Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Nowe żądania Putina. Po poprzednich ruszyła inwazja

- Putin nie tylko przypomina o potrzebie cofnięcia granic NATO do 1997 roku, ale idzie dalej, postuluje wycofanie zagranicznych oddziałów z Eurazji - powiedział portalowi polskieradio24.pl ukraiński deputowany Ołeh Dunda (Sługa Ludu). Dodał, że na te nowe żądania Moskwy niemal nie zwrócono uwagi. - NATO powinno dostrzec, że Rosji nie chodzi tylko o Ukrainę, i zacząć odpowiednio reagować - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2024 Rosja NATO USA Ukraina szczyt NATO Władimir Putin

NASZ WYWIAD Wojna w szarej strefie. "Rosja chce stąd wypchnąć NATO"

Rosja intensyfikuje w szarej strefie wrogie działania, także wojenne, i czyni tak nie tylko w regionie nadbałtyckim - przekazał polskieradio24.pl James Sherr, ekspert z Tallina. To np. zakłócanie GPS, niszczenie kabli, różnego rodzaju sabotaż. Jakie są cele? - Wyrwanie tego obszaru spod parasola NATO, upadek Sojuszu - uważa. Jego zdaniem powinien powstać specjalny komitet NATO ds. szarej strefy. W jego ocenie Zachód nie tyle nie wie co robić, czy też nie umie odpowiedzieć Rosji, co nie ma woli podjęcia ryzyka, a w tej sytuacji, jego zdaniem, to wskazane.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2024 Rosja Estonia Morze Bałtyckie NATO wojna hybrydowa gps

NASZ WYWIAD Kara śmierci za sabotaż Rosji? "ONZ chroni dowody zbrodni"

- Działania reżimu białoruskiego to zemsta na swoim narodzie. Przychodzi na myśl Lewiatan, potwór, który zjada własne dzieci - powiedziała portalowi polskieradio24.pl Anaïs Marin, Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. Białorusi. Przekazała, jakie są jej możliwości w zakresie oddziaływania na poprawę losu Białorusinów i że ma dla reżimu "niespodziankę" na koniec kadencji w ONZ. - Niestety sytuacja tam się pogarsza: ciągle ktoś "puka od spodu", przykładem jest rozszerzenie stosowania kary śmierci na Białorusi - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś granica Rosja prawa człowieka ONZ prawo

NASZ WYWIAD Dlaczego Francuzi głosują na skrajną prawicę? "Trzy powody"

- Francuzi są rozczarowani polityką Emmanuela Macrona. Tymczasem poparcie dla skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego jest z dnia na dzień coraz wyższe. Jeśli uzyska ono większość bezwzględną, młody przewodniczący partii 28-letni Jordan Bardella podejmie się kierowania rządem. Marine Le Pen, faktycznie dowodząca ugrupowaniem, czeka na wybory prezydenckie w 2027 roku - przekazała portalowi polskieradio24.pl Amanda Dziubińska (PISM).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Emmanuel Macron wybory we Francji Marine Le Pen Europa

NASZ WYWIAD Kara-Murza: Kreml truł męża dwa razy, przypominał ośmiornicę

- Wątroba, nerki, serce, płuca: to wszystko po prostu się wyłączyło i nie działało. Władimir wyglądał jak ośmiornica, ponieważ był podłączony do tych wszystkich maszyn, które zapewniały, że każdy narząd pracuje - wspomina żona Władimira Kara-Murzy, Jewgienija Kara-Murza. Po pierwszym otruciu spędził w śpiączce trzy tygodnie. Obecnie jest w więzieniu na Syberii, gdzie od ponad 250 dni nie miał kontaktu z żadnym innym więźniem.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Władimir Putin Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie Borys Niemcow

NASZ WYWIAD Odpowiadał za plany NATO. Mówi, jak postępować z Rosją

- Polska powinna przejąć rolę przywódczą, jeśli chodzi o tłumaczenie przyjaciołom z NATO natury rosyjskiego zagrożenia, bowiem wszyscy sojusznicy muszą współpracować, aby rozwiązać ten problem - powiedział portalowi polskieradio24.pl Patrick Turner, były asystent sekretarza generalnego NATO ds. polityki i planowania obronnego. Nie wyklucza, że atak Rosji na państwo NATO może nastąpić w ciągu kilku lat - choć, jak podkreśla, nie chce na ten temat spekulować.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO wojsko bezpieczeństwo Ukraina Białoruś

NASZ WYWIAD Gruzja na rozdrożu? "Opcja proeuropejska może wygrać wybory"

