Polskie Radio
Section05

regiony

Fundacja Pro-Prawo do Życia walczy o przeprowadzenie kampanii. Stołeczny ratusz odwołał się po przegranej w sądzie

Fundacja Pro-Prawo do Życia walczy o możliwość przeprowadzenia kampanii informacyjnej na temat tak zwanej edukacji seksualnej oraz konsekwencji homoseksualnego stylu życia. Zaplanowała ją na przyszły tydzień przy warszawskim ratuszu. Jak przekazał Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro-Prawo do Życia, ratusz odwołał się po czwartkowej przegranej w sądzie. Sąd uchylił zakaz wydany przez prezydenta Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa aborcja mazowieckie

Trzaskowski boi się koronawirusa? Politycy PiS chcą stacjonarnych obrad. Mówią o "absurdalnym zarządzeniu" PO

Sesje warszawskiej rady miasta wciąż odbywają się w trybie zdalnym. To decyzja przewodniczącej tego gremium, Ewy Malinowskiej-Grupińskiej z PO, która tłumaczy się względami epidemicznymi i bezpieczeństwem radnych. Tymczasem jeszcze niedawno Rafał Trzaskowski brał udział w Strajkach Kobiet a teraz organizuje Campus Polska. Niekonsekwencje opozycji wytykają politycy PiS, którzy uważają, że obecna sytuacja w radzie jest absurdalna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mazowieckie Warszawa Błażej Poboży Platforma Obywatelska koronawirus

TYLKO U NAS Warszawa wyburza klub Pogłos i zachęca deweloperów do zakupu działki. Jan Śpiewak: to barbarzyństwo

Unikatowy warszawski Klub Muzyczny Pogłos zniknął z mapy kulturalnej stolicy. Budynek zburzono, a działka trafiła na sprzedaż. Teraz miasto zachęca deweloperów do jej zakupu, podkreślając, że Warszawa ma "bogatą ofertę kulturalną". - Władze stolicy zachowują się jak barbarzyńcy - skomentował dla portalu PolskieRadio24.pl aktywista miejski Jan Śpiewak. Jak dodał, pojawi się tam kolejna "świątynia zysku".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Warszawa mazowieckie Rafał Trzaskowski KULTURA Jan Śpiewak deweloper

PROGNOZA POGODY Prawdziwa polska złota jesień na koniec tygodnia. Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni

Z informacji przekazanych przez IMGW wynika, że Europa północna i krańce południowo-wschodnie kontynentu obejmują układy niżowe z frontami atmosferycznymi. Jednak pozostały obszar jest w zasięgu układów wyżowych. Polska pozostaje pod wpływem wyżu z centrum nad Białorusią, ale pod koniec dnia, od zachodu, nasunie się płytka zatoka, związana z niżem znad Morza Norweskiego. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogoda prognoza pogody prognoza IMGW społeczeństwo

Władze Gdańska wyrzucają pieniądze w błoto? Radni PiS wytykają milionowe straty i mówią o oszczędzaniu

- Oszczędności należy rozpocząć od rozrośniętego dworu władz miasta, a nie oszczędzać na komunikacji miejskiej czy oświetleniu - mówił radny Przemysław Majewski. Odniósł się tym samym do zapowiedzi Aleksandry Dulkiewicz dotyczącej ogłoszenia planu oszczędności w mieście. - Promocja, marketing i nieprawidłowe zamówienia - to według radnych PiS działania władz Gdańska, które przynoszą dziś milionowe straty i które należy ograniczyć.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka samorząd Gdańsk pomorskie Aleksandra Dulkiewicz

"10 ważnych pytań" posłów PiS do Trzaskowskiego. Chodzi o awarię "Czajki"

Jak poinformowali w mediach społecznościowych posłowie Prawa i Sprawiedliwości - Wojciech Zubowski oraz Jarosław Krajewski - wystosowali oni dokument skierowany do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Pismo zawiera zapytania o szczegóły budowy oraz eksploatację kolektora transportującego ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do Oczyszczalni Ścieków "Czajka".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA awaria w oczyszczalni Czajka Warszawa Rafał Trzaskowski Najwyższa Izba Kontroli Jarosław Krajewski

GDDKiA: po zniesieniu ograniczenia tonażowego na POW ruch ciężarówek wzrósł o niespełna 10 proc.

- Do końca roku ciężarówki będą mogły jeździć Południową Obwodnicą Warszawy pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska. Dzięki temu będą mogły przejechać całą S2 przez Warszawę - poinformowała rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.
Zobacz więcej na temat:  tunel GOSPODARKA infrastruktura inwestycje kierowcy drogi Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca Warszawa POLSKA społeczeństwo GDDKiA

"Wyjątkowo tragiczne miejsce". IPN zakończył pierwszy etap prac poszukiwawczych wokół willi Jasny Dom w Warszawie

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończył pierwszy etap prac poszukiwawczych przy willi Jasny Dom w Warszawie. W 1945 r. swoją siedzibę miał tam Główny Zarząd Informacji Wojska Polskiego, gdzie więziono i represjonowano ponad tysiąc osób. Dotychczas nie odnaleziono miejsc pochówku zmarłych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN II wojna światowa zbrodnie wojenne historia Polski mazowieckie Warszawa

Warszawskie urzędy pod lupą NIK? Poseł PiS wnioskuje o kontrolę w związku z nadużyciami finansowymi

- W tym tygodniu zamierzam złożyć wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę operacji finansowych w urzędach podległych prezydentowi Warszawy - zapowiedział poseł PiS Paweł Lisiecki. Jednocześnie wyliczył ostanie afery finansowe w stołecznych urzędach. Chodzi m.in o zatrzymanie 7 osób w związku z podejrzeniem korupcji w Zarządzie Praskich Terenów Publicznych.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mazowsze Warszawa Paweł Lisiecki Najwyższa Izba Kontroli korupcja mazowieckie

Próba wpływania na dziennikarzy? Zaskakujący telefon z małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego

Redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego" odczytuje telefon z małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego jako próbę wpływania na treść publikacji dzienników. Wojciech Mucha przekazał, że urzędniczka z małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w rozmowie indagowała go w sprawie pytań, zadanych urzędowi przez redakcje oraz zasadności jednego z opublikowanych felietonów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dziennikarstwo samorząd samoloty wycieczka małopolskie

TYLKO U NAS Wywrotka łodzi z turystami w Gdańsku. Wiemy, co mogło doprowadzić do tragedii

Cztery osoby, w tym kobieta w ciąży, zginęły w wypadku tzw. galara, czyli płaskodennej łodzi turystycznej. Do tragedii doszło na Martwej Wiśle, gdy łódź przepływała obok cumującego do kei, z pomocą holowników, statku. Zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym usłyszał sternik. Jednostka mogła zabrać maksymalnie 12 osób, a było ich na niej 14. Prezes Zarządu Żeglugi Gdańskiej, Jerzy Latała, uważa, że przyczyną tragedii "był brak szacunku do żywiołu, jakim jest woda, i zbyt duża liczba pasażerów".
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Wisła wypadek pomorskie POLSKA żeglarstwo