Polskie Radio
Section05

NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD TikTokowe wybory, szok w Rumunii. Koniec pomocy dla Ukrainy?

- Skoro zdarzyło się w Rumunii, może powtórzyć się wszędzie, także w Polsce. Sprawę trzeba wyjaśnić - mówi portalowi PolskieRadio24.pl George Scutaru z New Strategy Center w Bukareszcie. Antysystemowy kandydat na prezydenta nieoczekiwanie prowadzi w wyścigu. Dokładnie nie wiadomo, czemu zawdzięcza sukces, uważa się, że w części TikTokowi, inni wskazują też na błędy rządzących i elit Zachodu. Tymczasem nowy faworyt sondaży zapowiada, że sprzeciwi się wsparciu dla Ukrainy - a rola Rumunii jest w tym kluczowa.
Zobacz więcej na temat:  Rumunia Ukraina Rosja TikTok Unia Europejska

NASZ WYWIAD W Gruzji "prawie rewolucja". Dyplomata ujawnia plany władz

Rząd Gruzji chce wmówić społeczeństwu, że będzie się przygotowywał do wejścia do UE bez pomocy Brukseli. I niby to nie szkodzi, że wstrzymał negocjacje akcesyjne. To jakiś absurd - mówi portalowi polskieradio24.pl Kakha Gogolaszwili, były dyplomata z Tbilisi, który brał udział w rozmowach na temat podpisanej wcześniej umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. - Mamy tu prawie rewolucję - zauważa. Podkreśla, że do Gruzji musi jak najszybciej przybyć misja UE ws. wyborów, a te powinny być powtórzone, bo krajowi grozi paraliż. 
Zobacz więcej na temat:  Gruzja ŚWIAT Unia Europejska protest

TYLKO U NAS Polityczny armagedon u sąsiada. Pokrzyżuje plany Polsce?

Niepewna sytuacja w Niemczech to nie jest najlepsza wiadomość, jeśli chodzi o plany polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 roku. Rozmowy z Berlinem, zajętym sobą, mogą być trudniejsze. - Niemcy po rozpadzie koalicji pójdą do urn dopiero w lutym. Formowanie nowego rządu może potrwać kilka miesięcy - mówi portalowi polskieradio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Unia Europejska wybory w Niemczech wojna na Ukrainie polityka

NASZ WYWIAD Dzwon alarmowy w Mołdawii. Na plecach czują oddech Putina

Wybory prezydenckie ostatecznie wygrała Maia Sandu. - Na razie Unia Europejska i proeuropejskie siły w Mołdawii mogą odetchnąć z ulgą. Jednak w długiej perspektywie wnioski są niepokojące - mówi Piotr Oleksy z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie. Jest mało czasu na działanie przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się latem. 
Zobacz więcej na temat:  Mołdawia ŚWIAT Rosja Maia Sandu Unia Europejska

NASZ WYWIAD Cisza przed potężną burzą? "Na wynik w USA możemy poczekać"

- Jest bardzo prawdopodobne, że wybory zostaną rozstrzygnięte z opóźnieniem - mówi portalowi polskieradio24.pl dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. To niesie ryzyko incydentów. Wprawdzie w tym roku jest ciszej o próbach ingerencji Rosji, Chin i Iranu niż podczas poprzednich wyborów - ale to może być cisza przed burzą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wybory w USA wybory prezydenckie w USA Rosja USA Stany Zjednoczone dezinformacja

NASZ WYWIAD Polska w Sojuszu Pięciorga Oczu? Były attaché wzywa do zmian

Co czeka nas po wyborach w USA? - Tak demokraci, jak republikanie zawsze wzmacniali więzi z Polską - mówi płk Ray Wojcik, były attaché wojskowy USA. - Ktokolwiek zwycięży, liczę na naprawę błędów. Chodzi o niemarginalizowanie Polski w rozmowach o bezpieczeństwie regionu, zmianę podejścia do wojny w Ukrainie i do tzw. wysuniętej obrony NATO - dodaje. Uważa, że czas, by Polska dołączyła do Sojuszu Pięciorga Oczu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Rosja Ukraina Ameryka Północna infografika

