Polskie Radio
Section05

rocznica PW1944 pr24

Powstańcy warszawscy. "Młodzi wtedy i dziś"

Co łączy młodych powstańców z 1944 roku z ich współczesnymi rówieśnikami? Jakie idee przetrwały? Czy rozumieją decyzje powstańców? Gośćmi audycji O Sobie Samych byli: Maciej Król - harcerz, wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego, Natalia Omiecińska - aktorka Teatru Amatorskiego Łazienki i Tomasz Karasiński - komendant Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Warszawa historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie warszawskie – „batalia o niepodległą Polskę”

Mijają 73 lata od wybuchu powstania warszawskiego. Była to największa akcja zbrojna podziemnych struktur w okupowanej przez Niemców Europie. Podczas walk z Niemcami poległo około 18 tysięcy powstańców i zginęło prawdopodobnie około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta. O wydarzeniach 1944 roku mówił w audycji Gorący Temat historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Warszawa

"Rocznica Powstania Warszawskiego to bolesne święto”

– Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które zasługuje na pamięć i modlitwę. Wtedy, jako naród, byliśmy bardzo blisko śmierci – powiedział w Debacie Dnia Marek Tejchman, publicysta Dziennika Gazety Prawnej. W Polskim Radiu 24 o tym, jak należy dziś patrzeć na niepodległościowy zryw, mówił również Wojciech Wybranowski z Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Warszawa historia warszawy

"Rocznica narodowej tragedii i wielkiego cierpienia ludzi"

Dla jednych bohaterski zryw, dla innych fatalny błąd. Kiedy kilka lat temu pojawiła się książka p.t.: „Obłęd 44”, która stawiała pod dużym znakiem zapytania słuszność decyzji o rozpoczęciu Powstania - wywołała ona wiele kontrowersji. Gościem Polskiego Radia 24 był autor publikacji, a także historyk i redaktor naczelny miesięcznika Historia Do Rzeczy - Piotr Zychowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Powstanie Warszawskie

"Mówiono nam, że przepędzimy Niemców, a Rosjan nie wpuścimy"

Gdy wybuchło powstanie warszawskie mieli kilkanaście lat lub ledwo przekroczyli dwudziestkę. Do walki szli pełni optymizmu i wiary w zwycięstwo. Nikt nie myślał wówczas o tym, że o Warszawę trzeba będzie się bić przez 63 dni. O swoich powstańczych losach w Polskim Radiu 24 mówili prof. Maria Magdalena Tryjarska „Iwona”, Waldemar Nowakowski „Gacek” i Jerzy Paczowski „Zajączek”.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa II wojna światowa historia warszawy

Powstańcze walki o Uniwersytet Warszawski

Opanowanie terenu Uniwersytetu Warszawskiego było ważnym celem dla oddziałów powstańczych, ponieważ stacjonujący tam Niemcy uczynili z kampusu uczelni rodzaj twierdzy. Jednak mimo podejmowanych wysiłków, powstańcom ze zgrupowania „Krybar” ostatecznie nie udało się wyprzeć Niemców z UW. O walkach w Polskim Radiu 24 mówił dr Robert Gawkowski, szef Muzeum UW.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Uniwersytet Warszawski historia warszawy II wojna światowa Robert Gawkowski

"MPW nie powstałoby, gdyby nie Lech Kaczyński"

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w 2004 roku, w 60. rocznicę wybuchu powstania. Wiele lat trzeba było czekać, by uczcić pamięć osób, które w 1944 roku stanęły do walki? – Nie było klimatu społecznego do otwarcia takiej placówki – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Legutko, autor książki “Jedyne takie muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim”.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa Lech Kaczyński polityka historyczna

"Powstańcy warszawscy marzyli o wolnej Polsce"

- Powstańcy warszawscy, żołnierze najpiękniejszej polskiej armii jaką była Armia Krajowa, marzyli o wolnej Polsce. Chcieli być politykami, dziennikarzami i artystami, niestety nie było im to dane. Najpierw była hekatomba powstania warszawskiego, wymordowane i zrujnowane miasto, potem obozy jenieckie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Armia Krajowa historia Polski historia warszawy II wojna światowa Warszawa Witold Pilecki

"Atmosfera w Warszawie była gorąca i nerwowa"

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 18 tys. powstańców i 180 tys. cywilów. O tym, czy powstanie rzeczywiście musiało wybuchnąć w audycji Historia na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski historia warszawy Patryk Pleskot II wojna światowa IPN Armia Czerwona

"Powstanie wpisało się w wielką polską historię"

- Dziękuję za możliwość spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego, bohaterami naszej ojczyzny, także mojego życia; tamte wydarzenia i postawa młodych Polaków kształtują postawę gotowości do służby ojczyźnie - powiedział Andrzej Duda. Prezydent wziął udział w oficjalnej uroczystości upamiętniającej 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Podczas spotkania z powstańcami wręczono ordery i odznaczenia państwowe. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Andrzej Duda historia Polski historia warszawy II wojna światowa Hanna Gronkiewicz-Waltz Zbigniew Ścibor-Rylski

Płyta The Ceez. "Opowieść o życiu i śmierci młodego artysty"

„O chłopcu polskim” The Ceez – to muzycznie zaprezentowany życiorys Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Baczyński poprzez swoje wiersze przekazywał najgłębsze, różnorodne odczucia. Muzykę do jego twórczości stworzył Piotr Cezar Okrasa, wokalista, kompozytor producent, który mieszka i pracuje w Los Angeles i który do nagrania tego muzyczno-poetyckiego albumu zaprosił znakomitych amerykańskich muzyków. Opowiadał o tym w Rozmowie Kulturalnej.
Zobacz więcej na temat:  poezja Powstanie Warszawskie Krzysztof Kamil Baczyński II wojna światowa