Polskie Radio
Section05

reportaż

"Sąsiad" - reportaż Magdy Skawińskiej

Ta historia znaleziona na śmietniku. Obok kontenera z makulaturą Bartosz Wokan zauważył katalog z lat 60, a w nim reprodukcje grafik z adresami artystów. Jeden z nich, Zygmunt Waśniewski, mieszkał na modernistycznym wrocławskim osiedlu Księże Małe i był sąsiadem Bartka. Z jednym zastrzeżeniem - Waśniewski zmarł kilkadziesiąt lat wcześniej, niż Bartek tam zamieszał. Katalog był impulsem, by o zapomnianym artyście jak najwięcej się dowiedzieć. Tak powstała grupa znajomych z sąsiedztwa, którzy odkryli Waśniewskiego na nowo i doprowadzili do upamiętnienia artysty. Na osiedlu Księże Małe powstał mural z jego grafikami.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia

"Moje Hybrydy" – reportaż Anny Kołodziejczyk

1 lutego 1957, koncertem jazzowym, zainaugurowano w Warszawie działalność studenckiego klubu Hybrydy. To wyjątkowe miejsce na trwałe wpisało się w kulturalny krajobraz Stolicy i Polski. Na przestrzeni dziesięcioleci występowali w nim najważniejsi muzycy swojej epoki. Młynarski, Osiecka, Kofta, Pietrzak, Gintrowski, Wołek. To tylko niektórzy spośród wspaniałego grona kompozytorów, wykonawców, satyryków, autorów tekstów bywających w Hybrydach.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Anna Kołodziejczyk pr poleca

"Do przodu" – reportaż Hanny Dołęgowskiej

To historia o Pałacu w Gorzanowie w Kotlinie Kłodzkiej. Miejsce, które  we wrześniu 2024 roku dotknęła powódź roku stało się tymczasowym domem  dla innych, którzy przez wodę stracili dach nad głową. I choć sam potrzebuje pomocy, a walka ze skutkami powodzi wciąż trwa, to jego właściciele i wolontariusze patrzą "do przodu".
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Hanna Dołęgowska powódź pomoc pr poleca W POLSKIM RADIU

"Alternatywy" – reportaż Antoniego Rokickiego

Szukali przestronnego, ładnego mieszkania w dobrej lokalizacji. Nie mieli szansy na zakup nieruchomości od dewelopera, ani tej z wtórnego rynku. Połączyli więc siły ze znajomymi i wspólnie wybudowali blok mieszkalny dla kilku rodzin. O kim mowa? O założycielach kooperatyw mieszkaniowych. Reportaż "Alternatywy" to historia mieszkańców dwóch kooperatyw – w Konstancinie-Jeziornie oraz w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Antoni Rokicki pr poleca

"Był sobie Ruch" - reportaż Magdy Skawińskiej i Jakuba Tarki

Kiedyś były ich tysiące, niemal w każdym mieście. Z trzech stron przeszklone małe budki z zakładanymi na noc kratami i małymi, nisko umieszczonymi okienkami, przez które rozmawiało się ze sprzedawcą. Żeby coś kupić, trzeba się było mocno pochylić, a czasami nawet uklęknąć. Prawie każdy ma z nimi jakieś wspomnienia. W grudniu 2024 roku zamknięto ostatni kiosk "Ruchu". Tak skończyła się ponad stuletnia historia kiosków. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Magda Skawińska Jakub Tarka pr poleca

Audycja "Noc z reportażem" i "Wyszło jak wyszło" oraz "Projekt Krucza Osada"

W audycji "Noc z reportażem" między innymi o więziennym życiu kobiet. Reportaż Anny Kolmer "Wyszło jak wyszło" to historia jednej z osadzonych. "Projekt Krucza Osada" Katarzyny Kużel to opowieść o potrzebie zmiany życia - z miejskiego na wiejskie. Co kieruje tymi, którzy wychowali się w mieście, ale postanowili żyć z dala od miasta?
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Anna Kolmer Katarzyna Kużel

"Każdy człowiek musi sobie polatać..." - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Mamy dwudziesty pierwszy wiek i mamy dandysów. W Polsce również.  Przemysław chlubi się, że należy do tej elitarnej grupy. To środowisko około tysiąca osób. Zrzeszają się w grupach podobnych do siebie, wyznających te same wartości. Wymieniają się poglądami, wskazówkami. Są tam zarówno młodzi adepci jak i doświadczeni eleganci. 
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Urszula Żółtowska pr poleca

"Wycinka" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Nikt o nic mieszkańców wiosek nad Bugiem nie pytał. W pasie piętnastu metrów od brzegu wycięto wszystko. Pod piłę poszły też najstarsze, ponad trzystuletnie dęby, nawet te w najpiękniejszym rezerwacie Szwajcaria Podlaska koło Krzyczewa w Lubelskiem. A wszystko dlatego, że na 172 kilometrach granicy z Białorusią powstaje bariera elektroniczna. Straż Graniczna stawia wysokie słupy z kamerami.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia Adam Bogoryja-Zakrzewski pr poleca