Polskie Radio
Section05

Litwa

"Dzieło to znamienite", czyli o kanale, który został pomnikiem

W związku z 200. rocznicą budowy Kanału Augustowskiego ukazuje się publikacja, która opowiada historię o niezwykłych ludziach - budowniczych i twórcach wielkiego przedsięwzięcia, jakim było zbudowanie Kanału Augustowskiego. Budowę Kanału Augustowskiego rozpoczęto w 1825 roku pod kierownictwem ppłk. Ignacego Prądzyńskiego. Autorem projektu był ówczesny minister skarbu, Franciszek Ksawery książę Drucki-Lubecki, a nawiązywał on jeszcze do niegdysiejszych planów króla Stefana Batorego.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska

Aleksander Radczenko: relacje z Polską, jako strategicznym partnerem, są bardzo ważne

- Polska mniejszość jest ważna, podobnie jak wszystkie inne mniejszości. To jest absolutny priorytet i stanowisko premiera, że  mniejszości narodowe są bogactwem Litwy, a nie problemem czy zagrożeniem. Natomiast oczywiście relacje z Polską, jako strategicznym partnerem, są bardzo ważne. To zostało bardzo mocno podkreślone w programie rządu, który został zatwierdzony przed dwoma miesiącami - mówi Aleksandr Radczenko, doradca szefa litewskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą mniejszości narodowe polityka

"Nic o Ukrainie bez Ukrainy". Kijów nie zgodzi się na rozmowy o zawieszeniu broni z Rosją bez swego udziału

Rozmowy między Waszyngtonem a Moskwą na temat zakończenia wojny w Ukrainie wywołują burzę emocji i komentarzy na arenie międzynarodowej. Podczas gdy prezydent USA Donald Trump inicjuje negocjacje z Władimirem Putinem, europejscy politycy i media krytykują sposób, w jaki proces ten został zapoczątkowany, wskazując na marginalizację roli Europy i Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Donald Trump Niemcy Donald Tusk Waldemar Pawlak Polonia Kanada

Zapachy stajni i najważniejsza polska książka. Tak powstawało arcydzieło

191 lat temu Adam Mickiewicz zakończył pracę nad "Panem Tadeuszem", dziełem, które miało stać się najważniejszym – podniesionym do rangi narodowej epopei – tekstem polskiej literatury. Jak wyglądał rozłożony na kilkanaście miesięcy proces powstawania poematu? "Dławią mi w pieluchach Tadeuszka", miał mówić Mickiewicz o tym wcale niełatwym dla niego czasie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz poezja literatura Paryż emigracja ojczyzna