Polskie Radio
Section05

Orlen

"Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji". Nowe technologie pomogą w dojściu do neutralności emisyjnej

Globalna emisja gazów cieplarnianych z paliw kopalnych do 2030 roku może zostać zredukowana nawet o 15 procent dzięki zastosowaniu narzędzi cyfrowych - ocenia PKN ORLEN w najnowszym raporcie pod tytułem "Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji". Gdy uwzględni się dodatkowo efekty pośrednie, takie jak proekologiczne decyzje konsumentów lub zmianę modeli biznesowych przedsiębiorstw, to ten efekt redukcyjny może sięgnąć nawet 35%. Zdaniem autorów raportu zastosowanie nowoczesnych technologii może znacznie przyspieszyć proces transformacji energetycznej, od której przecież nie uciekniemy. Dlatego PKN ORLEN, który chce być neutralny emisyjnie do 2050 roku, już teraz zaczyna wdrażać nowoczesne rozwiązania w swoich zakładach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka cyfryzacja PKN Orlen cyfryzacja biznesu

NASZ WYWIAD Robert Kubica: błędem byłoby zapatrzenie się w F1

Robert Kubica zostaje w Alfa Romeo Racing Orlen na sezon 2022. Polak nadal będzie pełnił rolę kierowcy rezerwowego Formuły 1 w ekipie z Hinwil. - Podtrzymujemy obecność Polski w świecie motorsportu. Oczywiście z punktu widzenia sportowego dla mnie najważniejsze jest ściganie - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Robert Kubica. 
Zobacz więcej na temat:  SPORT Moto sport sporty motorowe Formuła 1 Robert Kubica alfa romeo PKN Orlen NASZ WYWIAD

Wodór paliwem przyszłości? W pierwszej kolejności skorzysta z niego transport

Polska sukcesywnie rozwija elektromobilność, a na horyzoncie rysuje się już perspektywa wykorzystania w transporcie i energetyce wodoru. W przyjętej na początku tego miesiąca "Polskiej Strategii Wodorowej" rząd założył, że do 2030 roku w naszym kraju powstaną minimum 32 stacje jego tankowania i bunkrowania, uruchomionych też zostanie co najmniej 5 dolin wodorowych. Pod koniec tej dekady po polskich drogach ma jeździć nawet tysiąc autobusów napędzanych wodorem. To, że w strategii wspomniano o autobusach, to nie przypadek, bo właśnie branża transportowa będzie głównym odbiorcą tego przyszłościowego surowca.
Zobacz więcej na temat:  energetyka wodór POLSKA GOSPODARKA środowisko

Orlen stawia na zieloną energetykę. Koncern chce być liderem transformacji w regionie

Orlen chce być liderem transformacji energetycznej w Polsce, ale też w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej - deklarował jego prezes Daniel Obajtek. Za słowami poszły czyny, bo w tej dekadzie koncern zamierza nie tylko silnie rozwijać energetykę odnawialną, ale też wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Długofalowym celem jest dojście w 2050 roku do neutralności emisyjnej. Tylko w tej dekadzie Orlen na inwestycje w zrównoważony rozwój chce przeznaczyć kilkadziesiąt miliardów złotych.
Zobacz więcej na temat:  energetyka OZE POLSKA

Jazda na rezerwie – zagrożenie dla samochodu

Wielu kierowców odwiedzając stacje benzynowe, zostawia tam niewielkie, z góry ustalone kwoty. Jaki jest ich sekret? Jazda na rezerwie! Okazuje się, że ten zły nawyk może mieć bardzo bolesne konsekwencje dla ich samochodu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA paliwa POLSKA PKN Orlen społeczeństwo tankowanie finanse Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca kierowcy motoryzacja samochody samochód warsztat warsztaty naprawa naprawa samochodu

Najcenniejsi prezesi polskich firm. "Parkiet": szef KGHM, a potem długo, długo nikt

Według najnowszego raportu firmy Martis Consulting "Wycena polskich menedżerów", wartość dziesięciu najcenniejszych prezesów jest zdecydowanie wyższa niż rok temu. "Najmocniej statystykę podbija jedna osoba: Marcin Chludziński z KGHM. Przypada na niego aż 1,85 mld zł" - czytamy w dzienniku gospodarczym "Parkiet".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma prezes wycena firmy KGHM Polska Miedź LPP biznes