Polskie Radio
Section05

kryzys migracyjny

Kryzys migracyjny. Piotr Zgorzelski: są sytuacje, kiedy trzeba się jednoczyć

- Jako PSL-Koalicja Polska nie potrafimy głosować przeciw Polsce, wspieramy ją, kiedy jest w potrzebie, jednocześnie krytycznie podchodząc chociażby do krytyki międzynarodowej, którą prowadzi rząd - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Zgorzelski (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka granica Władimir Putin polityka Piotr Zgorzelski Adrian Klarenbach

"Pewnie były uzgodnione z Donaldem Tuskiem". Grzegorz Lorek o rozmowach Merkel z Putinem i Łukaszenką

- Rozmowy Angeli Merkel z Moskwą i Mińskiem były pewnie uzgodnione z Donaldem Tuskiem i z innymi przedstawicielami partii europejskich, przede wszystkim tej głównej, której przewodniczącym jest Donald Tusk - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Lorek (PiS). Gościem audycji był również Piotr Borys (PO). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Angela Merkel Donald Tusk granica Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Europa Unia Europejska polityka migracja

NASZ NEWS Szymczyk: nadal grupy migrantów są przemieszczane w okolicach naszej granicy

- Bardzo szybka reakcja żołnierzy na miejscu, wezwanie funkcjonariuszy policji i Straży Granicznej spowodowała, że udało się udaremnić próbę sforsowania granicy Polski w okolicach Dubicz Cerkiewnych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. - Nadal grupy migrantów są przemieszczane w okolicach naszej granicy przez służby białoruskie i cały czas podejmowane są próby przerzutu migrantów do Polski - dodał szef polskiej policji. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja służby i bezpieczeństwo Jarosław Szymczyk Katarzyna Gójska imigranci w Europie

Kryzys na granicy. Żaryn: spodziewamy się nasyłania kolejnych grup cudzoziemców

- W długofalowym planie Białorusi nic się nie zmienia - powiedział rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Spodziewamy się, że Białorusini nadal będą nasyłali grupy cudzoziemców, żeby atakowali naszą granicę, będą wyposażali tych ludzi w niebezpieczne przedmioty, spodziewamy się także coraz większej agresji ze strony białoruskich funkcjonariuszy - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Stanisław Żaryn imigranci w Europie Białoruś

Tomasz Truskawa o unijnej pomocy dla migrantów: względy humanitarne

- Ci ludzie rzeczywiście cierpią niedostatek, trochę z racji własnej winy, z tego, że dali się omamić reżimowi białoruskiemu i przemytnikom, ale są tam także rzeczywiste problemy z zapewnieniem podstawowych środków - powiedział Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa) komentując w PR24 plany udzielenia migrantom przebywającym na Białorusi pomocy humanitarnej.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka granica Władimir Putin polityka Piotr Wąż

"Trudno przewidzieć, jakie Białorusini mają plany". Rzecznik SG o sytuacji przy granicy

– Myślę, że będą kolejne siłowe próby przekroczenia granicy. Z naszych informacji wynika, że choć koczowisk już nie ma w pobliżu linii granicy, to w miejscach, których nie widzimy, w lesie, mogą znajdować się duże grupy cudzoziemców, które będą próbowały granicę przekraczać – powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia rzecznik prasowy Straży Granicznej podporucznik Anna Michalska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica Trójka Bartłomiej Graczak straż graniczna imigranci w Europie

Ekspert o rozmowach Merkel z przywódcami Białorusi i Rosji

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że na ma zgody na to, aby jakiekolwiek ustalenia dotyczące Polski i polskiej granicy dokonywane były bez naszego udziału. Szef rządu podkreślił, że polskie stanowisko przedstawił kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która rozmawiała wcześniej z Aleksandrem Łukaszenką oraz Władimirem Putinem. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka granica Angela Merkel Mateusz Morawiecki Niemcy Paweł Lekki Genowefa Grabowska

Czesław Mroczek: konflikt na granicy rozwiązała dyplomacja UE, Polska milczała

- Mamy wsparcie i zaangażowanie państw UE. Był długi czas, kiedy rozwiązywanie konfliktu na granicy spoczywało w rękach polityków europejskich, w zasadzie bez udziału polskiego, o czym mówił sam prezydent czy premier - powiedział w Polskim Radiu 24 Czesław Mroczek (Platforma Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka granica Władimir Putin polityka Adrian Klarenbach Czesław Mroczek

Białoruski dziennikarz o sytuacji na granicy: jedną z grup migrantów stanowiła agentura rosyjska

- W dużej skali organizacją operacji zajmowało się rosyjskie FSB. Jedną z grup migrantów, którą dobierały służby rosyjskie, stanowiła agentura rosyjska.  Służby Łukaszenki nie mają takiej kadry, aby zorganizować taką operację - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 białoruski dziennikarz telewizji Biełsat Zmicer Mickiewicz, komentując sytuację przy granicy z Białorusią. Jak dodał osoby znajdujące się w pasie przygranicznym "zapłaciły od 2 do 15 tysięcy euro, żeby przyjechać do Polski".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kryzys na granicy granica migracja imigranci w Europie KGB Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Unia Europejska reżim propaganda

"Blokują zamiary Łukaszenki". Prof. Paruch o działaniach polskiego rządu w związku z sytuacją na granicy

- Zdecydowana postawa władz Rzeczpospolitej Polskiej - obrona granicy przez służby państwa polskiego - blokuje niewątpliwie kolejne pomysły Aleksandra Łukaszenki, bo na razie nacisk nie jest skuteczny, w tym sensie, że ta granica nie została sforsowana - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 granica Białoruś Wojsko Polskie straż graniczna Aleksander Łukaszenka służby i bezpieczeństwo

Premier: wszelkie bezpośrednie rozmowy z Łukaszenką legitymizują jego reżim

- Nie załamiemy się, będziemy używali działań dyplomatycznych, by skłonić migrantów do powrotu do ich domów - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. - Jesteśmy świadkami nie tyle kryzysu migracyjnego, co kryzysu politycznego, wywołanego przez reżim pana Łukaszenki z jego faktycznym mocodawcą na Kremlu - wskazał i dodał, że rozmowy z Łukaszenką mu służą, bo "legitymizują jego reżim". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki imigranci w Europie Białoruś Aleksander Łukaszenka służby i bezpieczeństwo

Państwa G7 krytykują Łukaszenkę i zapewniają o solidarności z Polską i Bałtami

Szefowie dyplomacji państw grupy G7 wezwali w oświadczeniu białoruskie władze do wstrzymania "agresywnej i wyzyskującej kampanii" migracyjnej. Potępili też Białoruś za organizowanie nielegalnej imigracji przez jej granice i ocenili, że działania Białorusi są bezduszne i narażają ludzkie życie na niebezpieczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Aleksander Łukaszenka imigranci w Europie Białoruś Europa

Kryzys migracyjny. Ukraina zapowiada duże ćwiczenia przy granicy z Białorusią

"W obwodzie rówieńskim na Ukrainie, przy granicy z Białorusią, mają odbyć się ćwiczenia z udziałem wszystkich struktur siłowych - podała w komunikacie ukraińska policja. W ćwiczeniach wezmą udział także przedstawiciele obrony terytorialnej i formacji obywatelskich. Obecnie - jak zapewnia straż graniczna - sytuacja jest pod kontrolą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina imigranci w Europie Białoruś Europa