Polskie Radio
Section05

kryzys migracyjny 2023

Prezydent Andrzej Duda na szczycie Grupy Arraiolos. Dyskusje o wsparciu Ukrainy i kryzysie migracyjnym

Kwestie wsparcia dla Ukrainy walczącej z rosyjską inwazją, a także nasilające się zjawisko napływu nielegalnych imigrantów do Europy to tematy spotkania prezydentów państw Grupy Arraiolos, które odbywa się w piątek w Porto. W naradzie bierze udział prezydent RP Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Portugalia prezydent Andrzej Duda imigranci w Europie Ukraina

"Rozmowy o najbardziej palących problemach". Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Litwy i premierem Finlandii

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek w Grenadzie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz z premierem Finlandii Petterim Orpo na temat najbardziej palących problemów wpływających na kondycję rolnictwa, czy bezpieczeństwo. O spotkaniach szefa polskiego na nieformalnym szczycie Rady Europy poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mateusz Morawiecki UE polityka Europa premier Litwa Finlandia bezpieczeństwo

Partia Tuska forsuje pakt migracyjny. Premier przed posiedzeniem RE: postawimy zdecydowane weto

Na piątkowym posiedzeniu Rady Europejskiej powiem, że Polska zdecydowanie odrzuca rozwiązania ws. migracji ze względu na bezpieczeństwo; chcemy spokoju, bezpieczeństwa i przewidywalności - podkreślił premier Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem Rady Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Hiszpania grenada Rada Europejska premier Mateusz Morawiecki migracja imigranci w Europie

Szczyt Rady Europejskiej. Zalewska: wolność i suwerenność krajów członkowskich UE są śmiertelnie zagrożone

- Wolność Unii Europejskiej, ale też wolność i suwerenność poszczególnych krajów członkowskich są w tej chwili śmiertelnie zagrożone. Dlatego szczyt Rady Europejskiej w Hiszpanii jest tak bardzo ważny - podkreśliła w Polskim Radiu 24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Anna Zalewska Unia Europejska Hiszpania migracja imigranci w Europie Polskie Radio 24 Dorota Kania

"Trzeba ostro zwalczać przemytników ludzi". Wspólny apel premierów Włoch i Wielkiej Brytanii przed szczytem UE

Wspólny apel premierów Zjednoczonego Królestwa i Włoch ws. migracji. Przed szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Grenadzie Rishi Sunak i Giorgia Meloni napisali artykuł dla "Timesa", w którym postulują by kraje Europy zacieśniły współpracę w tej kwestii i by ostro zwalczały przemytników ludzi.
Zobacz więcej na temat:  migracja Włochy ŚWIAT Europa imigranci w Europie Wielka Brytania

PR24 Szczyt UE. Wiceminister Jabłoński: Polska nie popełni błędów Zachodu ws. migrantów

- Państwa zachodnie chcą zmusić Polskę, żeby powtórzyła ich błędy. Premier Mateusz Morawiecki powie dziś na szczycie RE w Grenadzie, że Polska na to się nie zgodzi. Nie pozwolimy sobie niczego narzucić. Decyzje ws. przymusowej relokacji, które UE chce wprowadzić, będą fatalne dla bezpieczeństwa Europy - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, odnosząc się do forsowanego przez EPL (do której należą PO i PSL) paktu migracyjnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA migracja imigranci w Europie Unia Europejska

Premier: w ostatnich 10 latach Niemcy myliły się we wszystkich zasadniczych, ważnych dla Europy sprawach

- Na pewno w piątek przeciwstawimy się wpisaniu do konkluzji szczytu paktu migracyjnego, a w szczególności przyznania, że wszystkie dotychczasowe decyzje muszą być wykonywane - zapowiedział w opublikowanym w nocy z czwartku na piątek nagraniu premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy dyktatu Niemiec - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Mateusz Morawiecki Unia Europejska Hiszpania ŚWIAT Europa

Europa pogrąża się w kryzysie migracyjnym. Rośnie liczba przestępstw i rozbojów. Czy to samo grozi Polsce?

Włoski rząd 11 kwietnia zdecydował się na wprowadzenie stanu kryzysowego w związku z falą nielegalnych migrantów. Na początku października zdecydowano się na jego przedłużenie o pół roku. Szwecja mierzy się z walkami gangów imigrantów. Z kolei holenderscy marynarze, którzy pomogli tonącym migrantom, zostali przez nich zaatakowani. Podobnych sytuacji jak te, jest w ostatnich miesiącach coraz więcej. W kwestii migracji Polacy będą mogli wypowiedzieć się w referendum 15 października by dać nowemu rządowi ewentualny mandat do sprzeciwu wobec relokowania migrantów do kraju. 
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie bezpieczeństwo polityka referendum ŚWIAT Europa

Szef MSZ: Niemcy chcą przerzucić konsekwencje własnych błędów na pozostałych w UE. Temu służy mechanizm relokacji

- Problem w tej skali, z którym mamy obecnie do czynienia, rozpoczął się decyzją absolutnie arbitralną, nieosadzoną w żadnym mandacie politycznym, nawet wewnątrz Niemiec, decyzją kanclerz Merkel - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Dodał, że sytuacja, której obecnie doświadczamy, jest konsekwencją błędów Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Zbigniew Rau MSZ migracja Małgorzata Raczyńska-Weinsberg