Kakeibo - japońska sztuka oszczędzania pieniędzy. Na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 11:45
Kakeibo to metoda oszczędzania rozpowszechniona w Japonii. Sprawdzamy na czym polega, a pomaga nam w tym Ewelina, mieszkanka kraju Kwitnącej Wiśni.
Kakeibo - japońska sztuka oszczędzania pieniędzy polega na zapisywaniu i analizie swoich wydatków.
Kakeibo - japońska sztuka oszczędzania pieniędzy polega na zapisywaniu i analizie swoich wydatków.Foto: shutterstock/Africa Studio
  • Kakeibo to japońska sztuka oszczędzania pieniędzy. 
  • Rozpowszechniona została przez dziennikarkę pisma kobiecego Hani Motoko.
  • Metoda oparta jest na dokumentowaniu własnych dochodów i wydatków przy jednoczesnej uważnej ich analizie. 

Metoda Kakeibo została opracowana w roku 1904 przez dziennikarkę pisma kobiecego Hani Motoko, która podpowiadała, jak zarządzać domowym budżetem. Opisała ona, jak w prosty sposób, oparty na dokumentowaniu własnych dochodów i wydatków, z uwagą przyglądać się finansom osobistym. Przede wszystkim zaś, jak może ona pomóc w oszczędzaniu.

Kakeibo - z długopisem w ręku

- W Japonii najczęściej nadal to kobieta zarządza budżetem domowym. Każda pani domu ma specjalny notatnik. To jest organizer, który jest oparty o sztukę Kakeibo - mówi Ewelina, mieszkanka Japonii, autorka bloga "Zielona herbata z cukrem". - Są one dostępne w sprzedaży na przełomie roku i w nich zapisywane są wszystkie wydatki, które każda pani domu w danym dniu poczyniła. Potem na koniec dnia zazwyczaj są one analizowane.

Japonki w swoich kajetach zapisują nie tylko wydatki, ale również notują, na co chciałaby przeznaczyć pieniądze, tam także znajdują się informacje, jakie kwoty pieniędzy są przydzielane pozostałym członkom rodziny.

Na oszczędności kilka kont

Jak zaznacza rozmówczyni Weroniki Puszkar, Japończycy są znani z tego, że oszczędzają. W tym celu mają kilka kont. - Niekiedy są to konta dedykowane. Mój mąż od kiedy zaczął zarabiać, utworzył kilka kont. Jedno z nich było przeznaczone na przyszłą żonę - tłumaczy Ewelina. - Tam odkładał pieniądze na wydatki związane z randkami, zaręczynami i ze ślubem.

Zobacz także:

Analiza wydatków pomaga Japończykom w dysponowaniu finansami, a oszczędności przeznaczane są na różne cele - także te długofalowe. Japończycy mają więc oddzielne konto na edukację dla dzieci, ale także na swoją emeryturę, bo nie ufają swojemu systemowi emerytalnemu. Jest też konto na święta, przyjemności i inne pomniejsze wydatki.


"Oszczędzają bogaci - nam też się opłaci"

- Japońskie rodziny oszczędzają i bardzo dobrze planują swoje wydatki. Oszczędzają wszyscy, nawet bardzo bogate osoby. Czasem patrząc na nich, nigdy byś nie powiedziała, że te osoby posiadają duże pieniądze - podkreśla rozmówczyni Weroniki Puszkar.

- Niekiedy chodzą bardzo długo w starych, schodzonych rzeczach, Nie kupują niczego nowego, po czym okazuje się, że mają kilkadziesiąt milionów jenów na kontach - zaznacza Ewelina. - Jest to spójne z koncepcją, która mówi o tym, że nie powinniśmy marnotrawić zasobów. Powinniśmy wykorzystywać to, co nam służy. Nawet jeśli jest stare i już niemodne, to w dalszym ciągu powinniśmy o to dbać.


Posłuchaj
04:10 CZWORKA/Czwórka do piątej - kakeibo - oszczędzanie 05.01.2024.mp3 W Czwórce mówimy o Kakeibo - japońskiej sztuce oszczędzania pieniędzy (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Zofia Makaś, Anna Radkiewicz (studentki psychologii Uniwerstytet SWPS) 

Data emisji: 05.01.2024

Godzina emisji: 15.22

aw/ans/mgc

Czytaj także

Dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 15:18
Z badań wynika, że jedynie niespełna 1/4 Polaków odkłada na przyszłą emeryturę. Dużą częścią tej grupy są ludzie młodzi. Jakie mamy wymówki i jak się ich pozbyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Soft saving" - jak oszczędza pokolenie Z?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 11:13
"Soft saving" czyli "miękkie oszczędzanie" polega na odkładaniu mniejszych sum pieniędzy na przyszłość, a wykorzystywaniu finansów na obecne zachcianki, niekoniecznie najpotrzebniejsze. To inwestowanie w siebie tu i teraz - tak oszczędza pokolenie Z. 
rozwiń zwiń