowego m.in. dla Ukrainy - ma on być jednak głosowany osobno.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Ukraina wojna na Ukrainie Biały Dom Kongres USA finanse GOSPODARKA

ANALIZA Pułapka Trzeciej Drogi. To kierunek dobrze znany z czasu rządów PO-PSL

W swoich wystąpieniach Jarosław Kaczyński przestrzega osoby, które myślą o przekazaniu w wyborach swojego głosu na Trzecią Drogę. Uważa, że koalicja Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza to "nie jest żadna alternatywa wobec PO".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Stronnictwo Ludowe Polska 2050 Władysław Kosiniak-Kamysz Szymon Hołownia Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński polityka

ANALIZA Wybory w Hiszpanii po majowej porażce partii Sancheza w regionach. Czego można po nich oczekiwać?

23 lipca mają miejsce przedterminowe wybory do hiszpańskiego parlamentu. Ścierają się w nich opozycyjna Partia Ludowa (PP) i rządząca Hiszpańska Socjalistyczna Partię Robotnicza (PSOE). Część komentatorów wyraża obawy, że proces tworzenia rządu może się przedłużyć i że to mogłoby mieć wpływ na prezydencję Hiszpanii w Unii Europejskiej, którą Madryt sprawuje w tym półroczu.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania wybory polityka Europa

ANALIZA Ekolodzy chcą zamknąć Turów. Komu służą klimatyczni aktywiści?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na wniosek miasta Zittau, czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace oraz Fundacji Frank Bold wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Choć nikt nie podważa wagi troski o środowisko, próba unieruchomienia zakładu dostarczającego 7 proc. energii w skali kraju, i to jeszcze w sytuacji kryzysu energetycznego i wojny za naszą granicą, musi budzić podejrzenia. Czy na pewno chodzi tu tylko o naturę?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Turów ekologia kopalnia Turów