Romowie Płyta prezentuje tradycje muzyczną mniejszości cygańskie mieszkającej w Polsce. Składają się na nią Cyganie Polska Roma (Cyganie Nizinni), Kełderasze, Lowarzy i grupa Bergitka Roma (Cyganie Górscy), której poświęcony jest ten album. Zobacz więcej na temat:
Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce 2 Repertuar płyty jest tak różnorodny, jak tradycje środowiskowe i folklor wielu mniejszości narodowych i etnicznych, które zamieszkiwały i nadal zamieszkują różne regiony Polski: Litwinów, Niemców, Słowaków, Żydów, Romów i Rosjan (Staroobrzędowców). Zobacz więcej na temat:
Kaszuby To rzadki zbiór tradycji muzycznej Kaszub, które stanowią najbardziej wyrazistą grupę etniczną na Pomorzu, wyróżniającą się poczuciem odrębności regionalnej i bogactwem tradycji ludowych, lepiej poznanych dopiero po I wojnie światowej, kiedy Kaszuby wróciły w granice Polski. Zobacz więcej na temat:
Polacy na Ukrainie, w Rumunii i Kazachstanie Płyta poświecona tradycjom muzycznym Polaków na Bukowinie rumuńskiej i ukraińskiej, Żytomierszczyźnie oraz wśród zesłańców w Kazachstanie. Nagrań dokonano w latach 1995-1996. Wybór reprezentuje głównie repertuar pamiętany na co dzień, pojawiający się jeszcze niekiedy w obiegu naturalnym. Zobacz więcej na temat:
Polacy w Brazylii i Argentynie Płyta jest dokumentem zachowania języka i tradycji przez potomków polskich emigrantów z przełomu lat 80. i 90. XIX wieku, osiadłych Brazylii i Argentynie. To fascynujący dokument zachowania elementów dawnej ojczystej pamięci muzycznej i tradycji Polaków za Oceanem. Zobacz więcej na temat:
Śląsk Specyfika kultury Śląska wynika z krzyżowania się wpływów polskich, czeskich, niemieckich na tych ziemiach, mimo jednak wielowiekowego oderwania od Polski tych ziem i nakładania się innych tradycji muzycznych, śląska muzyka zachowała słowiański charakter. Jej ważną częścią są pieśni: weselne, miłosne, ballady, pieśni sieroce, służebne, wojenkowe oraz - specyficzne dla śląskiej tradycji muzycznej - pieśni o tematyce górniczej. Zobacz więcej na temat:
Sieradzkie Repertuar pieśniowy zebrany na płycie pochodzi z okolic Sieradza i Wielunia, obejmuje przykłady niemal wszystkich gatunków: od przyśpiewek owijakowych, poprzez pieśni miłosne, obyczajowe, ballady i repertuar obrzędowy – dożynkowy, weselny, wielkanocny, bożonarodzeniowy, a także pieśni religijne i pogrzebowe. Zobacz więcej na temat:
Rzeszowskie, Pogórze Nagrania na płycie pochodzą z lat 1962-1995. Zostały dokonane przeważnie w centralnej części regionu i objęły najstarsze kapele, przykłady gry solowej, typowego repertuaru tanecznego i wokalnego Rzeszowszczyzny, gdzie dominują śpiew weselny, pieśni żałobne, kolędy, kołysanki. Zobacz więcej na temat:
Zespół Śpiewaczy z Ocic. Tradycje muzyczne repatriantów z Jugosławii Ocicki zespół śpiewaczek, śpiewaków i instrumentalistów działa nieprzerwanie od 40 lat. Bez wytchnienia animuje kulturę ludową na Dolnym Śląsku, nieustannie organizując potańcówki we własnoręcznie wybudowanej przez siebie sali. Zobacz więcej na temat: Hanna Szczęśniak muzyka ludowa folk
