Polskie Radio
Section05

oszczędności

Eksperci: dane z gospodarki rozczarowują, ale jest nadzieja

Słabe dane o wzroście gospodarczym za ostatni kwartał minionego roku rozczarowują, choć trzeba pamiętać, że w pierwszym jego półroczu gospodarka notowała spadki. Widać zatem ożywienie przy stabilnym rynku pracy, a podwyżki wynagrodzeń czy to minimalnych czy w sferze budżetowej, a także waloryzacje rent i emerytów dają nadzieję na liczący się wzrost konsumpcji - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA waloryzacja emerytur konsument seniorzy wynagrodzenia zarobki

Obligacje mogą być dobrym aktywem w portfelu

Obligacja jest instrumentem finansowym o stałym dochodzie, który reprezentuje pożyczkę udzieloną przez inwestora pożyczkobiorcy (zazwyczaj korporacyjnemu lub rządowemu). Obligacja może być traktowana jako umowa pomiędzy stronami, która zawiera szczegóły dotyczące pożyczki i jej spłaty. Obligacje są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, gminy i rządy państw do finansowania projektów i operacji. Właściciele obligacji są posiadaczami długu, czyli wierzycielami emitenta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje Giełda obligacje inflacja

Eksperci: nasze PKB nadal będzie budowała konsumpcja

Polacy wprawdzie nauczyli się w pandemii i dobie podwyższonej inflacji racjonalizować nieco swoje wydatki, ale nadal ogromna grupa nie potrafi zarządzać domowymi finansami i sama to deklaruje. W efekcie kupujemy zbyt dużo, co podniesie poziom konsumpcji. A potrzebujemy inwestycji i to nie w samochody, ale w maszyny, urządzenia, oprogramowanie, w nowoczesne technologie - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska, wykładowca SGH i honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i dr Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsument inwestycje zakupy wydatki wynagrodzenia

Inflacja a oszczędności Polaków. Doganianie Zachodu trochę potrwa

W trendzie oszczędności Polaków rosną. Dane NBP o oszczędnościach gospodarstw domowych lokowanych w bankach wskazują na wzrost ze 148 mld PLN w 2000 r. do 1053 mld obecnie, tj. o 613 proc. Część zmian miała jednak wyłącznie charakter nominalny, tzn. wynikała z inflacji. Realna wartość oszczędności w okresie 2000-2023 wzrosła o 241 proc. - prawie dwukrotnie szybciej niż PKB Polski (ok. 125 proc.).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA inwestycje inflacja