Polskie Radio
Section05

reforma sądownictwa

Ustawy o sądach. "Ważny moment w polskiej polityce"

Sejm zaczął w środę I czytanie prezydenckiego projektu noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Ustawa o KRS zakłada m.in wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów, a w przypadku klinczu, poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. O pracach Sejmu nad ustawami mówili w audycji Północ-Południe Roman Mańka (Fundacja Fibre) i Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa Andrzej Duda prezydent

Pierwsze czytanie ustaw reformujących sądownictwo

- Nie ma w tym sposobie procedowania nic nadzwyczajnego. Dziś rozpoczyna się pierwsze czytanie, w przyszłym zapewne prace rozpocznie komisja sprawiedliwości - mówił o reformie sądownictwa na antenie radiowej Trójki Bartłomiej Wróblewski (PiS). - Nie spotkałem się w historii Polski po 1989 roku z takim trybem bez trybu - stwierdził Borys Budka (PO). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Bartłomiej Wróblewski Borys Budka krs Sąd Najwyższy

KRS zaprasza na protest przeciwko reformie sądownictwa

KRS na swojej stronie internetowej opublikowała komunikat, w którym namawia do uczestnictwa w proteście przeciw reformie sądownictwa. "Projekty tych ustaw spotkały się z krytyką Krajowej Rady Sądownictwa, stowarzyszeń sędziowskich, ale także środowisk prawniczych, ekspertów, pracowników naukowych i wielu organizacji obywatelskich" - pisze Krajowa Rada na swojej stronie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA krs Sebastian Kaleta Borys Budka

Ustawy o KRS i SN w Sejmie. Reforma do końca roku

Sejm zajmie się dziś prezydenckimi ustawami dotyczącymi Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Za włączeniem ustaw do porządku dziennego zagłosowało 255 posłów, a 168 było przeciw. – Obie strony, obóz rządzący i prezydent, mając świadomość upływu czasu, dołożą wszelkich starań, by sprawę dokończyć – komentował w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa Cezary Krysztopa Sąd Najwyższy krs

"Zmiana na stanowisku premiera umocni pozycję Beaty Szydło"

- Jeśli będzie zmiana na stanowisku premiera, premier Beata Szydło po 2 latach odejdzie jako polityk niezgrany. W szeregach PiS będzie miała jeszcze duże możliwości polityczne – powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. Odniósł się też m.in. do zapowiedzi Grzegorza Schetyny dotyczącej wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu a także reformy sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcja rządu rząd Beaty Szydło Andrzej Anusz Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska

Reforma sądownictwa. Nadal jest kłopot?

"Nie zgadzałem się na hegemonię prokuratura generalnego i ministra sprawiedliwości nad Sądem Najwyższym. Nie zgadzałem się także na to, by sędziowie mogli być wybierani do Krajowej Rady Sądownictwa zwykłą większością głosów w parlamencie" – powiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej prezydent Andrzej Duda. Jego słowa skomentował w audycji Gorący Temat mec. Adam Tomczyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy krs

KRS ponownie rozpatruje sprawę asesorów. Komentarz sędzi Barbary Piwnik

KRS podjęła decyzję o podjęciu obowiązków przez 252 spośród 265 mianowanych asesorów sądowych, których powołaniu Rada sprzeciwiła się pod koniec października. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro komentując zmianę decyzji przez KRS powiedział, że to "obnaża całkowitą kompromitację Krajowej Rady Sądownictwa". O uzasadnieniu decyzji KRS i trudnym prawniczym języku, mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik.
Zobacz więcej na temat:  krs sądownictwo prawo Krajowa Rada Sądownictwa