Polskie Radio
Section05
pr poleca

"Hejnalista". Reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

18 kwietnia 1926 roku o godz. 17.00 stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie rozpoczęła oficjalną emisję. Z głośników popłynęły historyczne słowa dziennikarki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". Jednym z charakterystycznych, stałych punktów codziennej anteny Programu 1 jest nadawanie hejnału z wieży mariackiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż radio Polskie Radio Kraków pr poleca Dorota Boniecka-Górny

Ratownictwo górskie w Polsce. "To są takie promyki" - reportaż Moniki Chrobak

Wśród celów statutowych Fundacji GOPR znajduje się nie tylko rozwój ratownictwa górskiego w Polsce, ale również wszechstronna pomoc ratownikom GOPR i ich rodzinom w każdej trudnej sytuacji życiowej. Obecnie fundacja wspiera m.in. leczenie córki ratownika Roberta Dziedziny z Piwnicznej-Zdroju. 14-letnia dziewczynka przez połowę swojego życia zmaga się z nieuleczalną chorobą. 
Zobacz więcej na temat:  Fundacja GOPR reportaż reportaż w Jedynce Monika Chrobak ratownik górski choroba pr poleca

Wojenna trauma przekazywana z pokolenia na pokolenie. Słuchowisko "Wnuczki wojny"

"Wnuczki wojny" to historia kobiet, które nieświadomie przekazują sobie wojenną traumę, pozostawiającą głębokie blizny w psychice nawet tych bohaterek, które nie doznały cierpień bezpośrednio. To opowieść o wyniszczającym doświadczeniu wojny jako zjawisku uniwersalnym, niemającym narodowości. 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Katarzyna Łęcka Andrzej Brzoska Beata Jankowska Renata Baszun Aleksandra Justa Zuzanna Bernat Wiktoria Gorodeckaja Barbara Szamborska pr poleca

Niezapomniany smak świeżego chleba z dzieciństwa. Reportaż "Zakwas szczęśliwy" Jakuba Tarki

Wśród wspomnień z dzieciństwa wiele osób wymienia zapach i smak chleba. Niegdyś Polska słynęła z dobrego pieczywa i małych lokalnych piekarni, do których można było trafić po zapachu. Niestety, przez ostatnie dziesięciolecia pracę wprawnych rąk zastąpiły maszyny, a mistrzów piekarnictwa – wielcy sieciowi producenci chleba. Lokalne piekarnie, by sprostać konkurencji i przetrwać, też mocno obniżyły standardy i jakość.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jakub Tarka Trójka chleb pieczywo pieczenie chleba pr poleca

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Reportaż Małgorzaty Furgi (Polskie Radio Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak pr poleca Małgorzata Furga zdrowie zdrowie dziecka autyzm choroba

"Rózia". Nowe słuchowisko Rafała Wojasińskiego w radiowej Jedynce

"Rózia" to najnowsze słuchowisko Rafała Wojasińskiego. Tytułowa bohaterka to tajemnicza kobieta, która prezentuje bardzo oryginalną filozofię życiową. Jest stałą bywalczynią restauracji gminnej spółdzielni gdzieś na odludziu. Do restauracji przybywa nie mniej tajemniczy gość, który wdaje się w swoistą dyskusję z Rózią. Poznajemy też barmankę i mieszkańca okolic. W roli tytułowej Lidia Sadowa. Towarzyszą jej Jacek Braciak, Ewa Konstancja Bułhak oraz Adam Woronowicz. Wszystko w zaskakującej reżyserii Waldemara Modestowicza.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Rafał Wojasiński Lidia Sadowa Jacek Braciak Ewa Konstancja Bułhak Adam Woronowicz Waldemar Modestowicz pr poleca

Prokuratorskie śledztwo ws. radiopasji dzieciaków z podwórka. Nagradzany reportaż sprzed ćwierć wieku

"Zawód na czasie": reportaż z 1999 roku autorstwa Marii Blimel i Wandy Wasilewskiej. Bohaterem jest 11-letni wówczas Tomek Puchalski z Gniezna. Pasjonujący się radiem chłopiec nadawał na żywo program dla matki i sąsiadów. Ponieważ było to nielegalne, sprawą zajął się prokurator... Reportaż dostał nagrodę Premios Ondas w Barcelonie w 1999 roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż pr poleca radio Gniezno Maria Blimel Wanda Wasilewska prokuratura Trójka

Krystyna Bochenek – kobieta renesansu z radiem w sercu [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– Radio jest moją największą miłością zawodową i tak już zostanie – mówi w reportażu "Krystyna" jego bohaterka, Krystyna Bochenek. Audycja została wyemitowana w Trójce 10 kwietnia 2024 roku, w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęła była wicemarszałkini Senatu RP.
Zobacz więcej na temat:  Krystyna Bochenek Anna Dudzińska Anna Sekudewicz Trójka pr poleca katastrofa smoleńska

Jak znaleźć męża w realu, bez pomocy portali randkowych? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Niegdyś funkcjonowały instytucje służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy choćby wścibskie ciotki. Dziś rekordy popularności biją programy telewizyjne, podczas których można wybrać sobie partnera na oczach milionów widzów…
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA Podlasie małżeństwo miłość portal społecznościowy internet telewizja reportaż pr poleca

"Odór niezgody". Reportaż Urszuli Żółtowskiej i Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Od kilku miesięcy w Pasłęku trwa gorący spór o biometanownię. Lokalny przedsiębiorca, właściciel firmy "Torfex", chce wybudować zakład, który odpowie na współczesne wyzwania ekologii. Będzie wytwarzał biometan, a co za tym idzie - dostarczy tani prąd czy biopaliwa, pochodzące z rozkładu odpadów. 
Zobacz więcej na temat:  Urszula Żółtowska-Tomaszewska Antoni Rokicki reportaż Pasłęk pr poleca

Życie w sąsiedztwie byłego obozu koncentracyjnego. Reportaż Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin)

Obóz na Majdanku to trudny spadek, a jego muzeum to kłopotliwe sąsiedztwo. Jak się do niego odnosić? Czy możliwe jest pogodzenie żywej pamięci o strasznej historii tego miejsca z poczuciem sąsiedztwa i przynależności? Takie pytania stawia sobie Anna Augustowska, studentka kierunku sztuki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak Katarzyna Michalak Majdanek historia Polski pr poleca II wojna światowa Lublin

Urodziny Nowej Trójki. Jak stare mieszało się z nowym?

Program 3 Polskiego Radia ma już 62 lata. Jednym z elementów świętowania był reportaż "Moment przyjścia" przygotowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Tę historię o roku 1962 i atmosferze czasów, w jakich rodziła się radiowa Trójka przypomnieliśmy w poniedziałkowym Klubie  Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Studio Reportażu i Dokumentu pr poleca Bartosz Panek Jakub Tarka Adam Bogoryja-Zakrzewski Joanna Bogusławska Aleksandra Dobieszewska Paweł Pawlica