NASZ WYWIAD Wybory w Gruzji. "Martwe dusze" w domu, "pożyczanie" dowodu

- Pierwszy raz w Gruzji wybory to walka o przyszłość w Europie. Podczas poprzednich wyborów ludzie nie mieli poczucia, że tak jest. 80 procent Gruzinów chce, byśmy weszli do Unii Europejskiej. Dlatego Gruzińskie Marzenie przegra - mówi ekspert z Tbilisi, Kakha Gogolaszwili, dyplomata, b. szef misji Gruzji w UE. Niepokojące są fałszerstwa, których dopuszcza się obóz rządzący, ale i tak mu nie pomogą, ocenia analityk.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Gruzja wybory parlamentarne Unia Europejska Europa ŚWIAT

NASZ WYWIAD Jak zdestabilizować mały kraj? Taki podręcznik testuje Rosja w Mołdawii

- Jak zdestabilizować mały kraj? Taki podręcznik testuje dziś Rosja w Mołdawii - mówi portalowi polskieradio24.pl Vadim Pistrinciuc, ekspert z Kiszyniowa i były poseł. Ostrzega, że Rosja będzie potem stosować to nowe podejście w innych państwach. Eksperta niepokoi zwłaszcza bardzo duży wzrost nakładów Kremla na wojnę hybrydową w Mołdawii. Atak przewyższa możliwości małego kraju. Są na to, co prawda, pewne sposoby.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Mołdawia wojna hybrydowa

NASZ WYWIAD Milion książek sprzedanych w tydzień. "Spowiedź o masakrach"

Han Kang spowiada Koreę Południową z krwawych, nierozliczonych masakr. Chce opisać duszę narodu. Jej proza bywa metafizyczna i jednocześnie brutalna: "Wegetarianka" kojarzy się ze skandalizującą "Pianistką". Ostrzega przed tym, że doprowadzenie decyzji do ich ostatecznych konsekwencji może nieść grozę, horror i skrajne osamotnienie - mówi portalowi polskieradio24.pl literaturoznawca dr hab. Karol Samsel (Uniwersytet Warszawski), komentując literackiego Nobla dla 53-letniej pisarki.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura nagroda Nobla Korea Południowa Azja Han Kang ŚWIAT Polskie Radio 24

NASZ WYWIAD "Odrobaczyć, spalić żywcem". Tak Kreml rozdaje wskazówki

- Kiedy lekarz odrobacza kota, dla lekarza to operacja specjalna, dla robaków wojna, dla kota oczyszczanie - tak haniebnie Władimir Sołowjow przedstawia agresję Rosji przeciw Ukrainie. Propagandyści Kremla od lat co tydzień dostają wskazówki, jak mają mówić na temat Ukrainy. - Trybunał w Hadze powinien wydać nakaz aresztowania propagandystów i ich kuratora na Kremlu, Aleksieja Gromowa - przekazuje portalowi polskieradio24.pl Ilja Nuzow z organizacji FIDH. Do Hagi trafiła już odpowiednia skarga prawna wraz z obszernym raportem.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina propaganda prawa człowieka Europa wojna na Ukrainie

NASZ WYWIAD Scenariusze wojny na Bliskim Wschodzie. "Stała eskalacja"

Rok po ataku Hamasu na Izrael konflikt na Bliskim Wschodzie rozwija się w nie zawsze przewidywalny sposób. Wybuchły tysiące pagerów bojowników Hezbollahu, Izrael rozszerzył swoje działania militarne na obszar Libanu. Czy można zatem prognozować, co przyniesie ten konflikt w najbliższych miesiącach? Czy rozleje się na kolejne kraje Bliskiego Wschodu? 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Bliski Wschód Palestyna Strefa Gazy Liban Hamas Hezbollah Jordania Egipt Benjamin Netanjahu

NASZ WYWIAD Rosja tworzy pustynię, strefę nie dla ludzi. "Ma też plany wobec Polski"

- Potrzebujemy dodatkowych sił obrony powietrznej, aby Ukraina mogła przetrwać tę zimę. Rosja chce zmienić nasz kraj w strefę niedostępną dla ludzi - mówił portalowi polskieradio24.pl płk rezerwy ukraińskich sił zbrojnych Serhij Hrabski. Ukraina stawia na innowacje, stworzyła m.in. wojnę dronową. Jednak by przejść do kontrofensywy, potrzebuje większej pomocy Zachodu, na przykład lotnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojsko wojna 2024 infografika TYLKO U NAS

Prof. Mirosław Nagielski: Sobieski zakładał, że jak padnie Wiedeń, padnie i Kraków

