Polskie Radio
Section05

reforma sądownictwa

Rzecznik PO o sprawie Gawłowskiego: odgrzewany kotlet

- Jeżeli wniosek o uchylenie immunitetu jest taki, jak podaje prasa, to wygląda na to, że to są odgrzewane kotlety, dawno wyjaśnione kwestie (…). W odróżnieniu od PiS-u, w Platformie zawsze funkcjonowały bardzo wysokie standardy i ludzie z zarzutami nie pełnili wysokich funkcji państwowych - mówił na antenie radiowej Jedynki Jan Grabiec, rzecznik PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Platforma Obywatelska Jan Grabiec Komisja Europejska Elżbieta Bieńkowska Sąd Najwyższy korupcja

"Stanowisko sędziego powinno być koroną zawodów prawniczych"

- Bardzo dobrze, że skargi nadzwyczajnej może dokonać prokurator generalny, ale uważam, że ta skarga zamknie się znowu w małej przepustowości. Chcieliśmy, by posłowie mogli wnosić skargę nadzwyczajną podczas obrad komisji, które są nagrywane, by nie było podejrzeń o kolesiostwo – mówił w audycji Jakim Prawem poseł Kukiz’15 Jerzy Jachnik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy

"Szkoda, że dekomunizacja w sądach nie nadeszła wcześniej"

„Można powiedzieć, że w momencie podpisania ustaw o SN i KRS skończył się w Polsce komunizm, bo wymiar sprawiedliwości wyszedł z tego okresu de facto bez zmian” - powiedział w środę w radiowej Jedynce szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że KE nie ma prawa ingerować w polski wymiar sprawiedliwości. O reformie sądownictwa mówili w audycji Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”) i Bogumił Kolmasiak (publicysta i aktywista).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy

"Przez 8 lat rządów PO Polska była państwem drenowanym"

– Przez 8 lat rządów PO Polska była państwem drenowanym. Teraz cieszymy się z tego, że mamy ogromny wzrost gospodarczy, że spada bezrobocie i że przybywa inwestycji zagranicznych. To nie bierze się z powietrza. (...) Pieniądze, którymi w tej chwili dzielimy się z obywatelami, kiedyś wypływały z Polski. Istniały, ale ktoś inny je otrzymywał – mówił na antenie radiowej Trójki Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Karol Karski Prawo i Sprawiedliwość Paweł Lisicki Komisja Europejska Platforma Obywatelska Trójka

Sprawa Noakowskiego 16. Kto ponosi odpowiedzialność?

W piątek komisja weryfikacyjna zdecydowała o nałożeniu kary na beneficjentów decyzji reprywatyzacyjnej ws. Noakowskiego 16, wśród których znajduje się mąż obecnej prezydent Warszawy. Komentujący sprawę politycy zgadzali się z tym, że w tej kwestii popełniono wiele błędów, ale nie doszli do porozumienia co do tego, kto ponosi odpowiedzialność za warszawską reprywatyzację. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Jarosław Kalinowski Piotr Apel Monika Rosa Jarosław Sellin Andrzej Halicki Krzysztof Łapiński reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna Andrzej Duda

„Jest duże ryzyko, że procedura z art. 7 zostanie uruchomiona”

W przypadku decyzji o uruchomieniu procedury z art. 7, punktem granicznym będzie głosowanie państw Unii nad tym, czy art. 7 powinien zostać wobec Polski zastosowany. By procedura została uruchomiona, potrzebny jest głos 22 państw. To oznacza, że potrzebna jest koalicja 7 państw, by skutecznie to zablokować. O tym, czy polskiej dyplomacji uda się zebrać tyle państw by zapobiec uruchomieniu procedury, mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Komisja Europejska

„Sprawa może nam zaszkodzić w przyszłości”

– Procedura, którą rozpoczyna Komisja Europejska wobec Polski, nie ma większego związku z reformą sądownictwa. To kwestia m.in. podejścia Warszawy do unijnej polityki migracyjnej – komentował w Debacie Dnia Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego. W Polskim Radiu 24 o sprawie uruchomienia art. 7 unijnego traktatu względem naszego kraju mówił również Grzegorz Łaguna z Superstacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Unia Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej

"Wniosek KE ws. Polski to test dla Grupy Wyszehradzkiej"

- Wysłany przez KE wniosek o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce to test dla państw Grupy Wyszehradzkiej. Oczekiwałbym, by nie tylko Węgry, ale także Czechy i Słowacja zagłosowały za Polską. O Węgry jestem bowiem spokojny. Zbyt dużo było deklaracji, zbyt poważna jest to sprawa – powiedział Krzysztof Świątek z Polskiego Radia 24. O rozpoczęciu procedury z art. 7 unijnego traktatu mówili także europeiści prof. Tomasz Grosse (UW), dr hab. Piotr Wawrzyk (UW) i dr Lech Jańczuk (KUL), politolog dr Andrzej Anusz, a także ekspert ds. międzynarodowych Wojciech Przybylski (red. nacz. "Res Publiki Nowej").
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Frans Timmermans Trybunał Konstytucyjny Andrzej Anusz Piotr Wawrzyk

Andrzej Duda: zdecydowałem podpisać ustawy o SN i KRS

- Wprowadzamy w Polsce bardzo dobre rozwiązania, które będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości, ludzie odzyskają wiarę w sprawiedliwość, polskie sądy i wymiar sprawiedliwości; sędziowie nie są nadzwyczajną kastą - powiedział prezydent Andrzej Duda. Poinformował, że podjął decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawy o Sądzie Najwyższym.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej Andrzej Duda

Poznaj sędziego. Kto sprawuje władzę sądowniczą

Profile sędziów dostępne dla petentów wraz z informacją o tym, w jakich sprawach orzekali oraz jaka była ich ścieżka kariery – z takim pomysłem wystąpiła Fundacja Court Watch. Czy projekt jest możliwy do zrealizowania i jakie rezultaty mógłby przynieść? Gościem audycji Jakim Prawem był Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prawo sądownictwo Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro