Polskie Radio
Section05

Komisja Europejska

Wiceminister Ozdoba: nie pozwolimy, by polski podatnik płacił za niemieckie odpady

- Jesteśmy przekonani o zasadności naszej skargi i konieczności zabrania odpadów niemieckich do Niemiec. Polski rząd jest zdeterminowany, aby doprowadzić do takiego rozwiązania - podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Dodał, że Polska oczekuje od Niemiec zabrania ok. 35 tys. ton odpadów, które trafiły do naszego kraju, a także poniesienia kosztów tej operacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba odpady Niemcy GOSPODARKA

Państwa starej UE nie powinny obchodzić zasady jednomyślności. Potrzeba reform instytucjonalnych

Pogłębiające się kryzysy na zachodzie Europy, np. niekontrolowana migracja z Afryki, przyczyniają się do umacniania się procesów politycznych w Europie dających nadzieję na zbudowanie stronnictwa reform w UE. "Chcemy silnej Unii Europejskiej, ale warunkiem jej istnienia jest siła (wynikająca z suwerenności) państw członkowskich. Silna Polska w silnej Unii to nasza niezmienna dewiza" - zadeklarował PiS w programie wyborczym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PiS Unia Europejska

Urzędnicy unijni sabotują działania Włochów. Premier Meloni: europejska lewica chce nielegalnej imigracji

Premier Giorgia Meloni stwierdziła w poniedziałek, że "ze smutkiem zauważa, iż część włoskich i europejskich sił politycznych z powodów ideologicznych lub, co gorsza, z kalkulacji politycznej walczy z wykonywaną pracą i robi wszystko, co w ich mocy, aby ją rozmontować". - Myślę tu o liście wysokiej rangi przedstawicielach Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa - podała agencja informacyjna Ansa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie imigracja Giorgia Meloni lewica Unia Europejska

TYLKO U NAS Embargo na ukraińskie zboże. Polska krytykuje rozwiązania przedstawione przez Kijów

Polska skrytykowała proponowany przez Ukrainę system zezwoleń na eksport zboża, który ma nie dopuścić do destabilizacji rynku w pięciu przyfrontowych krajach. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że władze w Kijowie przedstawiły dziś swoje propozycje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska zboże Ukraina embargo Beata Płomecka GOSPODARKA

Von der Leyen jak Merkel ws. migrantów. Wiceminister aktywów państwowych: polityka "herzlich willkommen 2.0"

- Maski opadły i to po raz kolejny. Ursula von der Leyen powtórzyła manewr, który niegdyś wykonała Angela Merkel. Prowadzi politykę "herzlich willkommen 2.0". To jest polityka błędna - mówił w audycji "W samo południe" wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, komentując słowa szefowej Komisji Europejskiej wypowiedziane w niedzielę na Lampedusie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Andrzej Śliwka migracja Unia Europejska kryzys migracyjny 2023 Prawo i Sprawiedliwość PiS Platforma Obywatelska PO Donald Tusk Ewa Kopacz imigranci w Europie Lampedusa Ursula von der Leyen polityka Angela Merkel Niemcy Paweł Zieliński

Kijów zapowiada pozew ws. zboża. Fogiel: odbije się to w Polsce niedobrym echem

- Ani jedna tona ukraińskiego zboża nie może pozostać na terytorium Polski. Rząd będzie bronił polskich interesów. Decyzja o pozwaniu Polski nie jest najrozsądniejszą decyzją ukraińskich polityków - powiedział w poniedziałek poseł PiS Radosław Fogiel. Jednocześnie zaznaczył, że ukraiński pozew ws. zboża odbije się w Polsce niedobrym echem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Fogiel PiS zboże Ukraina rolnictwo polityka Unia Europejska Kijów relacje polsko-ukraińskie GOSPODARKA

Eksperci: KE musi wspólnie z krajami naszego regionu wypracować rozwiązania, aby import zboża z Ukrainy nie rujnował rynków żywności

- Polska powinna razem z KE przygotować strategię na zalew polskiego rynku przez ukraińskie zboże. Niestety czas od momentu wprowadzenia embarga do 15 września, nie został wykorzystany, a nie wiadomo jaka będzie reakcja UE na wprowadzone embargo na przez Polskę, Węgry i Słowację - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG i Piotr Soroczyński główny ekonomista KIG.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja embargo zboże Ukraina

"Przygotujemy 10-punktowy plan działania". Szefowa KE o wsparciu dla Włoch

Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że "liczba imigrantów wzrasta proporcjonalnie do wszelkiego rodzaju sytuacji kryzysowych, które charakteryzują obszar śródziemnomorski". - Z pewnością potrzebujemy europejskiej reakcji na to wszystko. (...) Wkrótce przygotujemy 10-punktowy plan działania dotyczący wsparcia Włoch - zapowiedziała.
Zobacz więcej na temat:  Włochy ŚWIAT Europa Lampedusa imigranci w Europie Ursula von der Leyen Giorgia Meloni kryzys migracyjny 2023 kryzys migracyjny

Kryzys na Lampedusie. Kilkuset migrantów w kilka godzin. Wyspę odwiedzą szefowa KE i premier Włoch

Kolejni imigranci przybywają w sobotę na włoską wyspę Lamedusa. W ostatnich dwóch godzinach zacumowało 10 łodzi z 502 imigrantami. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyleci w sobotę do Rzymu, a stamtą razem z włoską premier Giorgią Meloni udadzą się na Lampedusę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Lampedusa kryzys migracyjny 2023 imigranci w Europie Giorgia Meloni Ursula von der Leyen Włochy

"Najważniejszy jest interes polskiego rolnika". Premier Morawiecki o embargu na zboże z Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kiedy trzeba było, Polska otworzyła swe domy dla Ukraińców i nadal to robi, ale dziś trzeba chronić interesy polskiego rolnika. - Od północy 16 września, samodzielnie wprowadziliśmy zakaz wwozu ukraińskiego zboża, niezależnie od tego, że Unia Europejska tego nie zrobiła - mówił podczas Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Miętnem koło Garwolina.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina relacje polsko-ukraińskie Mateusz Morawiecki żywność rolnictwo wieś Prawo i Sprawiedliwość polityka

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na zboże. Stanowcza odpowiedź premiera

Komisja Europejska zdecydowała, że unijny zakaz importu z Ukrainy do pięciu krajów, w tym Polski, nie zostanie przedłużony i wygasa dziś o północy. Chodzi o blokadę pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, która została wprowadzona 2 maja. Ponadto ogłoszono, że Ukraina ma wprowadzić od 16 września skuteczne środki kontroli eksportu, by zapobiec zakłóceniom na rykach w przyfrontowych krajach. Polska zapowiada wprowadzenie własnego embarga. - Stoimy na straży interesu polskich rolników - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wojna na Ukrainie

KE nie przedłużyła embarga na zboże. Stanowcza odpowiedź premiera: nie będziemy słuchali von der Leyen, Tuska i Webera

Komisja Europejska zdecydowała, że unijny zakaz importu z Ukrainy do pięciu krajów, w tym Polski, nie zostanie przedłużony i wygasa dziś o północy. Chodzi o blokadę pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, która została wprowadzona 2 maja. Ponadto ogłoszono, że Ukraina ma wprowadzić od 16 września skuteczne środki kontroli eksportu, by zapobiec zakłóceniom na rykach w przyfrontowych krajach. Polska zapowiada wprowadzenie własnego embarga. - Stoimy na straży interesu polskich rolników - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska embargo zboże POLSKA Ukraina GOSPODARKA