Suwalskie, Podlasie Materiał albumu tu dwa niejednorodne regiony północno-wschodniej Polski, na które przez lata wywierały wpływ kultury sąsiednich narodów – Litwinów, Białorusinów i Ukraińców. Na tych terenach zachowała się tradycyjna muzyka, a zwłaszcza muzyka wokalna, która towarzyszyła mieszkańcom tych ziem w życiu rodzinnym i całorocznym cyklu prac. Zobacz więcej na temat:
Krakowskie, Tarnowskie Płyta przybliża muzyczne i taneczne tradycjne regionu, na które skłądają się krakowiaki, mazurki, polki, chodzone oraz rzadko dziś spotykane tańce-zabawy: przepiórka, jesiotr czy żuraw. To także charaktersytyczne dźwięki instrumentów: skrzypiec, basów, klarnetu, trąbki i kontrabasu, a także harmonii, akordeonu, pasterskiej okaryny i heligonki. Zobacz więcej na temat:
Beskidy Materiał muzyczny zamieszczony na płycie obrazuje podział i różnorodność kultury Beskidów: od Beskidu Śląskiego na zachodzie po muzykę "czarnych" górali z Piwnicznej na wschodzie. Są to przykłady melodii, pastorałek i pieśni pasterskich, przyśpiewki, muzyka weselna i taneczna, a także tradycyjnych instrumentów beskidzkich: trąby sałaskiej, rogu, fujarki jednootworowej, listka. Zobacz więcej na temat:
Kurpie Pieśni zamieszczone na płycie prezentują zarówno dawny, jak i nowy styl wykonawczy mieszkańców Puszczy Zielonej, zamieszkałej przez Puszczaków, popularnie zwanych Kurpiami. Charakterystyczne dla tego regionu są oryginalne instrumenty: ligawka, skrzypce "dłubanki", basetla i diabelskie skrzypce oraz tańce: powolniak, korowody, konik, kozak, gibany, żuraw i fafur. Zobacz więcej na temat:
Wielkopolska Wielkopolska to region o bogatych tradycjach kulturowych i historycznych. Tradycje regionu kultywuje się nie tylko na użytek własny, ale prezentuje je także na terenie całego kraju. Płyta odzwierciedla wielkopolską praktykę muzyczną, w której muzyka instrumentalna towarzyszy tańcom, tym typowym dla całej Polski, jak oberki, polki, oraz tańcom granym tylko w Wielkopolsce, jak okrągły, równy, przodek i wiwat. Zobacz więcej na temat:
Małopolska Północna Tradycyjna muzyka rejonu Małopolski Północnej podporządkowana była cyklowi kalendarzowemu, wyznaczonemu przez pory roku, i rodzinnemu, odpowiadającemu fazom życia. Najważniejszym wydarzeniem cyklu ludzkiego było wesele, płyta zawiera wiele oryginalnych przykładów muzyki towarzyszącej temu obrzędowi. Zobacz więcej na temat:
Lubelskie Na płycie znajdują się nagrania z kilku części makroregionu lubelskiego: z okolic Janowa Lubelskiego, Biłgoraja, Zamościa, Chełma, Krasnegostawu, Puław i Lublina, obrazując sposób, w jakich muzyka od zawsze towarzyszyła mieszkańcom tych terenów. Zobacz więcej na temat:
Podhale Album prezentuje jeden z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów polskiej muzyki tradycyjnej, czyli muzykę z terenu Orawy, Pienin, Spiszu i Skalnego Podhala. Zobacz więcej na temat:
Mazowsze cz. 1 Pierwszy album z serii "Muzyka Źródeł", prezentuje oryginalną muzykę z różnych regionów Mazowsza w wykonaniu płockich kapel z Sannik, Czermna i Szczawina, łowickich kapel z Żychlina, Polesia i Łowicza, a także zespołów z Raducza, Kapeli Braci Metów, Tadeusza Zygadły, Kapeli Trzpilow i innych. To niepowtarzalny zapis tradycji muzycznej najwybitniejszych mazowieckich artystów. Zobacz więcej na temat: