Polskie Radio
Section05

obligacje

"Koronaobligacje" PFR i BGK cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Kolejne miliardy złotych na walkę z wirusem

Pierwsza emisja "koronaobligacji PFR" zakończyła się sukcesem; popyt był wyższy od oczekiwanego. Fundusz uzyskał 16,3 mld zł na tarczę finansową. Z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego wyemitował 13 mln obligacji o wartości nominalnej po 1 tys. zł na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Obligacje są zabezpieczone gwarancją Skarbu Państwa.
Zobacz więcej na temat:  BGK tarcza antykryzysowa GOSPODARKA

Ujemne oprocentowanie obligacji odzwierciedla wiarygodność kredytową Polski

Ujemna rentowność wyemitowanych obligacji odzwierciedla poziom wiarygodności kredytowej Polski oraz zaufania inwestorów - przekazał resort finansów, komentując ostatnią emisję obligacji w formie private placemant. Dodano, że to już trzecia emisja takich obligacji o ujemnej rentowności. W dużym uproszczeniu oznacza to, że gdy ktoś pożycza Polsce pieniądze, jeszcze za to płaci, ponieważ suma, jaką musimy zwrócić, jest niższa niż wartość kredytu. Tym samym znaleźliśmy się w elitarnym gronie gospodarek, do którego od lat należą Szwajcarzy, Niemcy czy Japończycy.
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska

Polacy docenili obligacje Skarbu Państwa: za zyski i pewność

Jak wynika z najnowszych danych resortu finansów, czerwcowa sprzedaż obligacji detalicznych jest najlepsza w historii i osiągnęła wartość prawie 1,6 mld złotych. Według ekspertów, to nie tylko wynik „przebiegłości finansowej” Polaków – osiągających wyższe zyski z obligacji niż lokat bankowych, ale docenienie przez nich pewności, którą daje im inwestowanie w papiery Skarbu Państwa.
Zobacz więcej na temat:  NBP inwestycje oszczędzanie