Polskie Radio
Section05

PGNiG

Ogromny potencjał biogazu do zagospodarowania. PGNiG i Orlen Południe rozmawiają o wspólnej strategii

PGNiG i Orlen Południe rozmawiają o strategii wspólnej spółki, która ma działać na rynku biogazu. Przedmiotem tych ustaleń są założenia dotyczące liczby instalacji biogazowych i wolumenów produkcyjnych. Z analiz wynika, że pod potencjał wytwarzania biogazu w Polsce sięga kilku mld m3 rocznie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen wodór energetyka energia elektryczna

Niezależność energetyczna Polski. Obajtek: fuzje spowodują wzmocnienie Skarbu Państwa

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że fuzja spółki z Lotosem i utworzenie jednego koncernu, zapewni Polsce bezpieczeństwo w czasie transformacji energetycznej i wymuszonych nią zmian gospodarczych. Dodał, że proces przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen powinien się zakończyć na przełomie lipca i sierpnia tego roku, a przejęcie PGNiG - na przełomie września i października. Wskazał, że fuzje te "wzmocnią akcjonariat skarbu państwa w Orlenie", który obecnie wynosi około 27 procent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Daniel Obajtek PKN Orlen lotos

"Służą transformacji spółki i całej gospodarki". Wiceprezes PGNiG o wodorowych projektach

- W ramach programu wodorowego prowadzimy 8 przedsięwzięć, z których część jest mocno zaawansowana - poinformował w radiowej Jedynce Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG. Spółka otrzymała Nagrodę Gospodarczą Polskiego Radia za zajęcie 1. miejsca w kategorii "Firma Ekologiczna", za wodorowy program badawczy "Wodór - Czyste Paliwo dla Przyszłości".
Zobacz więcej na temat:  wodór energetyka paliwa GOSPODARKA

Завершился конкурс «Быть как Игнаций», организованный Фондом PGNIG им. Игнация Лукасевича

Ученики начальной школы из местности Вроцанка в Подкарпатском воеводстве стали главными лауреатами конкурса и научной программы «Быть как Игнаций», организованными Фондом PGNIG имени Игнация Лукасевича.
Zobacz więcej na temat: 

Migracja danych do nowego systemu. PGNiG uspokaja klientów, którzy nie otrzymali faktur w terminie

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny przypomniała, że osoby, które nie otrzymały faktur w terminie, nie poniosą żadnych dodatkowych opłat. Chodzi o mieszkańców kilku województw, w których zakończył się proces migracji danych klientów do Centralnego Systemu Bilingowego. To jeden z największych tego typu projektów realizowanych w branży energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  gaz POLSKA energetyka rachunki regiony GOSPODARKA

Położono stępkę pod gazowiec "Grażyna Gęsicka". Jednostka "Lech Kaczyński" została już zwodowana

W południowokoreańskiej stoczni położono stępkę pod budowę drugiego z zamówionych przez PGNiG statków do przewozu LNG, który będzie nosił imię "Grażyna Gęsicka". Wcześniej zwodowano jednostkę, która ma nosić imię "Lech Kaczyński" - poinformowało PGNiG. Oba gazowce wejdą do użytku w 2023 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny LNG bezpieczeństwo energetyczne transport

NASZ WYWIAD Nowe informacje ws. awarii samolotu w Kazachstanie. Kto jeszcze był na pokładzie?

Na pokładzie samolotu, który uległ zagadkowej awarii w Kazachstanie, był nie tylko prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, ale też prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak. Skąd jej obecność podczas negocjacji? - Można się spodziewać, że Polacy szukają porozumienia pakietowego z Kazachstanem, które wykracza poza umowę na ropę naftową - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PKN Orlen Daniel Obajtek Kazachstan energetyka GOSPODARKA bezpieczeństwo

PGNiG inwestuje w kopalnie ropy i gazu. Złoża będą eksploatowane 20 lat dłużej

PGNiG planuje zainwestować 700 mln zł w dwie największe instalacje wydobywcze ropy naftowej i gazu ziemnego w Lubiatowie i Dębnie. Wydobycie zostanie zwiększone, a funkcjonowanie tych kopalni zostanie przedłużone o 15-20 lat. W obu zakładach wydobywa się zarówno ropę jak i gaz, przy czym to ropa jest głównym produktem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka gaz ziemny ropa naftowa inwestycje

Terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej będzie większy. Minister klimatu: Polska jest po bezpiecznej stronie

- W związku z rosnącym zainteresowaniem Czech i Słowacji planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m3 gazu - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że Polska jest w stałym dialogu z Czechami i Słowacją, "by wypracować ostateczny model połączeń, ale też przygotować się do budowania połączeń z Ukrainą".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gaz LNG terminal Gdańsk ministerstwo klimatu infrastruktura