Polskie Radio
Section05

sądownictwo

Co czeka Sąd Najwyższy? Jest poselski projekt ustawy

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Politycy PiS uzasadnili, że dokument jest częścią obiecanej przez nich przed wyborami reformy wymiaru sprawiedliwości. Opozycja zapowiedziała, że nie dopuści do przyjęcia projektu i określiła go mianem "próby zamachu stanu". Projekt ustawy skrytykowali też sędziowie Sądu Najwyższego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy prawo

Czy ustawa o Sądzie Najwyższym zagraża trójpodziałowi władzy?

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Piotr Misiło z Nowoczesnej jest zdania, że ustawa jest jawnym zamachem na konstytucyjny trójpodział władzy, przez który sądy się upolitycznią. Tymczasem Marcin Horała z PiS przekonuje, że dzięki nowym przepisom będzie możliwe samooczyszczenie kompromitującego się środowiska sędziowskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Marcin Pośpiech Sąd Najwyższy

"Środowisko sędziowskie jest mocno konformistyczne"

- Reforma KRS to rewolucja i bez wątpienia zmiana ustroju. Niezależnie od tego, jak oceniać poszczególne argumenty o konstytucyjności lub nie, w tej chwili w ogóle trudno mówić o istnieniu konstytucji w Polsce – powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Sokołowski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Odniósł się w ten sposób do uchwalonej w środę przez Sejm reformy Krajowej Rady Sądownictwa i Ustroju Sądów Powszechnych.
Zobacz więcej na temat:  krs Ministerstwo Sprawiedliwości

"Za poprzednich rządów służby były bierne"

- W Krajowej Radzie Sądownictwa od 20 lat mieliśmy sytuację, w której przedstawiciele władzy wykonawczej i sądowniczej powinni wspólnie kreować to, jak będzie wyglądała przyszłość sądownictwa. Praktyka pokazała jednak, że sędziowie stanowią większość i sami decydują, kto zostanie sędzią. To wbrew duchowi konstytucji – stwierdził w audycji 24 Pytania Sebastian Kaleta z ministerstwa sprawiedliwości. Sejm przyjął w środę ustawę zmieniającą ustrój sądów.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości krs PiS Komisja Weryfikacyjna vat POLSKA

"PiS uważa, że jak wygrał wybory to będzie rządził zawsze"

- Jeśli ten system będzie trwały to biada nam wszystkim, ponieważ każda kolejna ekipa wybierze sobie taki KRS, taki Trybunał Konstytucyjny i wszelkie inne władze sądownicze, że zawsze połowie obywateli włosy będą stawać dęba z przerażenia – powiedział w Debacie Poranka Marcin Celiński z Magazynu Liberte. O ustawie zmieniającej ustrój sądów, którą sejm przyjął w środę, mówił także Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  krs Sejm Trybunał Konstytucyjny Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz PiS

Ustawy o KRS i sądach. "To pierwszy etap reformy"

Sejm uchwalił reformę Krajowej Rady Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Za przyjęciem noweli głosowało 227 posłów, przeciwko opowiedziało się pięciu. Przepisy trafią teraz do Senatu. Zdaniem autorów reformy, zmiany w KRS mają poprawić złą kondycję polskiego sądownictwa. Nowele komentował w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 krs Ministerstwo Sprawiedliwości

"To może sprowadzić sędziów na ziemię"

Sejm przegłosował nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt ten zakłada między innymi wygaszenie kadencji 15 członków KRS będących sędziami. Ich następcy będą wybierani przez Sejm. Według poprzednich przepisów, wybierały ich środowiska sędziowskie. O reformie wymiaru sprawiedliwości w Debacie Dnia mówili Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) i Dariusz Grzędziński (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka krs Ministerstwo Sprawiedliwości Sejm