Polskie Radio
Section05
Senat

Grzegorz Napieralski: prezydent powinien być ofensywny

- To nie jest żadna ujma dla prezydenta rozmawiać z senatorami na temat tego referendum i przekonywać nas, żeby je poprzeć - powiedział w audycji "Sygnały Dnia" Senator niezrzeszony Grzegorz Napieralski. Były szef SLD stwierdził, że głowa państwa powinna zaproponować obywatelom "swoją wizję państwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Napieralski referendum prezydent Senat Sojusz Lewicy Demokratycznej wybory do Parlamentu Europejskiego

Zmiany w sądownictwie. Komisje senackie nie mają poprawek

Komisje senackie zarekomendowały w poniedziałek całej Izbie przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze oraz przyjęcie bez poprawek noweli Kodeksu wyborczego, która wprowadza zmiany w zasadach przeprowadzania wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy polityka ordynacja wyborcza Senat ustawa o ustroju sądów powszechnych wybory do Parlamentu Europejskiego

Senacka komisja przyjęła pakiet nowelizujący ustawy sądowe

Senacka komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek pakietu nowelizującego ustawy sądowe, przyjętego w ubiegły piątek przez Sejm. Przepisy autorstwa posłów PiS nowelizują między innymi ustawy o Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa i sądach powszechnych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat prawa człowieka sądownictwo reforma sądownictwa Sąd Najwyższy

Co zrobi Senat z prezydenckim wnioskiem referendalnym?

– Zakładam, że Senat przyjmie wniosek prezydenta. Jest to zbyt ważna sprawa, by któryś z senatorów zdecydował się na złamanie partyjnej dyscypliny – powiedziała Anna Sarzyńska z TVP. We wtorek o godz. 16 Senat zajmie się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o przeprowadzenie referendum w sprawie zmian w konstytucji. Jaką decyzje podejmą członkowie izby wyższej parlamentu w tej kwestii?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka konstytucja referendum prezydent Andrzej Duda Senat

550 lat parlamentaryzmu. Jak powstawał sejm?

550 lat temu - 13 lipca 1468 r. odbył się sejmik generalny w Kole, który stanowił preludium do pierwszego w polskiej historii dwuizbowego sejmu walnego w Piotrkowie 9 października 1468 r. O pierwszych sejmikach, poprzez Sejm Czteroletni aż do czasów współczesnych, w audycji „Nos Kleopatry” rozmawialiśmy z prof. Anną Grześkowiak-Krwawicz, historykiem z Instytutu Badań Literackich.
Zobacz więcej na temat:  fakty opinie ciekawostki Sejm sejm pr24 parlament w Polsce Senat Rzeczpospolita historia Polski

Debata Dnia: Publicyści o bojkocie ZN przez opozycję

- Nie chodzi o to, by tworzyć sztuczną jedność w momencie, gdy mamy bardzo ostry spór polityczny - powiedział w Debacie Dnia Adam Puchejda z "Kultury Liberalnej". - Sposobów na protest było znacznie więcej - oceniał z kolei Paweł Krulikowski, politolog. Goście Polskiego Radia 24 w ten sposób odnieśli się do bojkotu Zgromadzenia Narodowego przez część opozycji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 opozycja Zgromadzenie Narodowe Senat Sejm PiS Nowoczesna Platforma Obywatelska