Polskie Radio
Section05

reforma sądownictwa

"Nowa KRS będzie powołana wbrew konstytucji"

- Nie chcę kandydować do Krajowej Rady Sądownictwa naznaczonej grzechem pierworodnym. Myślę jak większość sędziów w kraju, że nowa KRS będzie powołana wbrew konstytucji. Rada to organ, który składa się z wielu podmiotów – spór idzie o to, czy konstytucja pozwala posłom wybierać więcej niż czterech członków KRS. Moim zdaniem nie – mówił w audycji Jakim Prawem rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa Waldemar Żurek krs

RPO: ustawodawca nie może zmieniać konstytucji ustawami

- To konstytucja, którą wszyscy zatwierdzili w referendum, stwierdziła jak będzie ukształtowana Krajowa Rada Sądownictwa. Ustawodawca nie może zmieniać konstytucji ustawami, korzystając z większości parlamentarnej. Obserwujemy obecnie wypaczanie konstytucji. Doszło do tego, że do Trybunału Konstytucyjnego są zgłaszani regularni członkowie partii politycznych. Cały czas mamy w Trybunale Konstytucyjnym są osoby, które w nim zasiadają, a nie mają do tego prawa – mówił w audycji 24 Pytania rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.
Zobacz więcej na temat:  Krajowa Rada Sądownictwa RPO krs Adam Bodnar

„Prowadzenie pracy naukowej nie zawsze oznacza, że jest się dobrym sędzią”

- Sędzia Sądu Najwyższego, a zwłaszcza I prezes, powinien odbyć długą i męczącą drogę poprzez różne szczeble kariery. Nie wiążę tego tylko z możliwością bycia sędzia. Przez tę drogę rozumiem rozstrzyganie i prowadzenie spraw obywateli. Wydawanie wyroków to obowiązek ciągłej rozwagi, namysłu i wypowiadania opinii ugruntowanych. Sędzia nie może się wahać i prezentować w tej samej kwestii różnych poglądów – mówiła była minister sprawiedliwości Barbara Piwnik.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy

"Środowisko sędziowskie nie przecięło więzów z PRL"

Sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi w podjętych uchwałach zaapelowali do wszystkich sędziów orzekających w nim oraz podległych sądach rejonowych o niekandydowanie do Krajowej Rady Sądownictwa w trybie przewidzianym nową ustawą, a także niepodpisywanie list poparcia dla kandydatów do KRS. O reformie wymiaru sprawiedliwości mówili w audycji Debata Poranka Eliza Olczyk („Wprost”) i Ryszard Gromadzki (TV Republika).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Krajowa Rada Sądownictwa Waldemar Żurek Eliza Olczyk

"Jestem zwierzyną łowną, wcześniej była nią Polska"

Szef grupy liberałów w europarlamencie Guy Verhofstadt skrytykował na sesji plenarnej wiceszefa PE Ryszarda Czarneckiego (PiS) „za skandaliczne zachowanie” i za to, że nie wykorzystał okazji, by przemawiając w Strasburgu, przeprosić europosłankę PO Różę Thun. O krytycznych głosach wobec siebie Ryszard Czarnecki mówił w audycji 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Unia Europejska Komisja Europejska Frans Timmermans Strasburg Prawo i Sprawiedliwość POLSKA

Kukiz’15 przedstawi projekt dotyczący sędziów pokoju

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka zapowiedział w Polskim Radiu, że klub Kukiz'15 „prawdopodobnie” w tym tygodniu przedstawi propozycje dotyczące powołania sędziów pokoju. Dodał, że „jest dobra wola ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości”, żeby pomyśleć nad taką inicjatywą. W PR24 rozmowa z Bartoszem Pilitowskim z Fundacji Court Watch Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Tyszka Kukiz'15 sądownictwo

"Artykuł 7 to test sojuszy. Pokaże na kogo możemy liczyć"

Bułgaria, kierująca pracami Unii liczy na to, że Polska porozumie się z Komisją Europejską. To - jak mówią władze w Sofii - pozwoli uniknąć głosowania nad wnioskiem, który miałby stwierdzić zagrożenie dla praworządności w Polsce. Do poparcia art. 7 potrzeba zgody 22 państw. O ewentualnym poparciu Bułgarii ws. art. 7 mówili Debacie Dnia Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”), Tomasz Pietryga („Rzeczpospolita”) i Michał Wróblewski („Fakt”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Bułgaria Komisja Europejska Unia Europejska

„Sam fakt, że doszło do spotkania, jest przełomem”

Premier Mateusz Morawiecki i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wydali wspólne oświadczenie, w którym informują, że spotkają się ponownie, by kontynuować dyskusję ws. praworządności. Jak zaznaczyli, ma ona przynieść postępy do końca lutego. – To bardzo ważna deklaracja – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Jean Claude-Juncker Unia Europejska Komisja Europejska Piotr Wawrzyk

Szef PISM: KE chce poszerzyć zakres swojej władzy w UE

– Dyskutujemy o pewnego rodzaju aspiracjach politycznych Komisji Europejskiej, która chce poszerzyć zakres swojej władzy w Unii Europejskiej – mówił w Polskim Radiu 24 dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ekspert na naszej antenie odniósł się do uruchomionej wobec Polski procedury, w ramach art. 7 ust. 1 traktatu unijnego.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Dębski Komisja Europejska Unia Europejska POLSKA

„W UE brakuje symetrii w traktowaniu różnych państw”

Reforma wymiaru sprawiedliwości i kryzys migracyjny. To niektóre tematy spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem komisji europejskiej Jean-Claudem Junckerem i jego zastępcą, Fransem Timmermansem. Po stronie polskiej w rozmowie uczestniczył także wiceminister spraw zagranicznych, Konrad Szymański. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 komentarz Olgi Doleśniak-Harczuk z Gazety Polskiej i Łukasza Warzechy z Do Rzeczy i PR24.
Zobacz więcej na temat:  Jean-Claude Juncker Unia Europejska Mateusz Morawiecki Komisja Europejska

Mateusz Morawiecki spotka się z szefem Komisji Europejskiej

Różne są opinie europosłów na temat planowanej na godz. 20.00 w Brukseli kolacji polskiego premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Deputowany PiS Ryszard Legutko nie wierzy w zmianę nastawienia Brukseli, europoseł PO Janusz Lewandowski nie liczy na zmianę kierunku polskiej polityki.W Polskim Radiu 24 wizytę premiera zapowiadała Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Jean Claude-Juncker Komisja Europejska Janusz Lewandowski Ryszard Legutko Beata Płomecka Unia Europejska

Księga na stulecie SN. "Nikogo się nie piętnuje"

W związku z obchodami stulecia Sądu Najwyższego, ukazała się księga pamiątkowa „Prezesi, sędziowie i prokuratorzy Sądu Najwyższego” autorstwa Arkadiusza Berezy, prawnika. Jak komentował w Kulisach Spraw Maciej Marosz, dziennikarz „Gazety Polskiej” i autor książki „Resortowe togi”, w opracowaniu zabrakło m.in. wyraźnego rozróżnienia okresów działalności SN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Jerzy Jachowicz sądownictwo