- Trzeba było podjąć decyzję: albo zawrzeć przymierze z Austrią wymierzone w Imperium Osmańskie, albo czekać na kolejne tureckie uderzenie. Jan III Sobieski uważał, że lepiej walczyć w porozumieniu z Habsburgami i państwami niemieckimi, gdyż pozostanie sam na sam z Turcją mogłoby się skończyć tragicznie - tak o okolicznościach odsieczy wiedeńskiej mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl historyk prof. Mirosław Nagielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Wiedeń Turcja Austria

NASZ WYWIAD Taktyka igłowa i samobójcze ataki. "Rosja jest w desperacji"

O desperacji Rosji świadczą obserwowane ostatnio ataki pododdziałów, które liczą 6-9 osób, bez wsparcia sprzętu wojskowego. Po tym przeżyje może jedna osoba, może dwie - przekazał portalowi polskieradio24.pl ukraiński pułkownik Serhij Hrabski. Ocenił, że Ukraina mogłaby przy wsparciu Zachodu odwrócić bieg wojny w ciągu kilku lat. Byłoby to wskazane, bo, jak dodał, Rosja nie dąży wcale do pokoju i każdy moment wykorzystuje na odnawianie zasobów. W ostatnim czasie wojskowi zauważyli też stosowanie przez Rosjan tzw. taktyki igłowej. Wojskowy wskazał też, że duży obszar Rosji to także jej słabość - chodzi m.in. o szlaki logistyczne dostaw wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Ukraina wojna na Ukrainie NATO

NASZ WYWIAD "Ojciec ani słowa nie mówił o powstaniu". Posłuchaj rozmowy z synem Tadeusza Bora-Komorowskiego

- W przeddzień wybuchu powstania ojciec przyszedł do mamy i powiedział: "Zakup trochę mleka dla małego, bo jutro wszystko się zaczyna i potrwa kilka dni" - mówił w rozmowie z portalem polskieradio.pl Adam Komorowski, syn komendanta głównego AK Tadeusza Bora-Komorowskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Powstanie Warszawskie Tadeusz Bór-Komorowski Armia Krajowa emigracja

NASZ WYWIAD Nowe żądania Putina. Po poprzednich ruszyła inwazja

- Putin nie tylko przypomina o potrzebie cofnięcia granic NATO do 1997 roku, ale idzie dalej, postuluje wycofanie zagranicznych oddziałów z Eurazji - powiedział portalowi polskieradio24.pl ukraiński deputowany Ołeh Dunda (Sługa Ludu). Dodał, że na te nowe żądania Moskwy niemal nie zwrócono uwagi. - NATO powinno dostrzec, że Rosji nie chodzi tylko o Ukrainę, i zacząć odpowiednio reagować - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2024 Rosja NATO USA Ukraina szczyt NATO Władimir Putin

NASZ WYWIAD Wojna w szarej strefie. "Rosja chce stąd wypchnąć NATO"

Rosja intensyfikuje w szarej strefie wrogie działania, także wojenne, i czyni tak nie tylko w regionie nadbałtyckim - przekazał polskieradio24.pl James Sherr, ekspert z Tallina. To np. zakłócanie GPS, niszczenie kabli, różnego rodzaju sabotaż. Jakie są cele? - Wyrwanie tego obszaru spod parasola NATO, upadek Sojuszu - uważa. Jego zdaniem powinien powstać specjalny komitet NATO ds. szarej strefy. W jego ocenie Zachód nie tyle nie wie co robić, czy też nie umie odpowiedzieć Rosji, co nie ma woli podjęcia ryzyka, a w tej sytuacji, jego zdaniem, to wskazane.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2024 Rosja Estonia Morze Bałtyckie NATO wojna hybrydowa gps

NASZ WYWIAD Kara śmierci za sabotaż Rosji? "ONZ chroni dowody zbrodni"

- Działania reżimu białoruskiego to zemsta na swoim narodzie. Przychodzi na myśl Lewiatan, potwór, który zjada własne dzieci - powiedziała portalowi polskieradio24.pl Anaïs Marin, Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. Białorusi. Przekazała, jakie są jej możliwości w zakresie oddziaływania na poprawę losu Białorusinów i że ma dla reżimu "niespodziankę" na koniec kadencji w ONZ. - Niestety sytuacja tam się pogarsza: ciągle ktoś "puka od spodu", przykładem jest rozszerzenie stosowania kary śmierci na Białorusi - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Białoruś granica Rosja prawa człowieka ONZ prawo