Polskie Radio
Section05

reportaż

"Przywrócić pamięć" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Elżbieta Ficowska (Bieta) urodziła się 5 stycznia 1942 roku w getcie warszawskim. Jest najmłodszym dzieckiem ocalonym z getta dzięki ludziom związanym z Ireną Sendlerową. Miała 6 miesięcy kiedy została wywieziona w drewnianej skrzynce, w której znalazła się również srebrna łyżeczka z wygrawerowanym imieniem "Elżunia" i datą urodzenia. Jej rodzice i dziadkowie zostali za murami. Zginęli. Elżbieta została ochrzczona, a o swoich żydowskich korzeniach dowiedziała się w liceum. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu

W cieniu migracyjnego kryzysu. "W jednym lesie" - reportaż Bartosza Panka

O roli dokumentalistów wobec kryzysu na polsko – białoruskiej granicy. Czy reportażysta może w ogóle opisywać świat inaczej niż z perspektywy człowieka? Z pozycji jednostkowego nieszczęścia wobec kryzysu migracyjnego, który dotyka wszystkich - pomagających, pilnujących porządku, mieszkańców Podlasia a przede wszystkim imigrantów, czyli ludzi w drodze. Reportaż Bartosza Panka "W jednym lesie” to trzy równoległe opowieści w cieniu kryzysu migracyjnego, wojny i stref buforowych.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Bartosz Panek

Z Białegostoku do morza - reportaż Joanny Sikory z Radia Białystok

Dwóch miłośników żeglarstwa postanowiło przepłynąć niewielkim jachtem trasę z Białegostoku aż do… Morza Bałtyckiego. O swojej "podróży życia", która jest spełnieniem marzeń z dzieciństwa, Bartosz Gustak i Andrzej Talipski opowiedzieli w reportażu Joanny Sikory "Morze marzeń". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Morze Bałtyckie jacht Joanna Sikora Węgorzewo Białystok jezioro rzeka podróże Mazury żeglarze pr poleca

Z Limanowej na operowe sceny całego świata – premierowy reportaż Moniki Chrobak

Śpiewaczka operowa Jadwiga Postrożna od zawsze chciała zostać wielką artystką. Jej marzenie spełniło się dzięki ciężkiej pracy i wielkiej determinacji, gdyż droga na scenę wymagała od niej wielu wyrzeczeń i poświęceń. Ostatecznie jednak dopięła swego i została śpiewaczką operową. Obecnie jest związana m.in. z Operą Wrocławską i teatrem w Magdeburgu. Była wielokrotnie nagradzana na konkursach międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Postrożna Trójka Monika Chrobak MUZYKA śpiew opera Limanowa Opera Wrocławska Krynica-Zdrój Jan Kiepura pr poleca

Audycja z cyklu: Co jest na tej taśmie. Tym razem dwa reportaże - "Majtki pana radnego" oraz "Kolczyki Papuszy”

Poprzez reportaż można pokazać człowieka i rzeczywistość nas otaczającą. Audycja prezentuje wybitne archiwalne reportaże i dokumenty uzupełnione o rozmowę z autorami, specjalistami, czy bliskimi bohaterów reportaży. Zapraszamy na dwa reportaże jednej autorki – Ireny Linkiewicz z Radia Zachód. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu i Dokumentu Dorota Boniecka-Górny Irena Linkiewicz

Sąsiedzki konflikt c.d. "Krowa w prokuraturze" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Zapraszamy na kolejny odcinek radiowego serialu o konflikcie sąsiedzkim na jednej z polskich wsi. Konflikt o krowy, które... śmierdzą ... sąsiadkom hodowców bydła we wsi Czadrów pod Karkonoszami. Istotne w tym sporze jest to, że sąsiadki przeprowadziły się obok hodowców, gdy ich gospodarstwo już istniało.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce Studio Reportażu i Dokumentu Adam Bogoryja-Zakrzewski

To, co odebrano z dnia na dzień – reportaż Bartosza Panka z granicy polsko-białoruskiej

Życie we wschodniej Polsce, przy granicy z Białorusią w ostatnich latach bardzo się zmieniło. Ciche i niemal zapomniane tereny zamieniły się w obszar będący niemal w stanie wojny. Liczne próby nielegalnego przekraczania granicy i napięta sytuacja w strefie przygranicznej mocno odbijają się na codziennym życiu tamtejszych mieszkańców. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska Bartosz Panek granica Białoruś wojna hybrydowa konflikty międzynarodowe pr poleca

Janusz Deblessem rozpoczyna pracę w Studiu Reportażu i Dokumentu

Janusz Deblessem to doświadczony autor, redaktor i mentor. Jest współtwórcą sukcesów Polskiego Radia w dziedzinie dokumentu artystycznego. Swoimi umiejętnościami i wrażliwością, a także doskonałym słuchem będzie się dzielił z kolejnymi pokoleniami autorek i autorów tworzących w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Będzie również nagrywał własne reportaże – mówi jego redaktor naczelny, Bartosz Panek.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Studio Reportażu i Dokumentu Janusz Deblessem Bartosz Panek

Kresowy świat, który trwa w sercach i pamięci. Reportaż "Opowieści zielonej wioski…" Cezarego Galka (Radio Zachód)

Beata Woźniak jest mieszkanką Mieszkowic (woj. zachodniopomorskie). Kresami i wioską Hnilcze (Ukraina, obwód tarnopolski), skąd pochodzą jej dziadkowie i mama, zainteresowała się stosunkowo niedawno. Choć nigdy tam nie była, topografię wsi, jej historię, zna nie gorzej od rdzennych i przesiedlonych do Mieszkowic mieszkańców. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce Cezary Galek Kresy