Polskie Radio
Section05

rocznica PW1944 pr24

„Powstanie Warszawskie - wołanie Polski o niepodległość"

– Powstanie Warszawskie ma w sobie coś z tragedii antycznej. Decyzja o wybuchu powstania była decyzją, za którą stała śmierć tysięcy ludzi, ale która paść musiała. To był kolejny krok w kierunku niepodległości, który miał być dostrzeżony na świecie. Powstańcy warszawscy są wyrzutem sumienia dla Zachodu, który nie pomógł – powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa

"Z każdym rokiem żyjących powstańców jest coraz mniej"

Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniach 30 lipca - 2 sierpnia w Warszawie odbędzie się I Zlot Harcerski poświęcony temu wydarzeniu. Będzie on okazją do wyrażenia szacunku dla uczestników zrywu niepodległościowego z 1944 roku, a także do spotkania z żyjącymi powstańcami. Na temat znaczenia i programu zlotu mówili w Polskim Radiu 24 harcerze, którzy wezmą w nim udział.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski historia warszawy Związek Harcerstwa Polskiego Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej

Polityka historyczna Lecha Kaczyńskiego

Polityka przywracania pamięci i prawdy historycznej o Polsce i Polakach była jednym z filarów prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Jeszcze jako prezydent Warszawy, organizując obchody 60. rocznicy Powstania Warszawskiego i budując jego Muzeum, nadał wysoką rangę polskiej polityce historycznej. Jej pełny program sformułował po objęciu urzędu Prezydenta RP. O tym, co zawdzięczamy tej prezydenturze w audycji Nos Kleopatry mówili Marcin Roszkowski (pierwszy rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego oraz rzecznik Prezydenta Miasta St. Warszawy Lecha Kaczyńskiego) oraz dr Tomasz Żukowski (doradca Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński polityka historyczna Warszawa Powstanie Warszawskie historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego II wojna światowa Tomasz Żukowski POLSKA

Bieg Powstania Warszawskiego. "Pamięć o powstańcach"

W sobotni wieczór na ulicach Warszawy 11 tysięcy osób rywalizowało na trasie 27. Biegu Powstania Warszawskiego, zaliczanego do stołecznej Triady Biegowej (w jej skład wchodzą też: Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Niepodległości). Zawody upamiętniają rocznicę historycznego zrywu sprzed 73 lat. Organizatorzy przygotowali 3 trasy. O szczegółach w Polskim Radiu 24 mówili Marcin Kuriata (organizator biegu) i Luiza Bebłot (uczestniczka biegu oraz dziennikarka PR24).
Zobacz więcej na temat:  bieganie Warszawa Powstanie Warszawskie

„Musieli pójść walczyć o Polskę i honor”

Powstanie warszawskie było próbą wyzwolenia Warszawy spod władzy okupanta. Polacy nie byli dobrze przygotowani (brakowało przede wszystkim broni), liczyli jednak na pomoc, która miała nadejść w ciągu tygodnia ze strony Rosjan. Tymczasem pomoc nie nadeszła, a powstanie zaplanowane na trzy dni, trwało dwa miesiące. Podczas walk zginęło około 150 tysięcy osób. O tragicznym w skutkach zrywu w audycji Wszystko Jest Historią mówił Tomasz Karasiński, szef grupy rekonstrukcyjno-historycznej „Radosław”.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa historia Polski historia warszawy II wojna światowa

73. rocznica Powstania Warszawskiego. "Wolność łączy"

Muzeum Powstania Warszawskiego od wielu lat podejmuje inicjatywy, które mają rozpowszechniać i kontynuować wartości powstańcze. Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego organizowane są pod hasłem „Wolność łączy”.  Taki tytuł nosi też akcja społeczna, która odbędzie się we wtorek, 1 sierpnia w 360 miejscach pamięci na terenie stolicy. Przygotowania do uroczystości upamiętniających powstanie warszawskie relacjonowała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Głogowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie Jan Ołdakowski II wojna światowa Warszawa Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie. "Grabież na wielką skalę"

– Pierwsze impulsy dzikiej grabieży prywatnej niemieckich żołnierzy odbywały się już od pierwszego dnia Powstania Warszawskiego. Na przykład żołnierze codziennie rano odwozili z Pałacu Brühla pakunki, które przesyłali do Niemiec do swoich rodzinnych miejscowości – mówił w audycji dr Mariusz Klarecki – historyk sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Magdalena Ogórek Polskie Radio 24 dzieła sztuki II wojna światowa Powstanie Warszawskie historia Polski III Rzesza HISTORIA

"Janusz Brochwicz-Lewiński był już legendą za życia"

Walczył w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli sowieckiej i niemieckiej, bohatersko odznaczył się w czasie powstania warszawskiego. Ponadto generał Janusz Brochwicz-Lewiński służył w gwardii przybocznej króla Jerzego VI i pracował jako agent wywiadu w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Jego niezwykła osoba stała się kanwą książki „Gryf”, której autor – Jarosław Wróblewski – był gościem audycji „Wszystko jest historią”.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski kampania wrześniowa Armia Krajowa Janusz Brochwicz-Lewiński II wojna światowa HISTORIA

"Młode Wilki" w Muzeum Powstania Warszawskiego

Inspiracją dla tytułu VIII już Koncertu Niepodległości są słowa piosenki "Obława" Jacka Kaczmarskiego, a jego tegoroczna edycja będzie poświęcono młodzieży walczącej o Polskę. O wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 Jacek "Wiejski" Górski - scenarzysta, reżyser, organizator koncertu.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski koncert młodzież Muzeum Powstania Warszawskiego niepodległość MUZYKA muzyka hp Powstanie Warszawskie

"Gdy wstąpiła do Szarych Szeregów miała 14 lat"

Danuta „Wira” Szlachetko jest legendą Powstania Warszawskiego i jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek. Do 2 października wszyscy chętni mogą osobiście podziękować uczestnikom powstania. Można to zrobić wysyłając bezpłatną pocztówkę w ramach akcji BohaterOn. Gościem Polskiego Radia 24 był jej syn, George Szlachetko, który przez trzy lata spisywał wojenne i powstańcze wspomnienia swojej matki.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KSIĄŻKA Powstanie Warszawskie II wojna światowa Warszawa

Powstanie Warszawskie: Próba odwrócenia losów II Wojny Światowej

– Powstanie Warszawskie było dramatyczną próbą odwrócenia kolejnej okupacji - okupacji sowieckiej – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek. – Zapłaciliśmy gigantyczną cenę, nie odnosząc spodziewanego efektu. Powstanie nie powstrzymało Stalina – podkreślał historyk i politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Warszawa Antoni Dudek historia Polski II wojna światowa

Debata Dnia: Powstanie Warszawskie w politycznym tle

– Powstanie Warszawskie od samego początku było bardzo politycznym powstaniem – mówił na naszej antenie Antoni Trzmiel, dziennikarz TVP i Polskiego Radia. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o politycznym wymiarze Powstania mówili również Ewelina Latosek z portalu „Trybuna.eu” i Roman Stańczyk z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Antoni Trzmiel historia Polski PRL Powstanie Warszawskie II wojna światowa