"Łowicki folklor muzyczny. Antologia pieśni i muzyki instrumentalnej" Mariana Moskwy Pojawiła się nowa monumentalna praca, która powinna znaleźć się na półce każdego etnografa i miłośnika muzyki folklorystycznej: "Łowicki folklor muzyczny. Antologia pieśni i melodii instrumentalnych" autorstwa Mariana Moskwy, pedagoga i muzyka. Zobacz więcej na temat: Anna Szotkowska muzyka ludowa folk folklor
Łowicki skarbiec muzyczny Mariana Moskwy W "Źródłach" porozmawiamy o publikacji "Łowicki folklor muzyczny. Antologia pieśni i muzyki instrumentalnej", czyli o książce Mariana Moskwy, znanego jako "łowicki Kolberg". Zobacz więcej na temat:
Barwny świat bluegrassu Muzycy stylu bluegrass stosują wyszukane techniki gry na swych instrumentach. Często maksymalnie podkręcają tempo utworów i starają się grać swoje partie solowe tak, aby nikt nie był w stanie ich powtórzyć. Zobacz więcej na temat: Kuba Borysiak Ameryka Północna
Celebracja światła - trwają obchody Chanuki "Chanuka" to hebrajskie słowo oznaczające "ponowne poświęcenie", jak również "dzień ognia". To żydowskie święto o wielkim znaczeniu i długiej tradycji. Z jego okazji etnomuzykolog Yale Strom przygotował premierę przepięknej, rozczulającej płyty. Zobacz więcej na temat: Maria Baliszewska folk folklor
Stanisław Witkowski: na pasie mnie prowadzili, żebym nie uciekł z wesela - Czasem grałem na dwóch weselach jednocześnie. Raz na pasie mnie prowadzili, żebym nie uciekł do tych drugich, takie były cyrki - wspomina weselne grania w regionie świętokrzyskim muzyk Stanisław Witkowski. Zobacz więcej na temat: Kuba Borysiak muzyka ludowa folklor folk
Ród Karpieli Rodzina Karpieli - cieśli i architektów podhalańskich to także ważny ród muzyczny. Nestor Bolesław Karpiel-Bułecka (zmarły 31 stycznia 2017) był nie tylko wybitnym skrzypkiem, ale jako jeden z pierwszych w latach po II wojnie dokumentował muzykę na Podhalu. Zobacz więcej na temat: Jan Karpiel-Bułecka Sebastian Karpiel-Bułecka muzyka ludowa kultura ludowa
Kapela Metów Na płycie znajdują się nagrania jednego z najwybitniejszych przedstawicieli muzyki tradycyjnej Mazowsza Rawskiego: skrzypka Kazimierza Mety i jego brata basisty Józefa Mety. Zobacz więcej na temat:
Dynastia Sowów Kolejna płyta radiowej serii "Muzyka Źródeł - Portrety" poświęcona jest Dynastii Sowów z Piątkowej, jednemu z najbardziej znanych muzykanckich rodów Pogórza Dynowskiego, której początki sięgają XVIII wieku i działalności protoplasty rodu, skrzypka i scymbalisty Piotra Sowy. Zobacz więcej na temat:
Stanisław Klejnas Stanisław Klejnas (1905-1988) pochodził z rodziny muzykantów i owczarzy, sam grał na skrzypcach od dziecka, a muzyka stała się jego jedynym źródłem utrzymania. Był artystą obdarzonym niezwykłą fantazją, wyobraźnią muzyczną, temperamentem i swobodą techniczną. Zobacz więcej na temat:
Anna Malec i Kapela Braci Bździuchów Dwupłytowy album, na który złożyły się nagrania jednej z najwybitniejszych polskich śpiewaczek ludowych, Anny Malec z Jędrzejówki i Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa Biłgorajskiego, jest świadectwem spuścizny muzyki tradycyjnej o korzeniach sięgających wieku XIX. To pierwszy album z cyklu "Muzyka Źródeł - Portrety". Zobacz więcej na temat:
Wokół dziecka Kołysanki, pieśni dziecięce, wyliczanki i zabawy zamieszczone na płycie pochodzą ze zbiorów Polskiego Radia. Najstarszych dokonano w roku 1974, najnowszych w 2009. Większość z nich to nagrania z lat 70. 80. i 90., wykonywane przez śpiewaczki urodzone na początku XX wieku. Zobacz więcej na temat:
Etnowieści Codzienny serwis informacyjny dotyczący najważniejszych wydarzeń z dziedziny kultury ludowej polskiej i świata oraz mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Polskę. Prowadzą Patrycja Zisch i Piotr Dorosz. Zobacz więcej na temat: folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa
Dolny Śląsk Na płytach z muzyką Śląska prezentujemy zbiór muzyki i pieśni będący reliktem zanikającego bezpowrotnie na naszych oczach świata tradycyjnej wsi. W wyniku ciągle następującej przemiana wzorów i sposobów bycia jest w kulturze w tradycji pozostaje zazwyczaj nie to, co pokolenia poprzednie zaoferują, lecz to, co kolejne zechcą z tego przejąć. Kultura Dolnego Śląska jest tego wyjątkowym przykładem. Zobacz więcej na temat:
Polskie pieśni religijne Autorom płyty zależało na ukazaniu tej części śpiewów religijnych, które zwykle wykonywane były poza kościołem, należały do sfery intymnej życia mieszkańców wsi - śpiewano je w domach, przy kapliczkach czy krzyżach przydrożnych, choć nierzadko przenoszono je też do kościoła. Zobacz więcej na temat:
Kolędy i pastorałki Płyta prezentuje jeden z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych gatunków twórczości muzycznej w ogóle. Kolędy i pastorałki to repertuar, który jako że towarzyszył ludziom w okresie Bożego Narodzenia, jest nośnikiem nie tylko cech odrębnych kultur i grup społecznych, ale także uniwersalnej symboliki świątowania. Zobacz więcej na temat:
Od narodzin do śmierci Muzyka od początku istnienia człowieka towarzyszyła mu w codziennym i świątecznym życiu. Dopełniała symbolikę obrzędów, pełniła w nich określoną rolę, dodawała lokalnego kolorytu. Temu repertuarowi poświęcona jest kolejna muzyczna publikacja z serii "Muzyka Źródeł". Zobacz więcej na temat:
Mazowsze cz. 2 Oto druga płyta poświęcona tradycjom muzycznym Mazowsza, na której dominuje muzyka wokalna. Pieśni stanowią kwintesencję mazowieckiego stylu i dają obraz życia na wsi od narodzin do śmierci oraz pracy i świętowania. Zobacz więcej na temat:
Muzyczna podróż po Polsce Adama Struga Muzyczna podróż po Polsce – od Beskidów po Gałki Rusinowskie, od oberków po mazurki i od skrzypiec po dudy. W taką podróż zabiera Państwa Adam Strug – śpiewak, instrumentalista, etnomuzykolog i kompozytor. Zobacz więcej na temat: folklor MUZYKA Adam Strug