Polskie Radio
Section05

ludobójstwo

Początki niemieckiego "przemysłu śmierci". Ludobójstwo w Afryce i pierwsze obozy koncentracyjne

Powstania Herero i Nama przeciwko Niemcom w Afryce Południowo-Zachodniej zostały brutalnie stłumione. Ocalałych stłoczono w obozach. Najgorszy znajdował się na półwyspie zwanym "Wyspą Rekinów" lub "Wyspą Śmierci". W ciągu sześciu miesięcy 80 procent więźniów zginęło. Sprawę opisują niemieckie media, a przodkowie ofiar mówią, że "kolejne pokolenie Niemców w Auschwitz i innych miejscach potwornie udoskonaliło to co robili na Wyspie Śmierci".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Afryka Namibia Tanzania nazizm

Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie. Polscy śledczy pomogą badać możliwe przypadki ludobójstwa

Prokurator krajowy Dariusz Barski podpisał w Wilnie porozumienie, na mocy którego wspólny zespół śledczy (JIT) będzie badał przypadki ludobójstwa do jakich może dochodzić w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Informację w tej sprawie przekazała Prokuratura Krajowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno prokuratura Prokuratura Krajowa zbrodnie wojenne wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja

"Jasna deklaracja prezydenta Ukrainy". Przydacz o sprawie poszukiwań i ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej

- Do niedawna funkcjonował zakaz poszukiwania i ekshumacji polskich ofiar Wołynia. Publiczny sygnał ze strony prezydenta Zełenskiego jest jasną deklaracją, że żadnych zakazów w tym zakresie nie będzie - powiedział prezydencki minister Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz Wołodymyr Zełenski Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie POLSKA Ukraina Wołyń

Chiny wciąż prześladują Ujgurów. Zachodnie firmy motoryzacyjne korzystają z ich niewolniczej pracy

Jeśli w ciągu ostatnich pięciu lat kupiłeś nowy samochód, niektóre jego części prawdopodobnie wytworzyli Ujgurzy albo inne osoby zmuszane do pracy w Chinach – twierdzą autorzy opublikowanego przez brytyjski Uniwersytet Sheffield Hallam (SHU) raportu, opisującego rozległe związki zachodnich koncernów motoryzacyjnych z prześladowaniami w Sinciangu.
Zobacz więcej na temat:  firma Niemcy volkswagen Chiny ŚWIAT

Okupanci zmuszają do przyjęcia rosyjskich paszportów. "Do września 80 proc. mieszkańców ma je otrzymać"

W niedzielę lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow oznajmił, że "okupanci mają plan, by jeszcze wiosną połowa mieszkańców podbitych terenów Ukrainy otrzymała rosyjskie paszporty, natomiast do września 80 proc. tej ludności ma mieć obywatelstwo kraju-agresora".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Mariupol wojna na Ukrainie Europa zbrodnie wojenne serwis wschodni wojna 2023

Rosyjskie zbrodnie wojenne. Wicepremier Ukrainy apeluje o informacje o porwanych dzieciach

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk apeluje do rosyjskiej komisarz ds. praw człowieka Tatiany Moskalkowej i rosyjskiej komisarz do spraw praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej o niezwłoczne przekazanie stronie ukraińskiej wykazu wszystkich sierot i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej, które 24 lutego 2022 r. były obywatelami Ukrainy i zostały deportowane z okupowanego terytorium Ukrainy na terytorium Rosji. Swoje publiczne wezwanie zamieściła w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni zbrodnie wojenne

MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Rzecznik MSZ: to pierwszy formalny krok do osądzenia władz Rosji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zadowoleniem przyjęło decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego w sprawie wydania nakazu aresztowania wobec m.in. prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. W oświadczeniu rzecznika MSZ-u Łukasza Jasiny pada stwierdzenie o "pierwszym zdecydowanym kroku formalnym MTK zmierzającym w kierunku osądzenia najwyższych władz Rosji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Łukasz Jasina Międzynarodowy Trybunał Karny Władimir Putin zbrodnie wojenne

Skazani na głód. Finisaż wystawy "Hołodomor i ponowne ludobójstwo"

W szczytowym momencie Wielkiego Głodu, sztucznie wywołanego przez komunistyczne władze Związku Sowieckiego śmiertelność ludności ukraińskiej wynosiła 17 osób na minutę. O tamtym nieukaranym ludobójstwie, a także o tym, jak dzisiejsza Rosja dąży do unicestwienia narodu ukraińskiego, opowiada wystawa przygotowana przez Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie we współpracy z Muzeum Historii Polski i Instytutem Polskim w Kijowie, którą można oglądać do 30 listopada w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska wystawa Rosja Łazienki Królewskie Warszawa Muzeum Historii Polski Ukraina Wielki Głód hołodomor