Polskie Radio
Section05

sierpień 80

Sierpień'80. "Władze PRL zgodziły się na mniejsze zło"

Sierpień 1980 roku był jednym z kilku miesięcy, które odegrały dużą rolę w czasach PRL. Do historii przeszedł z powodu strajków robotniczych na Wybrzeżu, które zakończyło zawarcie czterech porozumień. Wydarzenia tamtego okresu wspominał w audycji "Pamiętaj – to Solidarność" dr Grzegorz Majchrzak.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL Anna Walentynowicz strajki Grzegorz Majchrzak Stocznia Gdańska historia Polski komunizm

"SB próbowała otruć Annę Walentynowicz"

- Nie znam dokładnie akt, częściowo są one utajnione. Niewątpliwie akcja miała doprowadzić do śmierci, a przynajmniej do takich szkód zdrowotnych, które zablokowałyby działalność publiczną Anny Walentynowicz - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, świadek w procesie trzech byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oskarżonych o próbę otrucia działaczki opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Anna Walentynowicz Czesław Kiszczak Krzysztof Wyszkowski Polskie Radio 24 PRL

Strasburg: replika postulatów Sierpnia’80 dla Rady Europy

Replikę tablic z postulatami robotników strajkujących w Gdańsku w 1980 roku przekazał Radzie Europy prezydenta Andrzej Duda. Pozostaną one na stałej wystawie w głównym holu siedziby RE. Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Strasburgu. Jego wizycie przyglądał się reporter Informacyjnej Agencji Radiowej Karol Tokarczyk. O znaczeniu tego wydarzenia mówili też Karolina Lejczak-Pastuszko (opiekun zbiorów archiwalnych Europejskiego Centrum Solidarności) i dr Tadeusz Ruzikowski (historyk IPN).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Polskie Radio 24 Rada Europy Solidarność Strasburg