W Tbilisi trwają demonstracje przeciwko tzw. rosyjskiemu prawu o zagranicznych agentach. Ekspertów niepokoi także inna kontrowersyjna ustawa - o strefach offshore. - Proeuropejska opozycja w Gruzji mogłaby wygrać wybory, pod warunkiem, że się zjednoczy. Będzie to jednak bardzo trudne, gdyż Gruzini są tak podzieleni, że gdy popierają jedną z partii - innych nienawidzą - mówi portalowi polskieradio24.pl Kakha Gogolaszwili, ekspert Rondel Foundation, b. szef departamentu ds. UE w gruzińskim MSZ. Dodał, że kontrowersyjne decyzje Gruzińskiego Marzenia dodają impetu partiom opozycyjnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja protest policja Europa Rosja

NASZ WYWIAD Fałsz reżimu Łukaszenki. "Polska dostrzeżona i negatywnie wyróżniona"

- Polska została wymieniona wielokrotnie, z oskarżeniem, że rości sobie prawo do przywództwa. Ukazano to jako roszczenie - to pokazuje w negatywnym świetle działania Polski. Wskazano, że się rozpycha, próbujemy coś sobie uzurpować i narzucać innym - powiedział Kamil Kłysiński, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując najnowszą doktrynę wojenną Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka reżim opozycja represje Ukraina

NASZ WYWIAD Protesty "do wyborów". "Młodzi nie oddadzą Gruzji Rosji"

- Protesty mają miejsce każdego dnia, odkąd w parlamencie procedowana jest ustawa o zagranicznych agentach. To już około 20 dni. Są jeszcze silniejsze niż w zeszłym roku. Na ulicach są w dużej mierze ludzie młodzi, często pokolenie Z. Protestują pokojowo - przekazał portalowi polskieradio24.pl Kakha Gogolaszwili, szef ośrodka europejskiego w Rondeli Foundation, b. szef departamentu ds. UE w gruzińskim MSZ i b. wiceszef misji Gruzji w Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Gruzja protest policja Europa Rosja

NASZ WYWIAD Napięcie na Bałkanach. "Człowiek Putina" grozi secesją

- Napięta sytuacja w Bośni i Hercegowinie jest zagrożeniem w obecnej sytuacji geopolitycznej. Prezydent Republiki Serbskiej Milorad Dodik regularnie grozi secesją - to destabilizuje Bośnię i Hercegowinę, ale i region - przekazała portalowi polskieradio24.pl dr Anna Jagiełło-Szostak (Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa, UWr).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bośnia i Hercegowina Sarajewo Serbia Rosja USA Unia Europejska

NASZ WYWIAD "Johnson zapłaci cenę za odwagę". Kulisy wsparcia dla Kijowa

- Briefing wywiadu dla spikera Izby Reprezentantów miał mieć ponury wydźwięk, jeżeli chodzi o szansę na obronę Ukrainy. Wywiad miał ostrzegać, że Ukraina mogłaby upaść jeszcze w tym roku kalendarzowym, nie miałaby czym się bronić - mówił portalowi polskieradio24.pl Mateusz Piotrowski (PISM), wyjaśniając, jak doszło do przełomu ws. pomocy dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa wojna na Ukrainie ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Kongres USA

NASZ WYWIAD Indie. Głosuje miliard osób, wybory trwają tu 44 dni

- Pod wieloma względami to wybory "naj" - w największej demokracji świata, najdroższe i najdłuższe. Trwają 44 dni. Nie ma tam kart do głosowania. Głosuje około miliarda wyborców, od Himalajów, po dżunglę i pustynię - przekazał portalowi polskieradio24.pl dr Patryk Kugiel (PISM). Dodał, że stawką wyborów może być przyszłość demokracji w wymiarze globalnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Indie wybory parlamentarne opozycja Azja Pakistan malediwy Chiny Rosja demokracja

NASZ WYWIAD Polska u steru ważnego forum. Akces zgłosiły Grecja, Japonia

- Jednym z ważniejszych wydarzeń szczytu Inicjatywy Trójmorza w Wilnie było nadanie Japonii statusu partnera strategicznego - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl ekspert IEŚ i pracownik UMCS dr Łukasz Lewkowicz. Dodał, że współpraca Inicjatywy Trójmorza, choć wciąż koncentruje się głównie na współpracy ekonomicznej, coraz bardziej dotyka również kwestii bezpieczeństwa. Przejawem tego była obecność prezydenta Ukrainy na szczycie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Ukraina wojna 2024 wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski Andrzej Duda Trójmorze

NASZ WYWIAD Starcie Iran-Izrael. "Sytuacja bez precedensu, kraje regionu są między młotem a kowadłem"

- Iran przetestował zdolności sojusznicze Izraela oraz jego obronę przeciwlotniczą. Szczególną pomoc okazała Izraelowi Jordania - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marcin Krzyżanowski (UJ), b. dyplomata, pytany o wnioski jakie Teheran wyciągnął po ataku z użyciem kilkuset rakiet i dronów. Jak zaznaczył, sąsiedzi Iranu z niepokojem obserwują sytuację.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Iran ropa naftowa Arabia Saudyjska Zjednoczone Emiraty Arabskie